Pusu'laEtkinlikTiyatro

Dans, Oyun, Hareket, Araştırma: Kontak Doğaçlama

14-16 Ekim tarihleri arasında Ankara’da ilk kez bir “Kontak Doğaçlama Atölyesi” yapıldı. Ekip, atölyenin keyifli ve verimli geçmesi sonucunda Ankara’da da hareketliliğini sürdürme kararı vermiş ve bunun ilk adımı olarak biri  12 Kasım’da Ankara Üniversitesi 7. Ada Uluslararası Dans Günleri’nde biri de 13 Kasım Platform Sanat’ta olmak üzere iki Jam organize edilmiş.

Peki neydi ki bu “Kontak Doğaçlama”? Dansın sınırlarını, hareketi etkileyen güçleri, yerçekimini, partnerle iletişimi araştıran ve sorgulayan, biraz da deneysel bir nevi danstı. Bunlar kafamızda bir şeyler canlanıyordu evet, daha iyi anlamak adına atölyenin yapılmasına önayak olan Hazal Kaya’ya sorduk.kontak_dogaclama_lavarla3

Ben ilk defa sen bahsettiğinde duydum adını. Peki sen nasıl tanıştın kontak doğaçlama ile?
Çocukken dansöz olmak istiyordum ve her bulduğum fırsatta dans ediyordum. Bunun üzerine Annem -tahmin edilebilecek sebeplerden ötürü- beni baleye yazdırdı. Bale hocamın dediği gibi ‘Balenin de Türkiye’de bir geleceği yoktu’ ve bir sene sonra bale de hayatımdan çıkıverdi. Yıllar sonra 30 yaşında İstanbul’da çalışmaya başladığım ilk sene aklıma düştü yeniden çocukluk hayalim ve mesailerimin arasında yapabileceğim bir dans atölyesi araştırdım. Çatı ile böyle tanıştım ve onun bünyesindeki değişik dans disiplinlerini denedikten sonra bir Kontak Doğaçlama jam’inde aradığımı bulduğumu hissettim. Kimseye uymak zorunluluğu yoktu, ritm tutturma endişesi yoktu ve çok özgürdü. Jam’den çıktığımda ise yeniden çocuklar gibi şendim.

Bu kadar dans edip, yine de dansa bu kadar ön yargılı bir toplum olmamız da ilginç aslındaJam’lere yeni başlayanlar da katılabiliyor mu yani?
Evet. Atölyelerden farklı olarak jam’ler kendi dansını edebileceğin, oyununu kurabileceğin, özgün hareketini araştırabileceğin ve en kıymetlisi beden farkındalığını arttırabileceğin özgür bir alan. Latin danslarındaki milonga‘lar gibi bir nevi.

Atölyeler ise Kontak Doğaçlama’da tecrübeli rehberlerin, kendi araştırmasından yola çıkarak düzenlediği çalışmaların katılımcılarla paylaşılması şeklinde oluyor. Atölyeleri teknik bir anlatıdan çok çerçevesi belli bir araştırma olarak düşünebiliriz.

kontak_dogaclama_lavarla5

Müzik de kullanmıyorsunuz sanırım dansta?
Özellikle jam’lerde müzik kullanmıyoruz çünkü dansta belli bir ritim ve uyum öneriyor. Kontak Doğaçlama’da ise herkesin kendi ritminde dans etmesini önemsiyoruz. Ama olduğu zaman ise doğaçlama müzik tercihimiz oluyor.

Ankara’da bir atölye yapma fikri nereden çıktı?
Talep vardı, benim de memleketim. Süreci ve talebin ne olduğunu görmek için iki kere jam yaptık; ilki Dikmen Vadisi’nde, ikincisi Seğmenler Parkı amfitiyatro alanında. Ardından Defne Erdur ile daha kapsamlı Kontak Doğaçlama atölyesi düzenleme fikrini hızlandırma kararı aldık. Böylece 14-16 Ekim tarihlerinde Defne (Erdur) yürütücülüğünde Shine Dans stüdyosunda atölyemizi gerçekleştirdik.

kd_lavarla

Ankara’daki bu hareketliliği nasıl devam ettirmeyi düşünüyorsunuz peki?
Biz ilk kıvılcımı yaktık. Katılımcıların isteği ve niyetlerine bakılırsa devamı kesinlikle gelecek, bizimle çemberde buluşanlar ile yeni bir çember oluşacak diye düşünüyorum. Ama süreci bizler de oldukça merak ile takip ediyoruz. İnternet üzerinden tüm dünyada jamlerin yapıldığı mekanlar paylaşılıyor. Ankara’da da burada yapılıyor diyebileceğimiz bir mekan olsun istiyoruz. Ulaşılabilirlik bizim için çok önemli. İstanbul’da Moda Sahili ve Maçka Parkı’nda jamler yapılıyor. Burada da Dikmen Vadisi, Seğmenler Parkı gibi alanlarda yapılabilir ama sürekli kullanılabilecek, ulaşılabilir bir kapalı alan da gerekli.

Bu kadar konuştuk ama hala “Kontak Doğaçlama şudur” diyemedik sanki. En kısa nasıl anlatabiliriz peki?
“Kontak Doğaçlama nedir” sorusunu biz de birbirimize sorduk ve bunu bir video haline getirdik. Merak edenler videoda benim cevabımdan çok daha fazlasını bulabilir.

Kontak Doğaçlama Türkiye Facebook sayfasından veya web sitelerinden daha fazlasına da ulaşabilirsiniz.


<Bu içerik hiçbir ticari kaygı gütmeden, destek olmak amacıyla yazılmıştır. Tüm hakları lavarla.com’a aittir.>

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir