KategorisizMeseleler

İlhan Koman Yerine Konana Kadar

Seğmenler Parkı’na 31 Aralık 1992’de yılında dikilen, dünyaca ünlü heykeltıraşımız İlhan Koman’a ait olan heykel, 2016 yılının Mayıs ayında kaidesinden sökülerek çalındı.

Heykelin bulunması için gerçekleştirilen uzun arayışların ve hukuksal sürecin ardından Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi, İlhan Koman Vakfı ve TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi heykelin yeniden dökümünün yapılarak kente kazandırılması için kolları sıvadı ve bir bağış kampanyası başlatıldı.

Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi’nden Erdal Duman, heykelin kaidesinin tasarımcısı da olan Ali Artun ve destek veren birçok sanatseverle birlikte Lavarla’nın da içinde bulunduğu 87 bağışçı heykelin dökülmesi ve yeniden yerine konulması için kampanyada yer aldı.

Türkiye’de ilk defa sivil inisiyatif, halk ve sanatçıların desteğiyle bir heykel yapılmış oldu. Yeniden yapılan heykel 31 Aralık 2017’de Seğmenler Parkı’ndaki kaidesine yerleştirildi fakat heykelin parkta durması için Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden gereken izin çıkmadı. Bu yüzden de heykel, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin fuayesinde sergilenmeye başlandı.

31 Aralık 2017 – Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi, sanatçı ve bağışçılar.

İlhan Koman Yerine Konana Kadar

Bu sırada sanatçı Belma Ersu yaratıcı ve heyecan verici bir proje başlattı. Instagram’da #ilhankomanyerinekonanakadar etiketiyle bir nöbet sistemi kurdu. Ersu buradan her gün bir sanatçı arkadaşını heykel yerine konana dek heykelin boş kaidesinin üstünde durmaya davet etti.

“İlhan Koman Yerine Konana Kadar” projesi aralarında sanatçı, küratör, müzisyen ve dansçıların bulunduğu 100 katılımcının boş kalan kaideyi fiziksel bedenleriyle bir performans alanına dönüştürmesi ve bu anların belgelenmesi ile şekilleniyor. Katılan sanatçılar @ilhankomanyerinekonanakadar hesabı üzerinden fotoğraflarını paylaşarak heykelin yerinde durduklarını gösteriyorlar. Projenin gereken izinler çıkana dek sürmesi amaçlanıyor.

https://www.instagram.com/p/BjTq6pFBi8z/?taken-by=ilhankomanyerinekonanakadar

“İlhan Koman Yerine Konana Kadar” adlı projeye paralel olarak da 30 Haziran – 15 Temmuz tarihleri arasında Kova Art Space‘in ev sahipliğinde Diğer Bedenler Burada sergisi gerçekleşecek.

“Heykele ait kaidenin iki yıldır boş kalması ile ‘heykelin varoluşuna, yok oluşunun engel olamayacağı’ düşüncesinden hareketle ortaya çıkan projenin küratörlüğünü Belma Ersu üstleniyor. Projeye dahil olan sanatçıların katıldığı ve seçkisi Kova Art Space tarafından yapılan “Diğer Bedenler Burada” sergisi, sanatçıların yapıtlarını üretirken maddi varlığa aktardıkları tinsel yansımalarına aracı olan bedenlerinin, yapıt ortaya konduktan sonraki keşfine odaklanıyor.”

Heykelin bir an önce yerine konularak kente tekrar kazandırılmasını diliyoruz.
30 Haziran 2018 Cumartesi günü saat 19:00’da Kova Art Space’de sergi açılışında buluşmak üzere…

Bir Cevap YazınKategorisiz

Ankara’da Nasıl Yaşanır?

Ankaralının Ankara’ya, fanatikliğe varmayan bir sempatisi vardır. Herhangi bir şehrin en iyi yanının Ankara’ya dönüşü olduğunu düşünmeyiz biz; tüm şehirleri birbirinden bağımsız sever veya sevmeyiz....

Kategorisiz

Basamak Basamak Ankara

Ağır, ağır çıkacaksın bu merdivenlerden, Eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak, Ve bir zaman bakacaksın Ankara’ya uzaktan… Öncelikle Ahmet Haşim’i anmakla beraber Ankara için şiirini...