Pusu'la

İsimlerini Sevdiğimiz Edebiyatçılardan Alan Parklar

Mevsimin yaza dönmesi ve sıcakların bastırmasıyla parklar ve bahçelerde serinlik aradığımız günleri yaşıyoruz. Gün içinde Ankara sokakları alev alev yanarken evlerimizden, ofislerimizden çıkmayı göze alamıyoruz. Ne zaman ki vakit akşam üzerini vuruyor o an doluyor sokaklar, ağaç altları. Bu kez sizin için Ankara’nın edebiyat kokan parklarını derledik. Bu parklar, edebiyatın önemli isimlerini ölümsüzleştiriyor, beraber bakalım. Ama başta belirtmeliyim ki hayal kırıklığına da pay bırakın. Zira verilen adların bazılarının sembolik oluşu yüreğimi burktu; atmosferini yaşamayı umarak gidince.

Rotanızı Dikmen’den başlattığınızda meclise kadar listedeki 4 parkı görmüş olursunuz.

  1. Sabahattin Ali Parkı

Dikmen’in yüksek noktalarının birinde yer almaktadır. Bir yanı ODTÜ ormanına bakmaktadır. Sabahattin Ali Parkı, Opet’in yanında ve eğimli bir arazide bulunmaktadır. Giderken benim gibi özel bir beklentiniz olmasın. Parkta Sabahattin Ali’nin adı dışında ona ait bir şeyler aradı gözler. Ama sakin bir ortam arıyorsanız şayet, aklınızda bulunsun.

    

Adres: Dikmen Caddesi Opet Yanı, Keklikpınarı, Dikmen

  1. Ahmed Arif Parkı

Ahmed Arif Parkı, Dikmen Vadisi yakınında bulunmaktadır. Hayli geniş alanıyla bu sıcaklarda kaçmak için birebir. Aydınlatmalı havuzu ve minik amfileriyle burası listenizde olmalı mutlaka. Ayrıca piknik alanı olarak da kullanılan parkta, ağaç gölgelikleri altında ve akan suyun sesiyle kendinizi hayattan soyutlayabilirsiniz.

Parkın yol tarafında bulunan heykelinde, ne diyordu Ahmed Arif Anadolu şiirinde:

Dayan kitap ile
Dayan iş ile.
Tırnak ile, diş ile,
Umut ile, sevda ile, düş ile
Dayan rüsva etme beni.

 

 

Adres: Sokullu Mehmet Paşa Caddesi, Dikmen

  1. Cahit Sıtkı Tarancı Parkı

Cahit Sıtkı Tarancı Parkı, Ahmet Arif Parkı’nın bir yan sokağında bulunmaktadır. Eğimli bir araziye konumlanmış olup içerisinde açık bir halı saha bulunmaktadır. O halı sahanın duvarında Cahit Sıtkı “Memleket isterim” diyor ve adını bu şekilde yaşatıyoruz.

Adres: Sokullu Mehmet Paşa Caddesi ve Ahmet Haşim Caddesi Kesişimi

  1. Cemal Süreya Parkı

Listemizdeki Dikmen sınırları içindeki son parkımız Cemal Süreya Parkı. Ayrancı Pazarı’nın yanındadır. Açıkçası benim favori parkım diyebilirim. Çünkü girişinde sağ ve sol sütunlarda Cemal Süreya’nın hayatı, şiirleri ve karşınızda şairin heykeli Tek Yasak adlı iki dizelik şiiriyle “Özgürlüğün geldiği gün/ O gün ölmek yasak!” diyerek sizleri karşılıyor.

Adres: Dikmen Caddesi Ayrancı Pazarı Yanı Ayrancı

  1. Can Yücel Parkı

Can Yücel Parkı, Çiğdem Mahallesinde, ODTÜ sınırlarına yakın ve sitelerin arasında şirin bir yer. Parkın girişi, ufak bir meydanla ve karşınızda Can Yücel’in büstüyle karşılıyor sizleri. Çankaya Evi, halı sahası ve oyun parkıyla bir akşamüzeri kitabınızı kapıp bankına kurulabileceğiniz bir ortamı var.

Adres: Çiğdem Mh. 1551. Cd. Park Sitesi Karşısı

  1. Yaşar Kemal Parkı

Listemizi Yaşar Kemal Parkı’yla bitiriyoruz. 2015 yılında Yaşamkent’te hayatını kaybeden bu usta yazarımızın adını, sakinleri bu parkta yaşatmaktadır. Parkın orta kesiminde büstü ve bir at heykeli bulunmaktadır. Yaşar Kemal de diğer iyi insanlar gibi güzel atına binip gitti. Yaşamkent, yerleşkesi bakımından sessiz, çiçek kokularının yoğunlukta olduğu bir yerken; Yaşar Kemal Parkı, bu atmosferi küçük göleti ve çevresindeki çiçeklerle tamamlamaktadır.

Adres: Yaşamkent Mh. 3144-3151 Sk. Arası 3150. Sk. Kesişimi Mesa Yonca Evleri Yanı

Not: Parklar şehrin kargaşasından biraz olsun uzaklaştığımız nadir alanlar. Parklarımızı lütfen koruyalım; temiz tutup, sahip çıkalım.

Bir Cevap Yazın