Pusu'laMekanGurmeSponsorlu

Kamara Coffee & Community’de kahvenin likörle birleşimi

Ankara’nın nezihlik ve sakinlik deyince akla ilk gelen semtlerinden biri olan Ayrancı’nın Güvenlik Caddesi’nde tam da bu sakinlik ve nezihliği hedefleyerek geçtiğimiz Şubat ayında açılan Kamara Coffee & Community bir gemi kamarasını andırdığı için bu ismi almış. Kendilerinden de “kamarotlar” olarak bahsediyorlar. Ayrancı’da birçok kafe arasında bulunmayı bir rekabet olarak değil de “komşuculuk” olarak tanımlıyor Kamara ekibi. Cadde üzerinden içerisine göz atıldığında o kadar renkli ve orijinal görünüyor ki sizi sadece görüntüsüyle bile içine çekmesi mümkün. Duvarlarında resim tuvalleri, karşı köşesinde giyim benzeri eşyalar ve her köşesinde kahveye ait bir detay görebileceğiniz Kamara, ekibin üzerinde özenle çalıştığı sürekli güncellenen menüsü ile de size hitap edecek.

Kamara

Menü içeriğine bakıldığında genel olarak kahvenin farklı likör lezzetleriyle olan birleşiminin fark yarattığı söylenebilir. Odak noktalarının “kahve ile farklı ne yapılabilir” olarak belirlenmesinin ardından, kahveli kokteyller ve taze meyvelerle katkı maddesi kullanmadan hazırlanan karışımlar üzerinden oluşturulmuş menü. Dolayısıyla klasik kahve içmekten sıkıldıysanız size kesinlikle hitap edecektir. Çoğumuz kahveyi sert veya yumuşak versiyonlarıyla saf haliyle içmeye alışkınız, ancak Kamara sıradan lezzetler yerine bir fark yaratmak istemiş. Yurt dışında daha yaygın olduğu şekliyle kendi kahvecilerinde de rom, viski, likör ile kahveyi birleştirerek bir uyum yakalamışlar ve bu uyumu farklı lezzetlerle şekillendirerek menüyü oluşturmuşlar. Menü tadımlarını defalarca kendileri yaptıklarını ve en iyisi olana kadar çalıştıklarını belirten kamarotlar, menülerinde kendilerinin en beğendiği içeceklere yer veriyor. Bununla birlikte americano, filtre kahve, latte gibi klasik kahveleri de özenle hazırlıyorlar.

Menünün mokteyl kısmı ise tüm Ankaraseverlerin dikkatini çekecek olan kısım; çünkü oluşturulan mokteyllere Ayrancı’daki sokak isimleri verilmiş. Portakal Çiçeği, Kuzgun ve Hoşdere şu an aktif olarak menüde yer alan mokteyllerden. Ankara’yı özellikle de Ayrancı’yı çok seven ekip menüde buna bir gönderme yapmak istemiş. Menünün yiyecek kısmında ise ıspanaklı/peynirli ve patatesli/kıymalı anne böreklerine yer vererek damak tadınıza hitap etmek istiyorlar, börekler özenle hazırlanarak satışa sunuluyor. Tatlılar da günlük olarak değişmekle birlikte cheesecake, tartelette gibi lezzetler mevcut.

İsmindeki “community” kelimesinden de anlaşılacağı üzere, Kamara’nın yalnızca bir kahveci olmasından öteye gitmesini isteyen ekip, mekanın bir sergi ve satış yeri olarak da kullanılabileceğini duyurmak istiyor. Duvarlarında asılı resim tuvalleri ile karşı kısımdaki kıyafet ve eşyalar satılık, üreticileri tarafından sergilenmesi ve satılması amacıyla Kamara’ya bırakılmış. Emekçiler ve alıcılar arasındaki döngüyü ücretsiz sağlayarak gönüllü bir köprü olan mekan, eğer bir ürününüz varsa sergileyebileceğiniz ve satabileceğiz bir yer. Özellikle de lokal sanatçıların desteklenmesi açısından müthiş bir imkan sağlıyor.

Kamara

Kamara’yı çok yakında seramik, epoksi, kokteyl, okuma günleri, heykel gibi birçok atölyeye ev sahipliği yapan bir yer olarak da göreceksiniz. Mutlaka takipte kalın!

Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi, Güvenlik Caddesi, 47/A, Çankaya/Ankara
Çalışma saatleri: 10.00-00.00
Telefon: 0(554) 138 7011
Instagram: @kamaracoffee

Elif Nida Görüş
Naif bir Ankarasever

    Yorumunuzu yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir    Cacao Reserve Mekan

    Çekirdekten çikolataya Cacao Reserve

    Hepimiz biliriz ki aşk ile yapılan her iş güzeldir. Cacao Reserve’ün hikayesi de mekanın sahipleri Hilal Hanım ve Soner Bey’in aşk hikayesine dayanıyor. Birliktelikleri esnasında...