Pusu'laSergiEtkinlik

Müze Evliyagil: İstanbul’un “Ev”i şimdi Ankara’da

Ankara’nın ilk modern ve çağdaş sanat koleksiyonu bulunduran Müze Evliyagil, ilk kapsamlı sergisine 15. İstanbul Bienali Komşu Etkinliği – Ev kavramını işleyen eserlerle sizleri bekliyor.

Derya Yücel küratörlüğünde hazırlanan sergi, tam 38 sanatçının eserlerini sanatseverlerle paylaşıyor.  Tema olarak “Ev” i işleyen sanatçılar,  bu kavramın sadece fiziksel bir mekana indirgemenin mümkün olmadığını ve bu kavramın bir nesneden öte sosyal, çoklu bir anlama sahip olduğunu gözler önüne seriyor.

Ev; hafıza, benlik, birey, aile, kimlik kavramlarına yönelik birleştirici güç olmasının yanı sıra, ötesinde komşu, mahalle, toplum, çevre, aidiyet, coğrafya gibi çok katmanlı anlamları içeren yeni bir estetik anlayışla sorgulanıyor. Ev kavramının ne kadar farklı yorumlanabileceğini gösteren sergi, resim, heykel, bazen de video kesitleriyle hayal gücünüzü zorlayabilir.

Yunus Emre Erdoğan-İsimsiz

Farklı dönemlerden, farklı sanatsal alt yapıya sahip sanatçıların, bu kavramı nasıl yorumladığını, “Ev” in sadece fiziksel bir yapıdan çok sosyal bir olgu olduğunu görüyoruz.

Hera Büyüktaşçıyan-Kayıp Guguk Kuşu

Sergiden bir kesit olarak Hera Büyüktaşçıyan‘ın “Kayıp Guguk Kuşu”. Duvarda asılı, kapısı açık duran bu guguklu saatten mendiller uç uca eklenerek yere kadar sarkıtılmış eser, yerleşmek ya da yerleşememek, aidiyet duygusunu sorguladığımız zamanlara gönderme yapıyor.

Yaşam Şaşmazer-Yerinden Edilmiş (Otoportre)

Müze Evliyagil, 2014-2015 yılları arasında, İncek’te, kendi deyişleriyle “merkezden uzak bir merkezde”  sanat severlerle buluştu.  Üç katlı binası 750 m2’lik bir sergi alanı, heykel bahçesi, film salonu ve kütüphaneyi içeriyor. Sarp Evliyagil’in koleksiyonundan seçilen bir çok eser , belirli aralıklarla ve farklı temalarla sergilenmekte. Ayrıca Ev sergisi gibi koleksiyon dışı süreli sergilere de ev sahipliği yapmaya devam edecek.

Sergiden sadece birkaç kareyle sınırlı kalmak istemezseniz “Ev”’i 4 Şubat 2018 tarihine kadar görebilirsiniz. Bunun dışında, Müze Evliyagil çatısı altında birçok sanatçının eserleri sanatseverlerle paylaşılmaya devam edilecek, biz de elimizden geldiğince yeni sergileri duyurmaya çalışacağız. Lavarla ailesi olarak eserlere bakış açınızı öğrenmeyi çok isteriz, yorumlarınızı ve görüşlerinizi bekliyoruz.

Ziyaret gün ve saatleri:
Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar
11.00 – 17.00 arası, Giriş ücretsizdir.

Etkinlik detayları için müzenin kendi sitesini ya da instagram hesabını takip edebilirsiniz.
Web sayfası: http://www.muzeevliyagil.com/tr

Müze Evliyagil Adres: Turgut Özal Bulvarı
Şevket Evliyagil Sokak No: 1
İncek

 

Bir Cevap Yazın

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Eylül Bülteni

Sarı! Yeşil! Turuncu! Kahverengi! Selam olsun o zaman sıcak bir sonbahar gününden! Evet birçok insan bunu söylediğimiz için eminiz çok üzülecek ama resmi olarak yaz...


Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Ağustos Bülteni

Herkese sıpsıcak bir ağustos ayından merhabalar! Birkaç hafta önce bozuk havalarla uğraşıp yazın ortasından bu da neyin nesi derken şimdi de özellikle gündüzleri sıcaktan kaçacak...

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Temmuz Bülteni

Resmi sezon sonlarından ve sözde yazın ortasından herkese merhabalar! Evet Ankara bir yandan gelmek bilmeyen yazla uğraşırken öte yandan da sezon sonunun gelmesiyle iyiden iyiye...