Pusu'laMekan

Miskinhane’nin Masal Dünyası

Çağdaş Çakmak, kuklaları gibi kendisi de bu dünyanın masalsı tarafında yaşayan sanatçı kavramının içini fazlasıyla dolduran bir heykel sanatçısı. Her anını bir şeyler yaratarak, tasarlayarak geçirmeye çalışıyor ve maddi kaygılardan da oldukça uzak üretim odaklı bir dünyada yaşıyor. Ekonomik kaygıların ve geçim sıkıntısının, güzel değerlerimizi, hayallerimizi çaldığı bu dönemde içinde umut barındıran mütevazi ve yaşayan bir atölye kurmuş kendisine.

Holidays! (3)

Heykel ve resim yapmaya devam ettiği dönemde abisinin Amerika’dan hediye getirdiği bir kuklayla kukla yapmaya karar verip bu işe başlamış kendisi. “Taksiye çıkmak gibi ek bir işti başta benim için” diyor ama kuklalarını görmüş biri olarak ek iş bir yana yaptığı kuklalarla adeta masalsı bir dünya yaratmış Miskinhane’de.

DSC_0035

Çirkin Kukulakukla içinde ironi barındıran bir isim olmuş aslında. Her şey Barbie bebek güzelliğinde olmalı kaygısından uzak, gerçek ve bize benzeyen karakterler var bu atölyede. Daha da ilginç olansa farkında olmadan kendine benzeyen kuklalar yaratmış Çağdaş Çakmak. Etrafından “Senin mimiklerini ifadelerini andırıyor bu kuklalar.” yorumlarını sıkça duyuyormuş.

Holidays! (4)

Çağdaş Çakmak yarattığı karakterlere isim koymayı tercih etmediğini söylese de Miskinhane’ye uğrayıp Sondan Önceki Samuray ve Chucky’nin Kuzenini görmenizi tavsiye ederim.

11885396_1629838303958721_3020769088414883007_nAtölyeden kukla satın alabileceğiniz gibi özel sipariş de verebiliyorsunuz. Hatta Çağdaş Çakmak’ın belli dönemlerde düzenlediği kukla workshoplarında kendi kuklanızı yapmayı da öğrenebilirsiniz. Atölyelere katılıp kukla yapmayı öğrendikten sonra devam eden öğrenciler de olmuş. Çağdaş Çakmak oldukça kolay yöntemlerle kukla yapmayı öğretiyor ama şimdiden söylemeliyim bir kukla yapmak 30 saatlik bir ders süresi sonunda mümkün olabiliyor. Çağdaş Çakmak’ın internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Adres: Tunalı Hilmi Cad. Odeka Pasajı 65/38 06660 Çankaya

Facebook

Instagram


(Bu yazı herhangi bir kar amacı gütmeden, maddi herhangi bir karşılık almadan hazırlanmıştır. Reklam değildir. Yazının tüm hakları lavarla.com’a aittir.)

Gaye Şahin
Hominem te memento...

    Bir Cevap Yazın