Pusu'laMekan

Kahveciler Sokağı’nın İlk Adımı: Crop Coffee Shop (Kapandı)

Muhtemelen Ankara’da bir Kahveciler Sokağı olduğunu bu yazıya kadar bilmiyordunuz -ki resmi olarak da zaten böyle bir sokak yok. Gözünüzde canlandırdığınız kahveci hacıdedeleri bir kenara koyun, çünkü biz üçüncü dalgacılardan bahsediyoruz. Bugün size tanıtmak istediğimiz Tunalı’nın sakin ve yeşil sokaklarından Bülten Sokak’ı saran Üçüncü Dalga kahve dükkanlarının sonuncusu, Elizin Pastanesi’nden döndüğünüzde yolun sağ tarafında kalan ilk dükkandaki Crop Coffee Shop. Sokağın üçüncü ve en genç kahvecisiyken dördüncünün de açılacağını buradan duyduk. Bülten Sokak bizim için artık bir Kahveciler Sokağı.


Crop’a geçmeden önce “bu Üçüncü Dalga nedir yahu her yerde karşımıza çıkıyor” dediğinizi duyar gibiyiz. Bu akım için “kahvenin bir zanaat haline gelmesi” desek çok da yanlış olmaz sanıyoruz, çünkü Üçüncü Dalga kahveyle tarladan çıkışından itibaren çok özel bir şekilde ilgilenmeyi içerisinde barındırıyor. Kısaca aslında kahveye karşı hunharca davranmaktan vazgeçiliyor, hasadından masaya gelişine kadar her aşamada özen gösteriliyor.


Bu akımla kahve çekirdeğinin aromasını keşfe çıkıyoruz, bir şarap tadımcısı gibi kahve tatmayı öğreniyoruz. Yani kahvenin ilk yudumunda bardağı masaya bırakıp sohbete devam etmiyoruz, gözlerimizi kısıyoruz ve aromayı hissetmeye çalışıyoruz. Hissetmesek de pek belli etmiyoruz. Şu an için aramızda kahvelerin hepsinden aynı tadı alan kişi oranının oldukça yüksek olduğunu biliyoruz ama merak etmeyin, Ankara’da kahve dükkanları arttıkça kahve çekirdekleri de çeşitleniyor, bu da sizin de dilinizi aromatik lezzetler için farklı denemeler yaparak eğitebileceğiniz anlamına geliyor!

Matruşka Tasarım'ın "Kim bunlar?" isimli çalışması Crop'un dekorasyonunun bizce en güzel parçası

Matruşka Tasarım’ın “Kim bunlar?” isimli çalışması Crop’un dekorasyonunun bizce en güzel parçası

İşin en güzel yanı, kahve dükkanlarının tematik dekorasyonları. Bu dekorasyonlarda tabi ki kahve vurgusunun yanında “yeşil” de öne çıkmakta. Hayır, bu yeşil renk olan yeşil değil bitki olan yeşil ve en favori yeşil de görülen o ki kaktüs! Bunun dışında her rengin pastel olarak kullanılması, farklı karton bardak dizaynları, büyük ampuller, dükkanların bir köşesinde satılık tasarım ürünler de öne çıkmakta. Bir de fayanslar tabi, artık dümdüz ve şekilsiz değiller, çoğu yerde çok güzel desenlere sahipler.
Kahvecilerin bir ortak özelliği de en kalabalık meydanlarda veya caddelerde değil genelde sokak aralarında olmaları. Ankara Üçüncü Dalga kahve konusunda yeni ama asla yetersiz değil bizim için. Crop bu şehirde açılan kaçıncı kahve dükkanı bilmiyoruz ama açılalı 4 ay olmasına rağmen şimdiden kendi kitlesini oluşturdu bile.

1460553173380
Kahvenin tadına gelirsek, Crop’ta az sütlü espresso deneme fırsatı bulduk ve gurmelik iddiamızın olmadığı gerçeği bir yanda dururken söylemeliyiz ki ba-yıl-dık! İşletmenin ortağı Kıvanç Hanım kahve çekirdeklerinin sipariş verdiklerinde kavrularak kendilerine gönderildiğini söyledi ve bizim kahvemizi de siparişi aldıktan sonra taze taze çekti.

1460553305032

Instagram tadıcıları Crop’u keşfetti mi diye sorduk, tabi ki beklediğimiz cevabı aldık: Çoktan. Sonuçta Bülten Sokak bir Karaköy, Ankara da bir İstanbul değil ki açılan kahvecilere gitmeye yetişemeyecek gibi olalım.

1460553078590

İki güzel haber de verelim, Crop’ta Matruşka Tasarım’a ait tasarım ürünleri satın alma şansınız var ve ilerleyen günlerde Crop Coffee Shop bir müzik etkinliği düzenlemeyi planlıyor, instagram hesaplarını ya da Lavarla’yı takipte kalın deriz!

Gelecek yazılarda Kahveciler Sokağı’nda takılmaya devam edeceğiz, bekleyin.

Lavarla
Lavarla, “Ankara’da hayat yok!” olarak ortaya çıkan bir şikayetin aslında gerçek olmadığını kanıtlamak üzere yola çıkan kalabalık bir ekip.

    Bir Cevap Yazın
    Lavarla - Cer Kapak Görseli | (Sadibey'den Alıntıdır) Mekan

    Ocak Ayında CerModern

    CerModern ‘den herkese merhaba! 2010 yılından beri, Ankara’daki büyük bir boşluğu elinden geldiğince doldurmaya çalışan, şehrin ilk modern sanat merkezi CerModern’in etkinliklerine daha yakından baktığımız...