Kategorisiz

KısaKaya Boulder Evi – Tırmanışın Ankara’da Açılan Rotası

Ankaralı tırmanışçıların çoğu üniversite hayatlarında ilk defa bu sporla tanışıyorlar. Sonrasında ise gerek iş hayatı gerekse üniversite imkanlarının artık ulaşılabilir olmaması sebebiyle ilgilenmeyi sürdürenlerin sayısı azalıyor. Kısakaya Boulder Evi, bir yılı aşkın süredir bu yaş ve mekan kısıtlılığını ortadan kaldırıyor, her yaştan tırmanışçıyı Kızılay’da buluşturmayı başarıyor.

kisakaya_lavarla

Tırmanışla tanışmak üniversite yıllarına ertelenmesin diye 4-12 yaş arası çocuklar için eğitimler ve çocuk saati mevcut. Burada eğitim alan çocuklar arasında şimdiden lisanlarını çıkarmış ve yarışmalara katılanlar bile var.

kisakaya_cocuk_lavarla

Aynı zamanda Ankaralı veya yolu Ankara’dan geçen tecrübeli tırmanıcılar da burada buluşuyor. Rotalarla ilgili deneyimlerni paylaşıyor, bazen ekipman alışverişinde bulunuyor, hatta kendilerine kamp ve tırmanış arkadaşları buluyorlar. Antreman yapmayacaksa bile yolunu Akyüz Sokak’tan geçiren ve kapının önünde bir çay içip sohbete kısa süre de olsa dahil olup yoluna devam eden o kadar insan oluyor ki.. Bir yılda kocaman bir aile olmuşlar. Aşağıdaki fotoğraf da 1.yıl kutlaması etkinliklerinden:

Kısakaya 1. Yıl Kutlaması_lavarla

Tırmanış salonunda sürekli yeni rotalar belirleniyor, tutamakların yerleri değiştiriliyor. Salonun müdavimleri de bu süreçlerde değişikliklere yardım etmek için yanlarında oluyorlar. Tırmananlar birbirlerine rotalar verip meydan okuyorlar ve motive oluyorlar.

tirmanan

Ne de olsa doğaya çıkmak tırmanışın ruhunda var. Sadece kapalı mekana bağlı kalmayıp, günübirlik veya kamplı etkinlikler de düzenliyorlar. Havanın uygun olduğu pazar günleri Karakaya’daki tırmanış bahçesine gitmek bir KısaKaya geleneği haline gelmiş. Siz de birlikte yola düşmek isterseniz, Facebook sayfalarını takip ederek etkinliklerden haberdar olabilirsiniz. Karakayalarda geçen bir günün hikayesi ise burada:

https://vimeo.com/172777262

Tırmanışın dışında yoga, pilates, dövüş sporları ve zumba gibi derslerin verildiği bir salonları da mevcut. Facebook sayfalarından iletişime geçerek derslerin zamanları ve ücretleri ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. İnternet siteleri de daha fazlasını merak edenler için burada. Olgunlar tarafında iseniz, Kocatepe Camii’nin arkasına doğru 5 dakikalık bir yürüyüşle Akyüz Sokak No:22/A ya uğrayıp bizzat görebilir ve sohbet edebilirsiniz.

KısaKaya’nın kısa sürede bilinir hale gelmesi ve kendi kitlesini oluşturması Ankara’daki spor olanaklarını AVM spor merkezlerine sıkışıp kalmayacağına dair umut veriyor.

<Reklam değildir>

Bir Cevap YazınKategorisiz

İlhan Koman Yerine Konana Kadar

Seğmenler Parkı’na 31 Aralık 1992’de yılında dikilen, dünyaca ünlü heykeltıraşımız İlhan Koman’a ait olan heykel, 2016 yılının Mayıs ayında kaidesinden sökülerek çalındı. Heykelin bulunması için...

Kategorisiz

Ankara’da Nasıl Yaşanır?

Ankaralının Ankara’ya, fanatikliğe varmayan bir sempatisi vardır. Herhangi bir şehrin en iyi yanının Ankara’ya dönüşü olduğunu düşünmeyiz biz; tüm şehirleri birbirinden bağımsız sever veya sevmeyiz....