Pusu'laMekan

Kitap, Çay ve Muhabbet: Avare Kitap Kafe

Avare Kitap Kafe, yıllanan dış kapaklarına rağmen içeriğini hep taze koruyan kitaplar için bir kaynak niteliğinde. Samimi havasıyla insanı sıkmayan, germeyen, raflar arasında kaybolmaktan kendinizi alıkoyamayacağınız bir mekan.

Avare Kitap Kafe, açılalı bir seneyi aşmış bulunmaktadır. Ancak alt kuruluşu Berdelacuz Sahaf’la atılmıştır ki hikaye yıllar öncesine dayanmaktadır. Yönetimini Ömer Türkoğlu ve Mustafa Türkoğlu, baba oğul birlikte yürütmektedir. Mustafa Bey, her şeyin 9 yaşındayken yaz tatilinde bir kitapçının yanında çırak olarak çalışmakla başladığını söylüyor. Ayrıca Ömer Beyin kent tarihçisi olmasının da büyük etkisi olduğunun altını çizmeden geçemiyor. Mustafa Bey, okul bitip de yapılan birçok işten sonra Onur Çarşısı’nda tek odada kitap satışına başlamış. Herkes o yılları bilmez belki ama Aksoy Pasajı’ndaki Berdelacuz Sahaf’a uğramayan yoktur. (Şu an Berdelacuz Sahaf, Avare Kitap Kafe’nin hizmetinde devam etmektedir.)

2016 yılında açtığı Selanik Sokak’ta Avare Kitap Kafe için “Burası hayalimdi” diyor Mustafa Bey. Apartmanın 2. katında bulunan Avare, kapının açılmasıyla dostane bir yaklaşımla karşılıyor sizleri. Adım attığınız her yerde raflar ve kategorize edilmiş kitaplar mevcut. Katın 3 odası tıklım tıklım kitap. Eski kitap kokusu özleyenlerin, müdavimi olmaktan vazgeçemeyeceği bir kitap kafe özelliği taşıyor. Mustafa Beyin hoş sohbeti, çalışanlarının ilgi ve samimiyetiyle kendinizi yabancı hissetmiyorsunuz.

Kapı girişinde gözünüze çarpan panodan duyurulara bakabilir, ilerledikçe duvarların tamamen sanat eserleriyle dolu olduğunu görebilirsiniz. Kafe kısmına geçince kapının hemen yanı başında bir daktilo, birkaç masa, kitap dolu raflar, siyah beyaz resimler… Hepsinin satılık olup olmadığını sorduğumda Mustafa Bey “Ben dışında her şey satılık” diyerek orijinal ve antika olduklarını da ekliyor. Nostaljik havasının her nefeste hakim olmasına rafların üzerinde 80’li yıllardan kalma, ağzı açılmamış, cam şişede Dimes meyve suları kanıt olarak ben buradayım diyor.

Ayrıca Berdelacuz Sahaf’ın alt kuruluşunda devam etmesini görüp “berdelacuz” isminin nereden geldiğini ya da nasıl konulduğunu sormadan geçemedim. İsim, tam da Ankara’ya yakışır bir anlama sahip. Berdelacuz: Halk takvimine göre 9-18 Mart arasında görülen kocakarı soğuğu (bknz: Türk Dil Kurumu Türkçe Sözlüğü). Ailecek alınan karar neticesinde, sözlüğü açıp ilk gelen kelimenin verilmesi kararlaştırılıyor. Ankara’nın ayazına yakışan bir isim olmuş bu sebeple.

Avare Kitap Kafe, kafe özelliğinin dışında 2 haftada bir mezat düzenlemektedir. Aradığınız kitapların ilk baskılarına rastlayabileceğiniz, her türden eserlere yer veren bir yer. Mezatların tarihlerini sayfasından ya da gerekirse Mustafa Beyle de iletişime geçerek takip edebilirsiniz. Ayrıca Mustafa Bey, gereken ilginin gösterilmemesinden yakınıp başından geçen tebessümlük anılarını da paylaşıyor. Avare Kitap Kafe, Ankara’da kitaplar için olabildiğince farkındalık yaratmak için çabalayan bir mekan. Bize de desteklemek düşer. Nice güzel sahaflara.

Adres: Selanik Caddesi, No: 50 / 7 Kızılay

Facebook / Instagram Avare / Instagram Berdelacuz

Bir Cevap Yazın