Pusu'laSpor

Kış Bitmeden Ankara’da Kış Sporları

Aslında biz Ankaralıların en eğlenceli kış sporu, bulduğumuz bir karton veya poşetin üzerine oturup eğimi iyi olan karlı zeminden aşağı kendimizi bırakmamızdır. Bu yadsınmayacak derecede eğlenceli aktivite dışında Ankara’da kış sporları dendiğinde farklı alternatifler de bulunuyor. İşte size gününüzün daha renkli geçmesi ve Ankara’nın belki de hiç farkında olmadığınız yönlerini görmenizi sağlayacak birkaç ‘kış’ önerisi…

Kaynak: Selin Mutdoğan

Tabii ki ilk durağımız Elmadağ Kayak Merkezi. Kış sporu ve Ankara aynı cümle içinde kullanıldığında sonuç mutlaka buraya varır.

Elmadağ Kayak Merkezi; Ankara Dağcılık, Kayak ve Kış Sporları İhtisas Kulübü’nün (ADK) girişimleriyle 1951 faaliyete geçen kısa ama orta zorlukta sayılabilecek bir piste sahip Ankara’nın tek kayak merkezidir.  Ankara’dan 30 dakikalık bir yolculukla ulaşılabilecek bu merkezde ADK’nin tesisi dışında birkaç üniversitenin tesisi ve çeşitli restoranlar bulunuyor. Geçmişte konaklama imkanı sunan küçük oteller açılsa da şu anda maalesef böyle bir tesis dağda bulunmuyor.

Ankara Dağcılık, Kayak ve Kış Sporları İhtisas Kulübü
Tel: 0312 229 1447

Hacettepe Üniversitesi Elmadağ Kayak Tesisi (haftaiçi kapalı)
Hafta içi: 0312 305 2496 | Hafta sonu: 0312 453 2386-0312 453 1040

Ankara Üniversitesi Elmadağ Örsem Tesisi
Tel: 0312 362 9720 | 0537 451 8121 | 0505 677 6959

Elmadağ Kayak Merkezi kadar eski ve bilinen diğer kış sporları mekanları ise Kurtuluş Parkı içinde bulunan Atatürk Buz Pateni Spor Tesisleri ve Belpa Buz Pateni Sarayı’dır.  Aslında 1940’lardan itibaren Gençlik Parkının içindeki göletin donmasıyla Ankara’nın ilk buz pateni pisti oluşmaya başlamıştı fakat gerçek anlamda bir tesisin inşa edilmesi ancak 1980’leri buldu.  Atatürk Buz Pateni Spor Tesisleri daha sonra da Belpa Buz Pateni Sarayı açıldı. Belpa Buz Pateni sarayı uluslararası standartlara uygun olması nedeniyle günümüzde üniversitelerin buz hokeyi ve buz pateni takımlarının antrenmanları yapılıyor bu nedenle belli zamanlarda kapalı oluyor. Buraya gitmeden önce mutlaka telefon edilip antrenman olup olmadığının öğrenmenizde fayda var. Kurtuluş Parkında bulunan buz pistini ise sabah 9 akşam 11 saatleri arasında kullanabiliyorsunuz.

Belpa Buz Pateni Sarayı: 0312 223 3513
Atatürk Buz Pateni Spor Tesisleri: 0312 431 9202

Günümüzde kış sporlarının hem daha popüler hale gelmesi hem de bu sporların her yerde ve koşulda yapılmasına imkan veren teknolojilerin geliştirilmesi ilginç tesislerin açılmasını sağladı. Bunlardan biri de birlik mahallesinin arka yamaçlarında açılan Snowland Kış Sporları Merkezi. Buradaki aktiviteleri gerçekleştirmek için ne kar yağışına ne de soğuk havaya ihtiyacınız var. Bu tesis içinde buz pateni pisti, eğimi kayanları memnun edecek kadar iyi olan suni kayak ve snowboard pisti ve yeni başlayanlar için eğitim pisti bulunuyor. Buraya ulaşımda tesisin kendisi kadar ilginç. Arabayla standart yollardan gidebildiğiniz gibi Sinpaş Altınoran Çarşı’dan kalkan teleferiğe de binebiliyorsunuz.

Snowland Kayak Pisti
0312 4920064

Teknolojik gelişmeler alışveriş merkezlerini de hareketi geçirdi ve Ankara’da son birkaç yıldır kimi zaman açık otoparkların bir bölümünde kimi zaman da iç mekanlarda geçici buz pateni pistleri oluşturulmaya başlandı. Kısıtlı alanlarda gerçekleştirildiği için daha çok çocukların ilgisini çeken bir aktivite mekanı haline geldiler. Ancak Natavega Alışveriş Merkezi içinde yer alan bu pateni pisti bunlardan biraz daha farklı. Geniş ve ferah bir buz pisti olarak, size kapalı ve sıkışık bir alanda olduğunuzu unutturuyor ve keyif alarak paten kayma imkanı veriyor.

Kaynak: Selin Mutdoğan

Natavega Alışveriş Merkezi Buz Pateni Pisti
0312 5542700

Spor dışında Ankara’da kışın yapılacaklar için tıklayınız.

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir