Pusu'laMekan

İnsana Huzur Veren Ortamıyla Müze Evliyagil

“Resim bir sanattır ve sanat, geçici, yalıtılmış ve belirsiz bir üretim değildir; insan ruhunun geliştirilmesi ve arındırılması, yani ruhsal üçgenin yükselmesi için kullanılması gereken bir güce sahiptir.”

Vassily Kandinsky 

Birçoğunuz belki de ilk kez duyuyorsunuzdur bu müzenin adını. En azından yanı başımızda olmasına rağmen ben ilk kez duydum. Sanırım bu da benim ayıbım. Ara yollardan geçip müzeye vardığınızda sizi çok sıcak karşılayan bir ekip var. İçeri girdiğinizde ise eserlerin büyülü dünyasında kayboluyorsunuz.

30 Aralık 2018 tarihine kadar, küratörlüğünü Beral Madra’nın yaptığı Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler sergisini gezebilirsiniz. 23 sanatçının katılımıyla oluşan bu sergi gerçekten görülmeye değer. Sergide eserleri yer alan sanatçılar: Bedri Rahmi Eyüboğlu, Ferruh Başağa, Selim Turan, Nejad Devrim, Mübin Orhon, Yüksel Arslan, Burhan Doğançay, Seyhun Topuz, Osman Dinç, Kemal Önsoy, Canan Tolon, İnci Eviner, Mithat Şen, Kemal Seyhan, Ekrem Yalçındağ, Günnur Özsoy, Ebru Döşekçi, Nermin Er, Haluk Akakçe, Evren Tekinoktay, Ebru Uygun, Seçkin Pirim ve Can Akgümüş. Koleksiyonda özellikle soyut sanat olarak değerlendirilen yapıtlar yer alıyor. Bu yapıtlara eşit biçimde hazırlanmış metin levhaları eşlik ediyor. Bu seçim, Rudolph Arnheim’ın “Düşünme imgeleri gerektirir, imgeler de düşünce içerir. Bu yüzden görsel sanatlar görsel düşünmenin yuvasıdır,” sözlerinden kaynaklanıyor. Müze Evliyagil çağdaş sanat alanındaki sanatçılara ve üretimlerine ev sahipliği yapmayı amaç edinmiş bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.

Müze Evliyagil, bünyesinde daha kısa süreli sergilere ev sahipliği yapan bir de ArtOda bulunmakta. Şu an devam etmekte olan Aylime Aslı Demir küratörlüğünde 20 sanatçının üretimlerin buluştuğu “Kaybolan Aracı” sergisini 30.12.2018 tarihine kadar ziyaret etmeniz mümkün. Müze bünyesinde küçük bir sinema bile var. Henüz aktif değil ama bize çok kısa bir süre içinde bu sinemanın faaliyete geçeceği bilgisi verildi. Gösterilecek olan filmler ise gişe filmlerinden çok festival filmleri olacakmış. Müzenin üst katında ise küçük bir sanat kütüphanesi oluşturulmuş. Koleksiyonda yer alan kitap ve dergiler basit bir sistem oluşturularak raflarda yerini almış.

Tüm bunlara ek olarak çok güzel etkinliklere de ev sahipliği yapan Müze Evliyagil’in etkinlik programına bir göz atayım ve ajandama ekleyeyim diyorsanız tıklayın. En güzel haberi ise en sona sakladım. Müze girişinde herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Ziyaret gün ve saatleri:
Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar
11.00 – 17.00 arası
Atılım Üniversitesi Ankara Dijital Kent Arşivi
Her yere yakın, herkese uzak sisli Ankara'nın renkli hafızası...

    Bir Cevap Yazın