KentHafızaMeseleler

İlhan Koman’ın Heykeli için Geri Sayım Başlıyor

İlhan Koman dendiğinde çoğu kişinin gözünde Akdeniz Heykeli ya da Anıtkabir’in rölyefleri canlanır. Aslında kendisi, 30’lu yaşlarda yaptığı bu eserlerle birlikte çağının çok ötesinde sanat anlayışı olan, eserlerinde bilim ve sanatı birleştiren ve malzemeleri dinamik bir şekilde kullanmayı kendine dert edinen bir heykeltıraştır.

 

Kaynak: http://www.leblebitozu.com/turk-da-vincisi-ilhan-komanin-eserleri-ve-hayati/

1921 yılında Edirne’de dünyaya gelen Koman, 38 yaşında taşındığı İsveç, Stockholm’de 1986 yılında hayatını kaybetmiştir. Meslek hayatı boyunca sadece Türkiye’de değil başta Stockholm olmak üzere 20 şehirde eserleri bulunmaktadır.

Seğmenler Parkından Çalınan Heykel

Dünyada çok saygın bir yeri olan İlhan Koman’ın heykellerinin yurt dışındaki gibi öneminin ve bilinirliğinin ülkemizde de arttırılması ve hak ettiği değere kavuşması amacıyla 2016 yılında Seğmenler Parkı’nda bir gecede ansızın ortadan kaybolan heykelinin yeniden yapılması için çalışmalar başlatıldı.

Sveavägen – İsveç

Aslında heykelin yapım süreci de ortadan kayboluşu kadar ilginçtir. 1991 yılında Seğmenler Parkı’na yerleştirilen heykelin tasarım süreci 1978 yılında Paris’te başlamıştır. İlhan Koman 1978 sonbaharında  Theatre de Liberte Dairo Fo’nun bir eserinin sahne maskelerini yapmak üzere Paris’e gitmiş, burada çamur levhalardan masklar ve birçok küçük heykeli kilden yapmıştır. Bu küçük heykelciklerin başından beri bronza dökülmeleri düşünülmüş fakat buna fırsat olmamıştır. İlhan Koman burada yaptığı küçük terrakotta heykelleri geçici bir süreliğine Abidin Dino’ya bırakmış ve uzun yıllar burada kalmıştır. Koman’ın ölümünden 3 yıl sonra, yarım kalan projeyi tamamlamak için Abidin Dino, Koman ailesi ve Galeri Nev bir araya gelmiş ve bu küçük heykelciklerin bronza dökümünü İtalya’da gerçekleştirmişlerdir. Bu küçük heykelciklerden bir tanesi İtalya’da Giuseppe Belfiore atölyelerinde büyütüldükten sonra 1991 yılının son günü Ali Artun’un tasarımını yaptığı kaidenin üzerine yerleştirilerek Ankaralılara yeni yıl armağanı olarak Seğmenler Parkında açılışı yapılmıştır.

Kaynak: Galeri Nev

Kaybolduğu günden beri hukuki sürecin sürdürülmesinin yanında heykelin tekrar yapılıp yapılamayacağını araştıran Galeri Nev ve Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi, heykelin orijinal alçı modeline ulaşmış ve tekrar yapım sürecini başlatmıştır. Ankara’da bir bağış kampanyası başlatılarak heykelin ait olduğu yere Seğmenler Parkı’na kazandırılması için, içinde Ankara Mimarlar Odası‘da bulunduğu büyük bir sanat sever kitle ile ortak bir mücadele başlatılmıştır. 1 Ekim 2017 tarihine kadar devam edecek kampanya için Ankaralıların destekleri bekleniyor.

 

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi İş Bankası Meşrutiyet Şubesi
“İlhan Koman heykeli için bağış” ibaresi ile
IBAN: TR 59 000 64 000001 4213 0602054

Bağış için gerekli toplam miktar: 30.000 TL (OtuzbinTürkLirası)

 

Verdiği bilgiler için heykeltıraş Erdal Duman’a sonsuz teşekkürler.

Kapak fotoğrafı www.mehmetakinci.com.tr

Bir Cevap Yazın

Ankara üzüm bağı Kent

Arşivde Kaybolduk | Üzümü yiyip bağını sormak

Deliliğinden kurtulmak isteyen ve dünyayı dolaşmaya karar veren şarap tanrısı Dionysos, Frigya’ya gittiğinde iyileşir.[1] O halde şarap tanrısının bu iyileştirici yolundan ilerleyerek Ankara topraklarında üzümden,...