Pusu'laGezi

Fotoğraf Makinelerini Kapın, Ankara’nın Doğal Güzelliklerini Keşfediyoruz!

“Ankara’da gidilecek neresi var ya” ya da “kent fotoğrafları çekmekten bıktık ama Eymir dışında bir yer de yok ki” diyenlerdenseniz, sizin için Ankara’nın doğal ve kültürel güzelliklerini sıraladık.

Karagöl – Çubuk

2

Fotoğraf: Emre Balin

Çubuk İlçesi sınırları içerisinde bulunan ve 2011 yılında tabiat parkı olarak tescil edilen alan, Ankara’ya 68 km. uzaklıktadır. Saha içerisinde kır gazinosu, bekçi evi, tuvalet, otopark gibi tesisler bulunmaktadır.

Çamkoru – Çamlıdere

çamkoru

Çamlıdere İlçesi sınırları içerisinde Ankara’ya 110 km. Çamlıdere’ye 15 km. ve Kızılcahamam’a 38 km. mesafede 215 hektar genişliğinde bir sahayı kapsıyor. Sahanın bir kısmı hazineye ait devlet mülkiyetinde orman arazisi.

Ulaşım: Eski Ankara-Bolu devlet karayolu güzergahında bulunmaktadır. Ankara’ya 110 km. uzaklıktadır.

Eğriova – Beypazarı

4

Beypazarı  sınırlarında yer alan park, 10 Ha’lık bir alanı kaplıyor. Ankara’ya 150 km, Beypazarı’na 50 km uzaklıktadır. Parkta Orman ve Su İşleri İdaresi’ne ait olan 1 adet kır gazinosu yer alıyor

Ulaşım: Beypazarı İlçesinden geçerek, Karaşar Beldesi’nden sağlanabilir.

Sorgun – Güdül

5

Güdül ilçesine bağlı Sorgun Yaylası mevkiinde yer alan bölge, 2011 yılında Tabiat Parkı olarak tescil edilmiştir. Saha içerisinde 1 Adet WC ve Kır Gazinosu mevcuttur.

Ulaşım: Güdül’den 7 km. sonra  Yeşilöz beldesini geçip 3 km. daha gittikten sonra Yelli Köyü yol ayrımında Sorgun Beldesi’ne dönülür.

Yeşilöz Kirmir Vadisi – Güdül

6Kirmir çayı çevresindeki kayalıklara oyulmuş olan mağaralar, M.Ö. 2000’li yıllarda Hititlerin yaşam alanı olarak bilinmektedir. Ürgüp bölgesindeki mağaraları hatırlatan mağara yapısı ile etkileyici olan bu bölge, ilçenin en çok turist ağırlayan noktasıdır.

Gordion Antik Kenti – Polatlı

Fotoğraf: Eyüp Salacak

Polatlı’ya 29 km mesafedeki antik kent Friglerin başkenti olan Gordion’un kalıntılarından oluşmaktadır.

Beşkonak Bazalt Sütunları – Kızılcahamam

kızılcahamam

Fotoğraf: Muzaffer Eker

Güvem-Çerkeş karayolunda Fındıklı Mahallesi yanındaki boğazın iki tarafındaki kaya kütlesinde bulunurlar. Şekil itibariyle sabun kalıplarına benzediği için halk arasında “Sabun Kayalar”olarak bilinirler.

Tuz Gölü – Şereflikoçhisar

10

Tuz Gölü Türkiye’nin ikinci büyük gölü olmakla beraber ülkemizin tuz ihtiyacının yüzde 40’ını karşılamaktadır. Bunun yanında Flamingolar için yaşam olanı olan göl her mevsimde farklı özellikler göstererek fotoğrafçıları cezbetmektedir.

Ankara’nın doğal güzelliği çok, bakmasını bildikten sonra bir şehri sevmek o kadar da zor değil.

Lavarla
Ankara merkezli bir kültür-sanat ve kent oluşumu.

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirGezi

Trieste: Bora ve nero şehri

Trieste, benim gelmeden önce sadece Susanna Tamaro’nun memleketi olduğunu bildiğim, Slovenya sınırındaki İtalyan kenti. Turistlerin günübirlik durağı, İtalyanlar’ın yolunu bilmediği üvey evladı, benim 1 senelik...

Pusu'la

Gitmenin ve kalmanın müzesi: Baksı

Bu yazıda Baksı Müzesi’nin Bayburt merkezine 45 kilometre uzakta ufacık bir köyün yakınında kurulan, etrafında bozkırdan, dağlardan ve -şimdilerde sessiz akan- Çoruh Nehri’nden başka hiçbir...