KentHafıza

Kahraman İnterna R-185

Şehrin, kahramanlarını tanıması gerekir. Şehir hala şehirse ve bu kadar güzelse, bir nebze kahramanları sayesindedir. Bu kahraman zamanında Kuğulu Parkın yıkılmasına karşı çıkmış güzel bir hanımefendi olabilir ya da eski Gençlik Parkında üç penaltıdan birini atınca eski parayla 50 milyon kazanılan oyunlarda, çocuklardan bilerek gol yediği için kovulan gönlü yakışıklı bir kaleci de olabilir.

Üstelik kahramanlar her zaman bir insan olmayabilir, “çar çar çar” gibi sesler çıkarabilir. Dokunanın yandığı güzellikte bir kırmızıya sahip olabilir. Önce tanıyalım sonra sevelim mümkünse ilk çayımızı/kahvemizi şerefine içelim.

1950’li yıllar. Polatlı’nın gelişmesine rağmen; Ankara merkez ile olan mesafesinin hala aynı uzaklıkta kaldığı zamanlar. -Evlerden ırak- bir yangın peyda olsa, alevlerin merkezden yola çıkacak araçları beklemeyeceğini anlayan yetkililer, Polatlı İtfaiye Müdürlüğünü kuruyorlar. Teşkilatın başına da Osman Sağlam Beyefendiyi getiriyorlar. Fark yaratan insanlara yakışır kalitede  bir mektup yazıyor İstanbul’a. Beyefendi olduğu için beyefendiler diye başlıyor mektubuna, üslubunun bütün inceliğiyle derdini izah ediyor. Sadece İstanbul ve Samsun için düşünülen son model itfaiye araçlarının üçüncüsü 1959 yazında Polatlı’ya geliyor. Fransa-Amerika ortak yapımı, döneminin en iyisi İnterna R-185 garajdaki diğer araçları kıskandıracak güzellikte, Polatlı sokaklarında asayişi sağlamaya başlıyor. Civarda müdahale etmediği olay, söndüremediği yangın kalmıyor kahramanımızın. Tabii bunlar kahraman olması için yeterli nedenler değil, bir itfaiye aracından beklenen de yangınlara İnterna’nın yaptığı gibi müdahale etmesidir.  Onu kahraman yapan olay için 1978 yılına gidelim.

Yı-Ba Çarşısı Yangını. 1978

1978 yılında Yı-Ba Çarşısında çok ağır bir trajedi yaşanıyor. Bir gaz lambasından çıkan yangın kısa zamanda çarşının tüm katlarına sıçrıyor. Kötü bir olay meydana geldiğinde bütün aksilikler peşinden gider derler. Öyle oluyor. Müdahale eden itfaiye araçlarından birinin merdiveni bozuluyor. Yangın büyüyor. Görevlilerin açtığı bez branda yırtılıyor. Yangın büyüyor. En son hava kuvvetlerinden kalkan iki helikopter de duman ve yüksek ısıdan binaya yaklaşamadığı için civardaki itfaiyelerden yardım istemek durumunda kalıyorlar. Polatlı İtfaiyesi İnterna R-185 ile destek vermeye karar veriyor. İnterna, Polatlı’dan olay yerine tam 35 dakikada varıyor. Evet, Ankara ile Polatlı arasındaki mesafeyi hatrı sayılır kez gittim. 35 dakikada varılacak bir yer olmadığını defalarca tecrübe ettim. Ama kahramanımız gerçektir ve gerçekler her şeyin üzerindedir, 35 dakikanın bile..

İnterna R-185, kabin

İnterna, Yı-Ba Çarşısı yangınının söndürülmesinde ve alevlerin şehre sıçramasının önlenmesinde büyük rol oynar. Tarih, sağ farına, sileceklerine, kırmızı boyasına, hortumuna ne kadar teşekkür etse kifayet teşkil etmez.

İstanbul ve Samsun’daki mevkidaşları çoktan hurdaya ayrılsa da Polatlı siciline kayıtlı Ankaralı İnterna R-185, hala hayattadır. Gidip görmek, Ankara’nın amel defterinde sevaptır.

 

Bir Cevap Yazın