Pusu'laMekan

Mevsimlerden Sahaf

Sonbahar gelirken, yanında sakinlik ve huzur getirir. Kahve kupasını iki elle tutma mevsimidir; Kuğulu’ya inen merdivenler, düşen sarı yapraklarla bezenmiştir. Sanki biri, o yaprakları sırf sizin için elleriyle serpiştirmiş… Böyle incelikleri fark ettikçe mutlu olursunuz. Sonbahar hüznün değil, sakin olmanın ve toparlamanın mevsimidir. Belki de sahaf mevsimidir.
Bu derlenip toparlanma zamanlarında en büyük yardımcı kitaplar oluyor.  İçinde eski kitaplarını biriktirdiği kocaman bir sandığı var Ankara’nın ve o kitapları paylaşmaya da oldukça hevesli. Yani Ankara, derlenip toparlanmanıza yardımcı olmak istiyor, bize de müdavimi olduğumuz bu sahafları sizlerle paylaşmak düşüyor.

1)Devr-i Alem 

Kuğulu İş Merkezi’nin içerisinde alt katta tam 3 dükkana birden yayılmış, çizgi romandan siyaset kitaplarına geniş bir arşivle sizleri bekleyen tatlı bir sahaf burası. Baba oğul birlikte Tunalı esnafının tanıyıp sevdiği, saygıdeğer insanlar olmuşlar. Gelen müşterilerinin sorularını cevaplarlar, sahaflık üzerine sohbet etmekten hoşlanırlar, arşivleriyle tabi ki gurur duyarlar.

Adres: Tunalı Hilmi Caddesi, 123/18-38, Kuğulu Pasajı, Kavaklıdere, Çankaya.

Devr-i Alem Sahaf lavarla 2

Devr-i Alem Sahaf Lavarla 4

Devr-i Alem Sahaf Lavarla 5

2) Hazar Kitabevi

Adilhan İş Merkezi’nin içinin sahaflarla dolu olduğunu, Ankara’daki tüm sahaf severler bilir. Bu iş merkezindeki uğrak noktalarınızdan olmaya aday, 2 adet sahaf var. Bunlardan bir tanesi Hazar Kitabevi. İçerisi gerçekten de kitap alışverişi yapma isteğinizi perçinliyor.

Adres : Kızılay, Bayındır 1. Sok. Adil Han İş Merkezi No:6 D:53, Çankaya/Ankara.

Hazar Kitapevi Lavarla

hazar kitapevi lavarla 3

3) Melankoli Sahaf

Güzel adamın biri, Alaçam Sokak’ta dünyası kocaman bir sahaf açmış. Türkiye’nin farklı yerlerinde bulunmuş ama en çok Ankara’yı sevmiş. Aşağı Ayrancı’da açtığı bu sahaf, mahalle sakinlerinin en sevdiği yer olmuş. Daha çok genci ve kitapseveri Melankoli Sahaf’ta görmek de en büyük arzusu. (Kedi ve kahve de var.)

Adres : Alaçam Sokak No:17 Aşağı Ayrancı, Ankara 

Melankoli Sahaf Lavarla 2

Melankoli Sahaf Lavarla 3

melankoli sahaf lavarla

4) Ve Kitap…

İsmi gibi kendisi de farklı ve net olan bu sahafımız, Adilhan İş Merkezi’nde uğrayacağınız kaliteli duraklardan biri. Küçücük bir dükkan. Sonbahar geldiğinde canınız ne kadar kitap çekerse gidip oradan alabilirsiniz.

Adres : Kızılay, Bayındır 1. Sok. Adil Han İş Merkezi  6/48 Ankara

Ve Kitap Sahaf Lavarla 2
Ve Kitap Sahaf Lavarla 3

ve kitap sahaf lavarla

5) Tunalı Sahaf (Orhun Sahaf)

Ankara’da sahaf deyince akla ilk gelenlerden belki de. Neden Ankara’nın kült sahaflarından biri olduğunu anlamak için öyle çok vakit geçirmeye gerek kalmıyor. Etrafa şöyle bir göz gezdirmek yeterli.

Adres: Tunalı Pasajı Alt Kat No:95/ 0312 428 18 08
Tunalı Sahaf Lavarla 2

Tunalı Sahaf Lavarla 3

Tunalı Sahaf Lavarla

6) Sanat Kitabevi

Kızılay’a ve Tunalı Hilmi’ye yürüme mesafesi, Akay yokuşunun tepesinde ulaşması son derece kolay. 1800’lü yıllardan kalma el yazmaları bulmak bile mümkün. Sahaf olmanın hakkını sonuna kadar veren ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir kitabevi. Andrew Mango ”Ankara’da sahafların kralı Ahmet Yüksel’dir ” demiş. Sanat Kitabevi’ne daha girdiğiniz an bu cümle anlam buluyor.

Adres : Küçükesat, No:3, Esat Cd., Ankara

Sanat Kitapevi Lavarla 3

Sanat Kitapevi Lavarla

Sanat Kitapevi Lavarla 5

Daha bir yığın sahaf var bu şehirde, gezilip görüldükçe yine not düşülecek… İyi okumalar.

<Reklam değildir, herhangi bir ticari karşılık tarafı değil destek olmak amaçlı yazılmıştır. Yazının tüm hakları lavarla.com’a aittir.>

3 Comments

  1. Uğur mumcu caddesinde maarif sahaf antikacı ve cafeyi tavsiye ederim. Özellikle bahçesi muhteşem, yemekleri çok kaliteli, çarşamba günleri de bahçede açıkhava film gösterimi var…

  2. Sahafa gidip kitap seçmek hepimizin favori aktivitelerinden ama siz de benim gibi zaman bulamayanlardansanız önerim bir online sahaf olan kitantik.com, şimdi mezat seçeneği de bulunuyor.

  3. Ennnnnn faydalandığım paylaşımlardan birisiydi. Ellerinize, emeğinize sağlık. Ayrıca sahaflarla birlikte, en ucuz sahaflar, en uygun fiyatla kitap alabileceğiniz yerler gibi bir şey de yapabilirseniz, tadından yenmez vallahi 🙂

Bir Cevap Yazın

Pusu'la

Eski Ankara Esnafı II: Kalaycılar Baharat

Geleneksel Türk mutfağının vazgeçilmezi olan baharatın tarihçesine bakıldığı zaman, ilk kullanıldığı yer Uzak Doğu olarak görülür. Baharat kullanımı kayıtlı tarihten çok daha öncesine dayanıyor. İnsanoğlu,...Pusu'la

Askıda Müze Eğitimi Var!

Askıda ekmek, askıda yemek derken askıda müze eğitimi var! Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi bize yeni bir sosyal sorumluluk bilincinin kapılarını açıyor. Peki, bu askıda...