Pusu'laEtkinlikFestival

Koş! Çünkü Hayat Var! !f Ankara Bağımsız Filmler Festivali 2018

2002 yılından bu yana kültür sanat hayatına yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan, her sene dünyanın dört bir yanından farklı bakışları sinemaseverlerle buluşturan ve bu yıl 17.yaşını 94 yönetmen ve 84 yapımla yine (6.kez) İş Bankası Maksimum Kart’ın ana partnerliğinde düzenleyen şehrin en bağımsızı !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin Ankara ayağı !f Ankara1–4 Mart 2018 tarihleri arasında yine Armada Cinemaximum’da gerçekleşecek.

Festival Bu Sene Koş! Çünkü Hayat Var! Diyor.

Umudun her an yeşerecek bir boşluk arayıp durmasından, ışığın sızacak küçücük bir çatlak bulabilmesinden hareketle hayatı en küçük unsuruna kadar duymak gerektiğinin altını çizmek isteyen festival bu sene Koş! Çünkü HAYAT VAR! diyor. #hayatvar Bu sayede çoğu zaman farkında olmadığımız ve gerçekliğimizi belirleyen, bizi bizle ve sanatla mümkün kılan tek şeyi yeniden hatırlamamızı amaçlıyor.

Ankara’yı 11 Bölüm 45 Yapım Bekliyor!

Festivalde bu sene Ankaralı seyirciyi geçen sene olduğu gibi yine 11 bölümde 4 tanesi kısa olmak üzere toplamda 45 film bekliyor olacak.

#galalar

Her sene !f’in en dikkat çekici bölümü olan ve dünyanın dört bir köşesinden yılın en merakla beklenenlerinin buluştuğu galalarda bu yıl yine birbirinden iddialı tam 11 yapım karşımıza çıkıyor. Bunlardan 4’ü Oscar 2’si Golden Globe olmak 121 adaylıktan şimdilik 26 ödülle dönen Mudbound, Ankara ayağının en gözdelerinden diyebiliriz.

Bununla birlikte bol ödüllü The Death Of Stalin, oynadığı her karakterle 2017’e resmen damga vuran Nicole Kidmanlı How To Talk To Girls At Parties, Film Stars Dont Die In Liverpool ve Dark River tamamı izlenmeye değer galalar bölümünün bize göre birazcık daha öne çıkan yapımları.

#keş!f

İlk ve ikinci filmlerini yapmış olan yönetmenleri keşfetmeyi amaçlarken alışık olmadığımız hikayeleri yeni anlatım biçimleriyle buluşturan ve festivalin 11 yıldır en kafa yapıcı, ufuk açıcı, eklektik ve merak uyandırıcı bölümlerinden olan Keş!f bu sene bol ödüllü Ava, A Fabrica de Nada başta olmak üzere 4 tane çok başarılı filmle Ankara’ya geliyor.

#aşkvebaşkabi’dünya

4. yılında yine dünyadaki değişimlere eleştirel gözlerle ve yumuşak kalplerle bakabilen, başka bir dünya hayaline tutkulu, sinemayla yapılabilecek müdahalelerin yaratıcı gücüne inanan aktivist sinemacıları buluşturmayı amaçlayan sevilen bölüm bu sene The Work, The Distant Barking Of Dogs gibi 2017’nin övülen filmlerini Ankaralı izleyiciyle buluşturmaya hazırlanıyor.

#diğer

Bunların dışında festivalin kalıplaşan “!f Music” , “Oyun” , “Gökkuşağı” , “Sanat Hayat İçindir” , “Karanlık ve Köşeli” ve “!f Kült” gibi bölümlerine bu sene ek olarak tam IF’lik denilen yönetmenlerin yepyeni, akıl çelen filmlerini bir araya getirecek olan “!f Kolik” ve seyircinin kalbine en çok dokunan filme İzleyici Ödülü gidecek olan “!f Yeni” bölümleri eklendi.

Bu bölümlerin arasında ise Anders Walter’ın I Kill Giants’ı, Tarek Saleh’in The Nite Hilton Incident’ı ve Atsuko Hirayonagi’nin Ah Lucy’sinin olduğu “Oyun” ile 7 tane başarılı yerli yapım arasından seyircinin en çok beğendiği filmi seçeceği festivalin yeni çaylağı “!f Yeni” bu senenin öne çıkan diğer bölümleri.

Peki Ya Burukluklarımız Ne Olacak?

Bolca queer yasağı yaşadığımız bir senede nedenini her ne kadar bilemesek de her sene birbirinden başarılı filmleri bir araya getiren festivalin sevilen bölümü “Gökkuşağı” bu sene Ankara ve İzmir’de yer almayacak. Bununla birlikte festivalin açılış filmi Lady Bird, kapanış filmi The Disaster Artist, bol Oscar adaylıklı Phantom Thread, The Florida Project, Sevmek Zamanı, Les Affames, I Am Not A Witch gibi 2017’nin başarılı yapımlarının Ankara’ya uğramayacak olması açıkçası bizleri birazcık üzen şeyler oldu diyebiliriz.

!f Filmi İzlemeden Mezun Olmayın!

Geçen sene olduğu gibi bu sene de festival öğrencilere güzellikler yapmaya devam ediyor. Öğrenci kimliğini gösteren IF’cilere hafta içi gündüz seansları yine sadece 2 TL ve İş’te Üniversiteli ya da Maksimum Kart sahibi öğrenciler ise seansları sadece 1 TL ödeyerek izleyebilecekler.

İş Bankası Maksimum Kart Sahipleri Yine Ayrıcalıklı!

Festivalde İş Bankası Maksimum Kart sahipleri kendileri için özel olarak hazırlanan “Maximum Film” paketleriyle en az 4, en fazla 20 adet festival biletini %50 indirimle satın alabilecekler. Paket almayı tercih etmeyen kart sahiplerini ise ön satışta %20 indirim ayrıcalığı bekliyor olacak.

Hadi Ne Duruyorsun Bilet Almanın Zamanı Gelmedi Mi?

Ankara için ön satışlar 21 – 22 Şubat 2018 tarihlerinde buradan online olarak başlayacak. 27 Şubat 2018 itibariyle ise festival biletlerini festival gişelerinden satın alınabilecek. Bu yüzden Lavarla olarak bizler bir an önce bütün programa bir göz atıp çok geç kalmadan şehrin en bağımsız festivalinde yerinizi garantiye almayı unutmayın demek istiyoruz.

Tüm Program
Festival Bileti Satın Al

Ve son olarak !f Ankara 2018’nin “Muhakkak İzlenmesi Gereken 10 Filmi – Lavarla Seçkisi” yazımız için bizi yakından takip etmeyi de ihmal etmeyiniz lütfen.

Galalara doyduğumuz, kâh gülüp kâh hüzünlendiğimiz, birlikte keyifli bir festival geçirmek ümidiyle. Bir sonraki !f yazımızda, festival ve yeni etkinlik yazılarında görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayınız!

 

Bir Cevap Yazın


Lavarla - ArtAnkara 2021 Sergi

Sanat Dolu Günler | ArtAnkara 2021

Çağdaş sanatın daha geniş kitlelerce bilinirliğini ve izlenmesini arttırmak amacıyla 2015 yılından beri Ankara’nın ilk ve tek çağdaş sanat fuarı olarak kesintisiz devam eden ve...