Pusu'laSporYarışma

Kule! Kalkış için izin istiyoruz: Ankara’da koşu mevsimi

Okulların açılması, şehre yeni gelenler, koşuşturmacalar, dolu otobüsler, cafeler, sinemalar ve caddelerle sonbahar Ankara’da hep hareketlidir. 13 Ekim Ankara’nın başkent oluşunun yıldönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı da Ankara’nın sonbaharlarına ayrıca bir coşku katar.

Fakat bu sonbaharda spor, Ankara’yı daha fazla hareketlendirecek gibi. Aslında Ankara son yıllarda bu alanda oldukça hareketli. Koşu ve bisiklet yarışlarının sayısı yıldan yıla artıyor. Bunda Ankaralıların spora olan ilgisindeki artış yadsınamaz elbette. Özellikle pazar sabahları, Eymir Gölü kendi çapında, gözlerden uzak şekilde bir festival havası yaşıyor. Adım Adım Ankara, Bold Runners Ankara, Ankarunning, RunAnkara, Red Foxes, Başkent Masterleri, Ankara Masterleri, Ankyra Spor ve daha birçok koşu, bisiklet grubu ve her yaştan yüzlerce sporcu hafta sonu antrenmanları için burada buluşuyor.

Fransız felsefeci Philippe Mengue yürümek, koşmak, yüzmek: kaçak beden kitabında hareket halindeki beden üzerine “Yalnızca görülebilen dünya, dünya değildir. Dünya dediğimiz şey içine girdiğimiz, içinde yaşadığımız şeydir,” der. Siz de bugüne kadar spor müsabakalarını, yarışları görüp sadece izleyenlerdenseniz, bu gruplarla o dünyalara dahil olabileceğinizi unutmayın. Ama bunu daha hızlı yapmak istiyorsanız, Ankara kocaman bir fırsatı bu sonbaharda size sunuyor. 8 Ekim Pazar gününden başlayarak 5 Kasım Pazar gününe kadar Ankara’da üst üste 5, Pazar günü toplam 6 koşu gerçekleştirilecek. Bu koşuların öncesindeki ve sonrasındaki coşkulu etkinlikleri de dahil ederseniz, eğlenmekten ve spordan dinlenmeye fırsat bulamayacağınız yaklaşık 1,5 ay sizi bekliyor demektir. İşte bu hareketli dünyanın anahtarları:

Runkara

Ankara’nın ilk uluslararası yarı maratonu olma iddiasındaki bu koşu, bu hafta sonu Anıtpark’tan başlayarak Söğütözü’ndeki ATO Congresium önüne kadar koşulacak. Koşuda 21 km, 9 km ve 4 km etapları yer alıyor. Ayrıca 6-7-8 Ekim tarihlerinde Ato Congresium’da Runkara Expo Spor ve Teknoloji Fuarı sizleri bekliyor. Detaylı bilgi için tıklayın.

Bilkent Spor Festivali

Bilkent Üniversitesi bünyesinde yıllardır yapılan kampüs koşusu geçen sene büyüyerek Bilkent Yol Koşusu olmuştu. Bu sene daha da büyüyerek Bilkent Spor Festivali’ne dönüştü. 15 Ekim’de gerçekleştirilecek 4, 5 ve 9 km’lik koşuların yanı sıra basketbol, voleybol, okçuluk, masa tenisi gibi birçok branşta yarışmalar gerçekleştirilecek. 14 ve 15 Ekim akşamları ise Bilkent Center’da festival kapsamında konserler var. Detaylı bilgi için tıklayın.

TED Meşale Koşusu

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan TED Meşale koşusu 21 km, 10 km ve çocuk koşusu etaplarından oluşuyor. Mogan Gölü etrafında gerçekleştirilecek olan etkinlik hem eğitime destek olmayı hem de spora gönül vermiş olanlarla bir araya gelmeyi amaçlıyor. Detaylı bilgi için tıklayın.

Cumhuriyet Koşuları

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle yıllardan beri ODTÜ Spor Müdürlüğü tarafından organize edilen ODTÜ Cumhuriyet Koşusu, ODTÜ kampüsü içerisinde Devrim Stadyumu’ndan başlayarak kampüs içerisinde yaklaşık 5 km’lik bir etapta gerçekleştiriliyor. Türkiye’de stadyumda başlayıp stadyumda biten tek yarış olması sebebiyle kendinizi Atina ya da Amsterdam maratonlarında hissedebilirsiniz.

ODTÜ Cumhuriyet Koşusu’nun yanı sıra, Cumhuriyet’in 100’üncü yılı dolayısıyla, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Mülkiyeliler Birliği işbirliğinde 29 Ekim’de başka bir Cumhuriyet Koşusu daha düzenlenecek. Gölbaşı’nda yeni açılan BAKAP Rekreasyon alanında 10 km ve 5 km etaplarında gerçekleştirilecek olan koşu hem Cumhuriyet’in 100. Yılını coşkuyla kutlamayı hem de eğitime destek olmayı amaçlıyor.

Her iki koşu için kamuoyu bilgilendirmeleri henüz yayımlanmadığından, haberdar olmak için bu ve bu adresleri takipte kalın.

Gordion Yarı Maratonu

Polatlı’da bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilecek olan, Gordion Müzesi ile Kral Midas Tümülüsü önünden başlayan Gordion Yarı Maratonu seçim dolayısıyla kasıma ertelenmişti. 5 Kasım’da yarı maraton ve 10 km etapları şeklinde koşulacak etkinlik, geçen ay Gordion Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmasıyla, bu yıl çok daha coşkulu ve anlamlı olacaktır. Koşu hakkında detaylı bilgi için tıklayın.


Ankara’daki etkinlikleri tek bir yerden takip etmek için: Lavarla etkinlik takvimi.

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir