Pusu'laKonserEtkinlik

Mama İçin Dinleyin: Me-How?

İnsanoğlu, dünyadaki sayısız canlı içinde yüksek seviyede düşünebilen, muhakeme edebilen, farkındalığı olan, konuşabilen, zekasını verimli kullanabilen tek tür. Üstün özelliklerimiz aynı zamanda övünç kaynağımız. Ancak ne yazık ki bir yandan kendi türümüzdekilerle varoluşumuzdan beri süregelen problemleri hala aşamadığımız gerçeğiyle yüzleşirken diğer yandan dünyayı paylaştığımız ve birlikte yaşarken doğal yaşam alanlarını bozduğumuz canlılara karşı empatimizin de yeterince gelişmiş olduğundan söz edemiyoruz. Buradan hareketle sokaklarda yaşam mücadelesi veren ya da zarar görmüş olan hayvan dostlarımıza yardımcı olmak ve farkındalığı arttırmak adına anlatalım o zaman: Me-How? Projesi.


İnsanlara “Sen de yardım edebilirsin, hayat kurtarabilirsin,” dendiğinde genellikle “Ben? Nasıl?,” (Me? How?) şeklinde cevaplar alınmış ve kedi-köpek seslerinden de esinlenilerek projeye bu isim verilmiş. Proje yaratıcılarının amacı; şehirlerdeki muhtaç sokak hayvanları adına yapılan çalışmaları; bilişim teknolojilerinden destek alarak düzenli, kontrollü ve yeterli hale getirmek. Belediye ve derneklerin hizmet alanları içindeki barınak ve hayvan bakım evleri ile rehabilitasyon merkezlerini; yine bilişim teknolojilerinden yararlanarak doğal yaşam parklarına dönüştürmek. Sürekli bir rehabilitasyon ve eğitime tabi tutulan sokak hayvanlarını ise bu eğitimler sonucunda engelli insanlar için hayvan destekli terapi uygulamalarında görevlendirmek. Ayrıca terapi uygulamalarına katılan engelli vatandaşlarımıza  merkez içerisinde görevlendirmeler vererek gelir elde etmelerini sağlamak. Tabi tüm bunlar için mevcut imkanlara ve yardımlara ek olarak sponsor desteklerine ihtiyaçları var.

“Oynamak için alma, yaşatmak için oyna” sloganı ile yola çıkan ekip tüm hayvan severlerin kolaylıkla kullanabileceği bir simülasyon platformu oluşturarak çocukların, yetişkin bireylerin ve çeşitli nedenlerden dolayı hayvanlarla yakın temas kuramayan kişilerin sokak hayvanlarına bir şekilde yardım edebilmelerini ve bunu yaparken de eğlenmelerini sağlamaya olanak tanıyor.

Proje yöneticisi Tangün Aytuğ Caner ve proje koordinatörü İrena Selma Kırcalı’nın önderliğinde kalabalık ve gönüllü bir grup patili dostlarımıza yardım için sürekli çalışıyor. Sokaklarda herhangi bir bakım hizmetinden yoksun ve sahipsiz hayvan sayısı ise gün geçtikçe artıyor. Mevcut barınaklardaki şartları (kontenjan, alan, hekim, tıbbi malzeme, destekçi vb.) iyileştirmek için gönüllüler ve bazı STK’lar seferber oluyor fakat maalesef bu yeterli olamıyor. Katkı sağlaması amacıyla kurulan MeHowShop ta satışı gerçekleştirilen ve büyük bölümü el yapımı olan pet malzemeler ve hediyelik eşyaların satışından elde edilen gelirle  bakımı üstlenilen hayvanların tedavi, aşı ve beslenme giderleri karşılanıyor. Buna ek olarak düzenlenen farklı etkinliklerle Ankara’nın birçok ilçesinde ve başka şehirlerimizde de besleme, aşılama, kısırlaştırma etkinlikleri düzenleniyor.

Microsoft Ankara’da yapılan Startup Weekend yarışmasında bilişim destekli sosyal sorumluluk projeleri arasında üçüncü olan Project Me-How?, sokak hayvanları için yardım konserlerinden tasarım fuarlarına, yaz panayırlarından yeni yıl etkinliklerine ve kliniklerde satış günlerine kadar birçok organizasyonu planlayarak hayvanseverlerle buluşturuyor.

Me-How? Projesi gönüllülerinin Ankaralı müzik gruplarıyla birlikte If Performance Hall’de ortaklaşa düzenledikleri “Mama için Dinle” konseri 7 Mayıs Pazar günü Ankaralıların desteğini bekliyor. Patili dostlarımıza katkı sağlamak ve aynı zamanda harika bir müzik etkinliğine katılmak istiyorsanız konser salonuna giriş yaparken yanınızda kedi veya köpek maması getirmeniz yeterli olacak. Konserde toplanan mamalar sokak hayvanlarına ihtiyaçlar doğrultusunda hep birlikte dağıtılacak ve yardımda bulunulacak bölgeler açıklanacak. Sizler; Kara Kedi, Büyük Birader, Wicca, Mojo Town, Hicri Bozdağ, Mezozoik, Nokta Band, Sweet Sour, A Kind of Vision ile ruhunuzu doyururken sokaklardaki canlar da sizlerin getirdiği mamalarla doyacak.

“Hayvanseverler özel bir insan türüdür; ruhu cömert, empati dolu, belki biraz duygusallığa meyilli ve en az bulutsuz bir gökyüzü kadar kocaman yürekli.” John Grogan.

Haydi Ankaralılar ve tüm hayvanseverler… Gözlerine baktığımızda masumiyeti en saf haliyle gördüğümüz sokak hayvanları için kocaman yüreklerimizle el ele verelim.

NOT:  “Mama için Dinle” de sahne alan tüm müzisyenler, me-how?proje gönüllüleri, IF Performance Hall (konser gecesi gelirini tedavi ve mama için bağışladı) ve bilet yerine kapı girişinde mama satın alan veya yanında mama ile gelen hayvanseverler sayesinde gece sonunda 970 kg.mama toplandı. Ankara’daki besleme bölgelerine, patipark bölgesine, Erzurum Horasan ve Hakkari besleme bölgelerine yardımda bulunuldu. Kalan miktarla besleme bölgelerine yardım gitmeye devam edecek. Me-How?etkinlikleri sürecek. Katkıda bulunan güzel yüreklere teşekkürler…

Facebook / Instagram

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir