Pusu'laMekanSponsorlu

Kavanozlara Sığan Şefler ve Mutfakları: Chefs&Jars

Uçağa atlayıp Instagram’da sık rastladığınız Alex Frimer’in yemeklerini tatmaya Zürih’e veya Chefs of Africa Platformu’nun kurucusu dünyaca ünlü şef Dieuveil Malonga’nın Afro-fusion tatlarını denemeye Afrika’ya gitme şansınız ne kadar? Böyle bir şansınız varsa sizin adınıza sevindik. Ancak, farklı tatlar denemek, gurme şeflerin değişik tariflerini tatmak için bulundukları şehirlere gitmeye gerek kalmadığını söylesek? Ankara’da son dönemde artan alternatif mekanlar arasına fine dining ve food art kategorilerinde henüz katılan Chefs&Jars, ünlü şeflerin lezzetlerini Ankaralılar ile buluşturmanın yollarını bulmuş ve onları bir kavanoza sıkıştırıp buraya, Tepe Prime’a getirmiş.

Chefs&Jars yolda olmaya tutkuyla bağlı ve dünyanın dört bir yanından farklı lezzetleri denemeyi seven bir ekibin girişimi. Bir süre sonra tatmak yetmemiş bu ekibe ve tattıkları lezzetleri ülkelerindeki insanlarla buluşturmak istemişler. Dünyanın dört bir yanından şefleri Türkiye’ye davet etmek hem sürekli olmayacağından hem de maliyeti yüksek olacağından farklı bir çözüm yolu bulmuşlar. Her şeften soğuk yenebilecek ve bir kavanoza sığabilecek, daha önemlisi kendi kültürlerinden ilham aldıkları tarifler yaratmasını istemişler. İstanbul’a davet ettikleri ve Spago’nun kapılarını gönüllü açtığı dünyaca ünlü şeflerle yaptıkları bir senelik çalışmanın sonucunda 6 şef ile anlaşmışlar ve ortaya Chefs&Jars çıkmış.

Dünyaca Ünlü Şefler, Uygun Fiyatlı Gurme Tatlar

İlk bakışta konsept kavanozda yemek gibi görünüyor ve yenilikçi bir yanı olmadığını düşünüyorsunuz. Ancak durum bundan tamamen farklı. Ankara’nın bu en yeni ve alternatif mekanının çıkış noktası, kavanozda yemek yedirmekten ziyade uygun fiyata gurme lezzetleri Ankaralılar ile buluşturmak. Kullanılan malzemelere kıyasla fiyatlar uygun. Öncelikle her yemek kavanozunun raf ömrü bir gün, çünkü iyi bir yemeğin düşmanı olan koruyucu katkı maddelerini kullanmıyorlar. Kullandıkları malzemelerin bir kısmını ise ülkemizde bulunmadıkları için yurt dışından getirtmek zorunda kalıyorlar. İşin en komik yanı kavanozların da yurt dışından gelmesi çünkü ülkemizde içinden yemek yenilebilecek kadar ağzı geniş kavanozlar üretilmiyor. Sonuç olarak maliyeti yüksek bu işin girişimcilerinin en büyük tutkusu sevdikleri tatları herkesle buluşturabilmek. Bunun yolu kavanozsa o zaman kavanoz!

İlk bakışta düşülen bir yanılgı da “salatacı” gibi gözükmeleri. Kavanozların içindeki yeşillikler al-götür tarzda salata satıldığı izlenimini uyandırabiliyor. Oysa her kavanozda apayrı bir emek var. Bir defa tariflerin birebir uygulanması için her malzemenin kavanozun içinde kendine ait bir yeri var. Bu sebeple malzemeleri cımbızla tek tek ve özenle yerleştiriyorlar. Kapağı açtığınızda karşılaşacağınız manzaranın eşsiz olmasını istiyorlar. Bu noktada tariflerini veren şeflerin bu ekibe güveni tam. Ekipten Yasemin Hanım şeflerin kendilerine çok güvendiğini ve bu güveni suistimal etmemek için azami düzeyde özenle hareket ettiklerini söylüyor.

