Pusu'laMekanGurme

İran Yemekleri ve Ankara’daki İran Lokantaları

Bu yazıda etnik mutfak severler ve Ankara’daki İran lezzetlerini tatmak isteyenler için birkaç öneri sunacağız. Etnik Mutfaklar söz konusu olduğunda, Ankara’da çokça seçenek bulmak mümkün. Sizlere ziyaret edebileceğiniz Ankara’daki İran Lokantaları ile ilgili bilgi vermeden önce, okurken burunlarınıza değebilecek enfes kokularıyla İran lezzetlerine değinelim.

İran Yemekleri

Ghorme Sebzi

Ispanak, maydonoz, kişniş, dereotu, ve terenin, börülce veya kırmızı fasulye, kuru limon ve tavuk eti ya da et ile birlikte pişirildiği bir yemektir.  Bu yemekte kullanılan kırmızı fasulye ve birkaç malzeme daha İran’dan özel getirilip kullanılmakta.

Ghorme Sebzi

Zereshk Pilavı

Safran, şeker ve zeresk adında İran’a has bir baharat ile pişirilen tavuk etli bir pilav türüdür.

Zereshk Pilavı

Abgusht

Kemikli kuzu eti, rendelenmiş domates, soğan, nohut, patatesle yapılan yöresel bir yemektir.

Abgusht Yemeği

Mirza Ghassemi

Közlenmiş patlıcan, domates, sarımsak ile hazırlanan bir yemektir. Bu yemek tüm malzemenin çok kısık ateş üzerinde devamlı karıştırılarak pişirilmesi ile elde edilir.

Mirza Ghassemi

Fesenjan

Dövülmüş ceviz, nar ve salça karışımına soğan ve su ilave edilerek 5 saat pişirilen meze türünde bir İran yemeğidir.

Fesenjan Mezesi

Horeş Bademcan

Patlıcan, domates ve etle yapılan bir güveç türü olup altında İran pilavı ile sunulur.

Horeş Bademcan Yemeği

Kebap Çeşitleri

  • Kubide (koobideh) Kebap (Dana kıymadan yapılır, bizdeki Adana kebabı anımsatır.)
  • File kebap (Bonfile etten yapılır ve kuşbaşını ya da steak etleri andırır.)
  • Sultani kebap (Bonfile et ve dana kıymanın beraber sunulduğu bir kebaptır.)
  • Bakhtiari Kebap (bonfile ve tavuk etinin beraber servis edildiği bir kebap türüdür.)
  • Negini kebap (Dana kıyma ve tavuk birlikte ızgara edilir.)

Koobideh KebabıBakhtiari Kebabı

İran mutfağında bahsettiğimiz yemeklerin çoğu  “çilav” denen İran pilavı ile servis edilmekte. Çilav, (basmati) pirincinin türü ve (buharda) pişirme yöntemi ile bildiğimiz pirinç pilavından farklı.

Çilav (İran Pilavı)

Bu sıraladığımız yemekler çeşitli lokantalarda kendisine yer bulmuş lezzetlerin birkaçı. Gezdiğimiz bu lokantalarda kullanılan basmati pirinci, leppe adında bir mercimek türü ve keşk dedileri yoğurt ürünü İran’dan getirtilmekte.

Ankara’daki İran Lezzetleri

Gelelim bu yemekleri Ankara’da tadabileceğiz mekanlara:

Ankara’daki İran lokantaları çoğunlukla Kızılay’a yakın denebilecek Olgunlar ve Kızılırmak Caddesi’nde konumlanmış durumda. Bunun ağırlıklı sebebi hem merkeze yakınlık hem de İran danışmanlık bürolarından kolayca ulaşabilmek.

Olgunlar’dan Kocatepe’ye doğru çıkarken Kızılırmak caddesine saptığınızda birbirine bakan ve tabelalarında hem Farsça hem de Türkçe ifadelerin yer aldığı üç İran lokantası sizi karşılar.

Tehran-İran Lokantası

(Kızılırmak Cad. No:15 D:1)

Mekânı yıllar önce Türkiye’ye yerleşen İranlı bir aile işletmekte. Çalışanlarının da çoğu İranlı olan bu lokanta tamamı İran yemeklerinden oluşan bir menüye sahip. Yukarıda sıraladığımız yemeklerin birçoğunu bu lokantada tatmanız mümkün. Ayrıca nevroz zamanı bu lokantada yapılan etkinlikler sayesinde Ankara’da yaşayan İranlılar bir araya gelmekte.

Tahran İran Sofrası

Safran Lokantası

(Kızılarmak Cad. No:18/A )

Tahran-İran Sofrası’ndan çıkıp buraya girdiğinizde benzer kokular sizi karşılar. Bu mekânın da işletmecisi yaklaşık altı yıl önce Türkiye’ye yerleşen bir İranlı. Müzikleri ve yemekleri ile İran’dan izler sunmakta.

Safran Lokantası

Şehriyar Lokantası

(Kızılarmak Cad. No:15 )

Kızılırmak Caddesi’ndeki İran sofralarında son durağımız Şehriyar Lokantası. Burası komşusu olan iki lokantadan farklı olarak menüsünde hem İran yemeklerine hem de Türk yemeklerine yer vermiş durumda.

Pamir İran Restoran

(Kavaklıdere, Büklüm Sokağı No: 6)

Bestekâr tarafındaysanız ve İran yemekleri için Olgunlar’dan ziyade buraları tercih ediyorsanız, Pamir bu civardaki en belirgin mekân. İran menüsü zengin bu kafe, müziği ve minyatürleri ile de İran kültürüne çokça yer vermiş durumda. Hafta sonları akşam saatlerinde başlayan canlı müzik İran lezzetlerine eşlik ediyor.

pamir_iran lokantası pamir_iran lokantası

Royal Deewan Restoran

(Atatürk Bulvarı No: 223/A)

Ankara’daki İran Lokantaları dendiğinde akla gelen bir yerdeyiz şimdi. Royal Deewan’a sadece İran mutfağında değil serinin devamında yer alacak diğer etnik mutfaklarda da başvuracağız zirâ mekân Pakistan, Hint, Arap, Çin, Afgan, İran ve İtalyan mutfaklarını gelişmiş formatları ile derleyen bir restoran olarak öne çıkmakta. Dünya mutfaklarını ayrı menüler olarak sunan ve şık mêkanı ile de öne çıkan bu restoranı, özel günlerinizde tercih ederek farklı lezzetleri bir arada tatmanız mümkün. Gitmeden önce rezervasyon yapmayı unutmayınız.

royal deewanroyal deewan

Bizim sıralayabildiğimiz Ankara’daki İran Lokantaları listesi bu şekilde. Önerilerinizi yorumlara eklemeyi unutmayın. Ankara’da bir başka dünya mutfağı listesi için: Ankara Suşi Rehberi.

1 Comment

  1. “Olgunlar’dan Kocatepe’ye doğru çıkarken Kızılırmak caddesine saptığınızda birbirine bakan ve tabelalarında hem Arapça hem de Türkçe ifadelerin yer aldığı üç İran lokantası sizi karşılar.”
    Arapça değil Farsça o ifadeler , güzel yazı elinize sağlık.

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Cacao Reserve Mekan

Çekirdekten çikolataya Cacao Reserve

Hepimiz biliriz ki aşk ile yapılan her iş güzeldir. Cacao Reserve’ün hikayesi de mekanın sahipleri Hilal Hanım ve Soner Bey’in aşk hikayesine dayanıyor. Birliktelikleri esnasında...