Pusu'laSergiEtkinlik

Koku ve Şehir ile Anadolu’nun Bütün Kokuları

Koku alma duyusu, hakkında en az bilgiye sahip olduğumuz duyu organımız olmasına rağmen yaklaşık 1 trilyon farklı kokuyu ayırt edebildiğimiz gerçeğini değiştirmiyor. Günümüz teknolojisiyle bile tam olarak koku alma ve kokuları ayırt etme sürecinin bütün aşamalarını bilmiyoruz. Farkına vardığımız en önemli bilgiler diğer duyu organlarımızın (ses, tat, doku) ayırt etme sayısının çok üstünde bir koku hafızamızın olduğu ve koku olmadan diğer duyu organlarımızın yanlış bilgi verebileceği.

Acaba neden bazı kokuları seviyoruz, bazılarını sevmiyoruz?

Şimdi ki kokularla eski kokular arasında fark var mıydı?

Kentlerimizin, evlerimizin kokuları zaman içinde değişti mi?

Bütün bu sorularımızın cevabını en ince ayrıntısına kadar bulabileceğimiz Koku ve Şehir sergisi Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nde mart ayının sonuna kadar sizi bekliyor olacak.

Kaynak: Selin Mutdoğan

Sergi alanında sizi ilk olarak Ankara’nın haritası ile yanında küçük mıknatıslar duran bir pano karşılıyor. O nokta da düşünmeye başlıyorsunuz. Her şehrin hatta her semtin kendi kokusu olur mu? Ankara ne kokuyor? Duyguların kokusu olur mu? Ben en çok hangi mevsimde Ankara’nın kokusunu seviyorum? Bu düşünceler ile koku duyusuyla ilgili belgeselleri seyretmeye başlıyorsunuz. Sonraki adımda ise sizi gözlerinizi kapayıp koklayarak yeni anılar oluşturacağınız bir mekan bekliyor.

Serginin küratörlüğünü Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Araştırma Görevlisi Lauren Nicole Davis, tasarımını ise PATTU (Cem Kozar, Işıl Ünal) üstleniyor. Sergide yer alan kokular ise MG Gülçiçek International Fragrance Company tarafından hazırlanmış.

    

Fotoğraflar: Selin Mutdoğan

Tarihsel süreç içinde Anadolu topraklarında bulunan medeniyetlerin kokuları, bu kokuları elde ediş şekilleri ve kullanım yerleri gibi birçok farklı bilginin sunulduğu serginin ikinci bölümünde, Hitit Uygarlığı’ndan başlayan koku serüveni Osmanlı’da bulunan Buhurculara oradan modern kentlerin kokularına kadar devam ediyor. Bu yolculuk sırasında her gün tükettiğimiz Türk kahvesinin kokusundan Osmanlı döneminde kullanılan Amber, Mür ve Misk kokularına kadar çok geniş bir yelpazede farklı kokuları deneyimlemeniz mümkün. Tarihte bulunan güzel kokular kadar günümüz kent yaşantısının itici kokuları da Koku ve Şehir sergisi kapsamında bulunuyor.

Serginin sonunda ise bütün bu bilgilerinizi sınayabileceğiniz bir alan bulunuyor. Kör test uygulama alanında, sergi süresince deneyimlediğiniz kokuları test etme olanağı bulacaksınız.

Serginin girişindeki uyarıyı buraya eklemeden yazımızı bitirmeyelim. Astım hastası iseniz ya da alerjik bir bünyeye sahipseniz bu sergi için ekstra önlemler almanız gerekebilir.

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi | Kale Mh., Gözcü Sk. No:10 Altındağ| 03123110401 (Pazartesi Günleri Kapalı)

Bir Cevap Yazın

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Şubat Bülteni

Herkese yılın ikinci ayından merhabalar! Öncelikle birkaç günlük gecikmeden ötürü kusura bakmayın lütfen. Bundan kaynaklı 10 civarı etkinliği bültenden çıkarmak durumunda kaldık ne yazık ki....

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Ocak Bülteni

Yeni yıldan herkese merhabalar! Umarız sağlıklı, bol etkinlikli ve Lavarla’lı, hepimiz için güzel haberlerle dolu, musmutlu bir yıl olur. Yılbaşı yorgunluğunu atabildik mi bakalım? Enerjiler...


Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Aralık Bülteni

Yılın son ayından herkese merhabalar! Deprem, seçim, ekonomi, savaş, yaz, gündelik hayatlar derken yine geldik nasıl geçtiğini pek anlayamadığımız yorucu bir yılın daha sonuna. Umarız...