Pusu'laEtkinlik

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali İTEF Başlıyor

Uluslararası edebiyat festivalimiz olduğunu ve 2009’dan bu yana düzenlendiğini bilmeyenleri, bilip de yeni programı merak edenleri buraya alalım. Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası edebiyat festivali olan İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali İTEF bu yıl, Covid 19 salgını sebebiyle dünyanın pek çok yerindeki kültürel etkinliklerde olduğu gibi, online olacak. Bu durum İstanbul’da yaşamayan edebiyatseverler adına sevindirici bir haber. Değerli yazarların konuk olacağı İTEF 2020‘nin programından bahsetmeden önce festivali biraz tanıyalım.

2009 yılından bu yana Kalem Telif Hakları Ajansı’nın girişimiyle ve kar amacı gütmeyen bir kurum olan Kalem Kültür Derneği tarafından düzenleniyor. Festival, her yıl farklı bir tema altında gerçekleşiyor ve 80’den fazla etkinliğe ev sahipliği yapıyor. İTEF kapsamında bugüne kadar 48 ülkeden 467 yazar ve 32 ülkeden 124 edebiyat profesyoneli ülkemizde ağırlandı.

İTEF, İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali olarak başladığı yolculuğa artık İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali olarak devam ediyor ve festivalin amacını edebiyatın geniş kitlelere hitap eden bir sanat dalı olarak konumlandırmak şeklinde tanımlıyor.

İTEF bu yıl ilk kez dijital ortamda gerçekleşecek. #itef2020ekranda sloganıyla harekete geçen festival, “Günebakan Edebiyat” teması altında 15-19 Haziran tarihlerinde 12’nci defa edebiyatseverlerle buluşacak. Eylül ayında da #itef2020sokakta sloganıyla yeni bir program açıklamayı planlıyorlar.

Festival kapsamında, dünyaca ünlü 8 yabancı yazar ve toplamda 13 konuşmacının yer alacağı, tüm edebiyatseverlerin ücretsiz olarak katılıp izleyebileceği etkinlikler başlıyor. Programa ulaşmak ve kayıt yaptırmak için tıklayınız.

Anında çevirinin yapılacağı etkinliklerde izleyicilerin programları Türkçe seçeneğiyle takip etmesi de mümkün olacak. Bu akşam başlayarak 5 gün sürecek olan festivalin programına bakalım.

Festivalin ilk konuğu Semerkand, Doğunun Limanları gibi kitaplarıyla Türkiye’de de sevilen, Lübnan asıllı Fransız yazar Amin Maalouf oluyor. Söyleşinin moderatörlüğünü ise New York Times, The Guardian gibi gazeteler için çalışan kültür eleştirmeni ve editör Maya Jaggi yapacak.

Bu akşam 21.00’de başlayacak festivalin açılış etkinliğinde Maalouf ve Jaggi göç, aidiyet, kimlik gibi konuların yanı sıra, pandemi ekseninde dünyayı ve uygarlığımızın geleceğini de tartışacak. Maalouf, ayrıca söyleşiye kayıt yaptıran izleyicilerin kayıt esnasında sordukları sorulara da cevap verecek.

Tarih: 16 Haziran, Salı
Saat: 21.00-22.00
Program: Latin Amerika’nın sesi: Alejandro Zambra “Serbest Kürsü” ile canlı yayınımızda.
Yazar: Alejandro Zambra (Şili)
Moderatör: Nilay Örnek (Türkiye)
Tarih: 17 Haziran, Çarşamba

Saat: 19.00
Program: Günler, Aylar, Yıllar kitabının yazarı İTEF takipçilerine sesleniyor.
Yazar: Yan Lianke (Çin Halk Cumhuriyeti)

Saat: 20.00
Program: Sinestezya ve Tükeniş Kulübü kitaplarının yazarı
Yazar: Jeff Moore (Kanada)

Saat: 21.00-22.00
Program: Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat
Yazar: Vladimir Pistalo (Sırbistan)
Moderatör: Şebnem İşigüzel (Türkiye)

Tarih: 18 Haziran, Perşembe
Saat: 20.00
Program: Gençlerin severek okuduğu distopya Çöpçüler’in yazarı
Yazar: Darren Simpson (İngiltere)

Saat: 21.00-22.00
Program: Kitapları birçok dile çevrilen Kuş Evi kitabının yazarı
Yazar: Eva Meijer (Hollanda)
Moderatör: Başak Güntekin (Türkiye)

Tarih: 19 Haziran, Cuma #itef2020 kapanış etkinliği
Saat: 21.00-22.00
Program: Aşk romanlarıyla zamanda yolculuk
Yazar: David Nicholls (İngiltere)
Moderatör: Rosie Goldsmith (İngiltere)

 

Bir Cevap Yazın

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Şubat Bülteni

Zaman göz açıp kapayıncaya kadar geçip gidiyor dimi? Yeni bir ay ile karşınızdayız. Herkese merhabalar! Yılın ilk ayını geride bıraktığımıza göre resmi olarak ikinci yarıya...

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Ocak Bülteni

Yeni yıldan herkese merhabalar! Umarız sağlıklı, bol etkinlikli ve Lavarla’lı, hepimiz için güzel haberlerle dolu, musmutlu bir yıl olur. Yılbaşı yorgunluğunu atabildik mi bakalım? Enerjiler...

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Aralık Bülteni

Geldik 2022’ye veda etmeye! Resmi olarak kışın başlangıcı, yeni yılın son ayı aralıktan herkese merhabalar! Neler yaptık bakalım geride kalan ayda? Sinema, tiyatro, caz derken...

Pusu'la

27’lik Gezici Festival başlıyor!

1995 senesinde serüvenine sinemanın seçkin örneklerini Türkiye’nin değişik kentlerindeki sinemaseverlere sunan bir festival otobüsü olarak başlayıp, zamanla Ankara’nın yolunu gözlediği büyük bir festivale dönüşen, Ankara...