Yenilenen Şefler, Yenilenen Tatlar

Chefs&Jars’da şu anda altı şefin ikişer tarifi mevcut. Şimdiye dek en sevilenler ise Peter Angyal’ın “Fusion”, Alex Frimer’in “Jasmin” tarifleri olmuş. Fusion’ı denedik ve nohut veya pancar sevmeyen birisini bu iki malzemeye ilahi bir aşk duymaya sevk edeceğine iddiaya gireriz. Laura’nın vegan tariflerinin de meraklısı olduğunu ekleyelim. Her tarifin ise şefler açısından ayrı bir hikayesi var. Örneğin, Dieuveil Malonga’nın “Homeland” tarifi ona acı tatlı geçen gençlik yıllarını hatırlatıyor. Özel kavanozların yanında hafta içi satışa sundukları kahvaltılar da bir o kadar farklı ve leziz. Kavanozda servis edilen tatlıların ise yaratıcısı ekipteki Türk Şef Nilay Lale.

Bu yenilikçi oluşumun yerinde sayması beklenemez değil mi? Sürekli hareket halinde olan Chefs&Jars ekibi her 6 ayda bir yeni tariflerle karşımıza çıkmayı planlıyorlar. Çalıştıkları 6 şeften 5’i ile 6 aylık periyodu tamamladıklarında yollarını ayırıyorlar ve yeni şeflerin yeni tariflerini uygulamaya başlıyorlar. İlk ekipten onlarla beraber çalışmaya devam edecek olan şefi ise takipçileri ve müşterileri belirliyor. Yeni sezon için Chefs&Jars ile tariflerini paylaşmak için birçok şef gönüllü olmuş bile.

İkinci turun şefleri belli oldu

İlk turun sonunda yapılan anketler sonucunda ise kavanozdaki lezzetleri çok beğenilen Fusion ve Merry Berry kavanozlarının yaratıcısı Şef Peter ANGYAL bu turda da bizlerle olacak. Projede Aralık ayı içinde kavanoz ekibine katılan SAKURA yeni vegan kavanoz. SAKURA projedeki ilk Türk Şef Nilay LALE ‘ye ait bir tarif, tıpkı açıldıkça büyüleyen Sakura ağacı gibi, vegan Sushileri ile beraber her katında ayrı bir lezzet!

2. tur şefleri ise bu sefer İtalya’dan Şef Luca ROSATI, Fransa’dan Şef Tristan CABIROL, Güney Afrika’dan Şef Linda MAZIBUKO, Türkiye’den Şef Sezer DENİZ ve Ukrayna’dan Şef Dinara KASKO. Özellikle Ukrayna’dan projeye dahil olan Dinara KASKO, tasarladığı 3D kalıpları ile oluşturduğu pastaları ile dünya genelinde binlerce hayranı olan ünlü bir pasta şefi.

Şefler: Alex Frimer, Laura Grosch, Dieuveil Malonga, Peter Angyal, Vincent Angebault,Kareem Roberts (soldan sağa)

Neden Ankara?

Farklı oluşumların ilk durağının İstanbul olduğunu biliyoruz, burada farklılığa açık kitle daha geniş ve bu anlamda potansiyeli yüksek. Chefs&Jars yaratıcılarına da İstanbul’da başlamaları için baskı yapan çok olmuş. Ancak Ankaralı olan ve Ankara’yı seven bu ekip Ankara’dan çıkma bir marka olmak konusunda inat etmiş. İyi ki de etmişler, şehrin alternatif mekanlara olan ihtiyacı her geçen gün artıyor ve Chefs&Jars bu ihtiyacı karşılayacak mekanların başında geliyor. Bundan sonraki durakları ise önce İstanbul, sonra dünyanın farklı şehirleri olacak. Şimdiden Dubai’den ilgilenenler varmış bile.

Chefs&Jars yeni sezonda Ankara’da epey konuşulacağa benziyor. Farklı tatlara açıksanız buraya yolunuz muhakkak düşecektir.


Website | Instagram | Facebook   

Adres: Tepe Prime, Eskişehir Yolu, Çankaya/Ankara

İletişim: hello@chefsandjars.com | 0312 220 0 800 – 0536 025 6 999

Lavarla
Ankara merkezli bir kültür-sanat ve kent oluşumu.

Bir Cevap Yazın