Pusu'laTasarım

Keçelerden Üç Boyutlu Bir Dünya: Keçe İnadı

Keçeden yapılacak en güzel şey olsa olsa minik çantalar ve cüzdanlar olsun diye düşünürken üç boyutlu heykellerin yapıldığını görmek ufku genişletiyor ve bir kez daha düşündürüyor: İnsan yaratıcılığının sınırı yok! Keçe İnadı, adı gibi yaratıcısının inadından ortaya çıkmış bir yaratıcılık örneği denilebilir.

kece-inadi-lavarla-ankara-15

Nilay Emek önceleri Hacettepe’den mezun bir sosyal hizmet uzmanı sonrasında bir sosyal medya uzmanı ve şimdi ise sadece sevdiği işi yapan bir sanatçı. Yani deneyerek kendi yolunu bulup, kendi hikayesinde ömrünün sonuna kadar mutlu mesut yaşayanlardan.

kece-inadi-lavarla-ankara-12-2

Hobi olarak başladığı keçe işine iğnesiyle gerçek anlamda yeni ‘boyutlar’ kazandırıyor ve ülkemizin ilk üç boyutlu keçe sanatçısı oluveriyor. Keçeden yaptığı üç boyutlu figürler ise zamanla aslına şaşırtıcı derecede benzeyen yün bebeklere veya yün portrelere dönüşüveriyor.

kece-inadi-ankara-lavarla-ne-bicim-yun

Sanat okumamış, içindeki yetenek ve yaratıcılık keçe iğnelemeye başladığında ortaya çıkmış. Dışarıdan kolay gibi gelse de ciddi emek ve dikkat isteyen bir iş. İğneyi tek bir yanlış yere batırdığında tüm ifadesi değişiveriyor yün vesikalıkların. Öyle ki, yanlış iğnelediği kafaların bir kova turşusunu kurmuş Nilay Hanım.

kece-inadi-lavarla-ankara-9Nilay Hanım’dan sonra ülkemizde artmış keçeciler, kendisi bu durumdan oldukça memnun ve mutlu. Kendisi öğretmeye açık, bunun için atölyeler ve eğitimler düzenliyor, videolar çekiyor. Bu işi başkalarının da yapması fikri ona mutluluk veren bir fikir. Öyle ki kendi eğitim kitlerini bile hazırlamış!

Kaktüs Smoothies&More'da geçtiğimiz yaz gerçekleştirilen workshoptan

Kaktüs Smoothies&More’da geçtiğimiz yaz gerçekleştirilen workshoptan

Nilay Hanım’a öğrenmek dışında gelenler genelde kendi yün vesikalıklarını, bebeklerini veya sevdiklerininkini hediye olarak yaptırmak için geliyorlar. Ücretler biraz tuzlu gelebilir ancak işin içinde bolca emek ve uzun mesailer var. Siparişlerinizi erken vermekte ise fayda var, kendisi yoğun olduğundan 2 ay öncesinden alıyor siparişleri. Yaparken ise size sık sık fotoğraf atarak geri dönüş alıyor.

kece-inadi-lavarla-ankara-11

Sevdiği film karakterlerini ve kendi tabiriyle y’ünlü kişilerin portrelerini de iğnelemiş keçeden. Aralarında Adile Naşit, Charlie Chaplin, Nur Yerlitaş ve Yılmaz Morgül gibi isimler var.

Nilay Hanım’a mezuniyet, yıl dönümü, doğum günü hediyesi olarak portre yaptırmak için sipariş verenler çoğunlukta. Bugünlerde yaratıcı hediye bulmanın zorluğunu düşününce gayet anlaşılır bir durum.

kece-inadi-lavarla-ankara-11

Atölyesi ise yolumuzun üstü neredeyse, Tunalı’da Ertuğ Pasajı’nın içinde. Ön kapıdan girdiğinizde karşınızdaki merdiveni çıkmanız yeterli, sol tarafınızdaki minik bir dükkandan keçe kafalar size selam verecektir. Atölyesinde yünlerin, iğnelerin ve hobi kitlerinin satışı da mevcut.

Son olarak ise evet biz de sizin gibi Keçe İnadı ismini çok yaratıcı buluyor ve Nilay Hanım’ı bu konuda buradan tebrik ediyoruz.

kece-inadi-lavarla-ankara-3

Keçe İnadı’nın atölyelerinden birine katılmak veya online kurslar hakkında bilgi almak için yapmanız gereken sosyal medya hesaplarını takip etmeniz.

Facebook / Web Sitesi / Instagram

<<Reklam değildir, herhangi bir ticari karşılık talep edilmeden destek olmak amaçlı yazılmıştır. Yazının tüm hakları lavarla.com’a aittir.>>

Seren Erciyas
Editör, Lavarla'nın kurucu ortağı ve genel koordinatörü.

Bir Cevap Yazın
Bozcaada Keşif Haritası Lavarla Pusu'la

Bozcaada Keşif Haritası – Pusula 3 çıktı

Lavarla’nın 2017 yılında Ankara Keşif Haritası ile başlattığı, 2022 yılında ikincisini çıkardığı Pusula haritasının Ankara dışındaki ilk durağı Bozcaada oldu. Kullanıcılarına, adanın giderek yok olan...