Pusu'laMüzikKonserFestival

Keşfet, dans et, dinle: Bozcaada Caz Festivali programına yakından bakıyoruz

Deniz, kum, güneş ve müzik. Yaz aylarını tanımlayan ve tamamlayan bu kelimelere mevsim boyunca ne kadar maruz kaldıysak o kadar şanslı sayılabiliriz. Ancak her şey gibi bunun da bir sonu var. Yazın son demlerine doğru yol alırken Bozcaada’da artık gelenekselleşen Bozcaada Caz Festivali bize güzel bir veda fırsatı sunuyor. İlki 2017 yılında gerçekleştirilen festival yeni edisyonunda Türkiye’nin yanı sıra yurtdışından da müzisyenleri program boyunca ağırlamaya hazırlanıyor. Adanın en güzel noktalarından biri olan Ayazma Manastırı’ndaki konserlerin yanı sıra festival boyunca atölyeler “Keşif” başlığı altında katılımcılara farklı deneyimler yaşama fırsatı sağlayacak. O halde hazırsanız festivalde müziğin ritmini yakalamak için yolculuğa başlayalım.

Bozcaada’da üç güne yayılan program

Bozcaada Caz Festivali 8, 9 ve 10 Eylül tarihleri arasında üç güne yayılan bir programa sahip. Festivalin açılışını yerli caz sahnesinin usta ismi Ferit Odman yapacak; ki bence festivalin açılışında kaçırılmaması gereken bir performans. Ünlü perküsyoncuya trompette Barış Doğukan Yazıcı, saksafonda Engin Recepoğulları, piyanoda Uraz Kıvaner ve kontrbasta da Kağan Yıldız’ın eşlik edeceği bu buluşma, festival için de adeta yerli sahnenin yıldızlar geçidine dönüşecek. Bu görkemli açılışın ardından Bozcaada şamanik bir ritüele tanıklık edecek. Müzisyen Tolga Böyük, Anadolu’nun geleneksel müziklerini saykedelik ve elektronik unsurlarla bir araya getirdiği Islandman projesini bu son yaz akşamlarında festival ahalisine sunacak.

Hollanda’dan köklere dönüş

Gecenin bir diğer konuğu ise Hollanda’dan Kökleri Anadolu’dan gelen Meral Polat Trio’nun, Kürtçe halk ezgilerini blues müziğinin ruhuyla bütünleştirdiği performansı, gecenin son performansına da bir hazırlık. Konserde Meral Polat’a piyanist Chris Doyle ve davulcu Frank Rosaly eşlik edecek. Gelelim gecenin finaline. İngilizlerin müzikte dünyaya armağan ettiği güzelliklerden biri olan Nubya Garcia hem gecenin hem de festivalin en dikkat çeken isimlerinden biri. Bol ödüllü müzisyen, pek çok festivalde sahne almasının yanı sıra aktivist yönüyle de ülkesinde büyük bir saygınlığa sahip. Halihazırda turnesini devam ettiren Garcia bu yaz Glastonbury’de de sahne almıştı.

Yılın en iyi 100 albümünden biri

Festivalin ikinci gününe baktığımızda gün içerisinde devam eden etkinliklerin ardından Ayazma’daki konser maratonu Dock in Absolute ile başlıyor. Lüksemburglu progresif caz üçlüsü, festivale gelen katılımcılara farklı bir deneyim vaat ediyor. Trio, Jazzit tarafından “Yılın En İyi 100 Albümü”nden biri seçilen Unlikely albümlerinden de parçalar seslendirecek. Akşamın devamında Güney Fransa’dan Akdeniz esintilerini elektronik dokunuşlarıyla adaya getiren Kazy Lambist festivalin konuğu olacak. Ardından bu kez daha kuzeyden, Almanya’dan gelen Konfortrauchen canlı tekno ritimleriyle muhtemelen festivalin en hareketli saatlerine imza atacak. Gecenin sonunda ise asla kaçırılmaması gereken bir performans cazseverleri bekliyor. Yerli caz sahnesinin büyük ismi Volkan Öktem #7 adını verdiği albümünden eserlerin yer aldığı bir performans sergileyecek. Konserde Öktem’e Halil İbrahim Işık, Serhat Şensesli, Ercüment Orkut ve Barış Doğukan Yazıcı gibi önemli müzisyenler eşlik edecek.

Festivale noktayı Avishai Cohen koyacak

Gelelim festivalin son gününe. İsrailli trompet üstadı Avishai Cohen (biliyoruz diğeriyle hep karıştırılıyor) festivalin son gününde gençlik yıllarını selamladığı “Big Vicious” projesiyle sahnede olacak. Orta Doğu ezgilerini cazla buluşturan Cohen’in ardından sahne sırası Bozcaada Ensemble’da. Bu ilginç buluşma sadece günün değil, festivalin de en kaçırılmaması gereken etkinliklerinden biri. Derya Yıldırım, İsmail Altunbaş, Elif Dikeç ve Itamar Borochov’ı bir araya getiren projenin en önemli yönü bu isimlerin daha önce sahnede bir arada çalmamış olmamaları. Progresif teknodan tribal ritimlere uzanan skalasıyla Claptrap gecenin sonuna doğru ortamın sıcaklığını artırmak üzere sahnede olacak.

Ve her güzel şeyin sonu olduğu gibi festivalin de sonuna gelirken son olarak Berkan Tilavel, Okan Kaya ve Volkan İncüvez‘in doğaçlama yolculuğu Hissikablelvuku sahnede olacak. Festival, atmosferine yakışır biçimde caz, rock ve tekno doğaçlamalarla bu yılki macerasını noktalayacak. Bakalım seneye yine aynı yerde buluşmak için kimler sözleşecek.

Ha bu arada unutmadan söylemiş olalım. Adanın akşamları serin olur. Yanınızda uzun kollu bir eşya bulundurmanızı tavsiye ederiz. Müzik sizinle olsun.

Yazar: Can Vardar

Şehrisevenler
Şehri sevenlerden gelenler. Lavarla'da yayınlanmasını istediğiniz yazılarınızı info@lavarla.com adresine mail atabilirsiniz.

    Yorumunuzu yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir