Pusu'laSinema

İçinden Ankara Geçen Bir Film*

Ankara’nın içinden tramvay geçmiyor maalesef. Karşısında oturup efkarlanacak bir boğaz yok. Aşıkların ağaçların arasında yakalamaca oynayabileceği bir Belgrad Ormanı, ya da çatısında yabancı ajanların koşturabileceği bir kapalı çarşı da bulunmamakta… Ankara’da geçen filmler, bu yüzden bize daha farklı şeyler anlatıyor. İçinden Ankara Geçen Filmler listesi, uykusuz yaz gecelerinde “Ne izlesem” diyenler için geliyor!

1. Yeşilçam Sinemasında Ankara

Biz aslında Boğaz manzaralı Yeşilçam filmlerine alışığız. Maceralarını izlediğimiz aşıkların bir noktada Ada’ya gitmesini bekleriz. Deniz kıyısında kavuşma sahnelerini iple çekeriz. Hep aynı evde çekilmiş o filmleri tekrar tekrar izlemeyi pek severiz.

Yeşilçam, arada yolunu değiştirip Ankara’ya da uğramış ve Türkiye sinemasının artık “kült” denebilecek filmlerinden bazılarını buraya bırakmış. Ankara’da geçen filmler listesine, bu unutulmaz yapımlarla başlamak en doğrusu.

Özlediğimiz Yıldızlar ve Değişmeyen Komedi

Yeşilçam’ın tiplemeler üzerinden ilerleyen ve izleyeni hep güldüren filmlerinden biri ile başlayalım: Köyden İndim Şehre! Kadro o kadar zengin ki! Kemal Sunal, Zeki Alasya, Metin Akpınar ve Halit Akçatepe… Yönetmek koltuğunda ise tabii ki Ertem Eğilmez! İstanbul’da geçen ilk film Salak Milyoner çok sevilince, ikincisi gecikmemiş ve 1974 yılında o da beyaz perdede yerini almış. Köylerinden Ankara’ya gelen kardeşlerin hikayesi, garanti eğlence sunuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=H6a5Hbd59AA

2. Gerçekçi Sinema’da Ankara

Siyasi tarihimizin aynası niteliğinde bir filmle devam edelim. Sürü, 1978 yapımı, gerçekçi bir dram filmi… Araba çarpması ile kör olan genç kızlar, “Size baba diyebilir miyim?” diye soran sevimli çocuklar, mendilinde kan bulan veremli hastalar bu filmde yok. Onun yerine, sol hareketin ağır isimlerini görüyoruz. Öncelikle film, Yılmaz Güney tarafından hapisteyken kaleme alınmış. Yönetmenlik görevini ise Zeki Ökten üstlenmiş. Oyuncular ise Melike Demirağ, Tarık Akan ve Tuncel Kurtiz… Film müzikleri ise tabii ki Zülfü Livaneli’den! Anadolu’nun yoksulluğunu gözler önüne seren bu film izlemeye değer.

Ankara’da geçen filmler arasında politik mesajları ile ön plana çıkanlardan bir tanesi de Tunç Başaran’ın Uçurtmayı Vurmasınlar filmi… 1989 yapımı bu film, Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutuk Evi’nde yaşayan “Barış Adlı Çocuk” aracılığı ile o günleri izleyiciye anlatıyor. 26. Altın Portakal Film Festivali’nde dört farklı ödül toplayan bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=P0ca9ekSW3Y

3. Hiciv Ankara’ya Çok Yakışır!

Elbette bu iki uçtan daha fazlası da çekilmiş Ankara’da! Türkiye sinemasının en iyi hiciv filmlerinden ikisi ile Ankara’da geçen filmler listemiz devam ediyor. Her ikisinde de başrolde Kemal Sunal’ı görüyoruz; ve bir aktörün bu kadar başarılı olmasına hayran kalıyoruz!

İlk filmimiz Düttürü Dünya. Yönetmen Zeki Öktem. Az sonra bahsedeceğimiz Zeki Demirkubuz filmin yapım ekibinde. Ankara pavyonlarında çalışan bir klarnetçinin hayatı üzerinden 1988 yılında Ankara’nın gecekondu mahallelerindeki yaşama göz atıyoruz. Yeni Gerçekçilik tarzını sinemamıza getiren bu film, abartısız tam bir şaheser.

https://www.youtube.com/watch?v=wWs2b_nqUBE

Sıradaki filmimiz, yine yıldızlar geçidi tadında… Zübük, 1981 yapımı harika bir komedi! Hikaye Aziz Nesin’e, senaryo ise Atıf Yılmaz’a ait. Yönetmen Kartal Tibet ve başrolde Kemal SunalMilletvekili İbrahim Zübükzade ile 1980’lerin siyasetine komedi ile ince bir dokundurma yapıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=qAuIvxRUB-0

4. Demirkubuz Kadrajında Ankara

Türkiye sinemasının en başarılı isimlerinden Zeki Demirkubuz, Ankara’yı iki filmine fon olarak seçti. Demirkubuz’un Karanlık Üstüne Öyküler üçlemesinde yer alan İtiraf, bu filmlerden ilki. Hemen not düşelim, serinin öteki iki filmi Yazgı ve Bekleme Odası da önerimizdir. Taner Birsel ve Başak Köklükaya’yı başrolde izlediğimiz İtiraf, 2001 yapımı ve dram türünde bir film. Bir çiftin sorunları, iç çatışmaları ve kavgaları etrafında insana dair konulara değiniyor. Film 13. Ankara Film Festivali’nde Demirkubuz’a “En İyi Yönetmen” ve 21. İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde Birsel’e “En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerini kazandırdı.

Demirkubuz kadrajında Ankara’da geçen filmler arasında bir diğeri de Yeraltı. Dostoyevski’nin meşhur hikayesi Yeraltından Notlar’dan uyarlanan bu filmde, başrolde Engin Günaydın’ı görüyoruz. 2012 yapımı bu film de dram türünde. Demirkubuz bu filmde senaryo, yapım ve yönetmenlik görevlerinin üçünü de üstlenmiş durumda. Ankara’da geçen filmlerden en derini herhalde Yeraltı…

5. “Amirim!” ile Beyaz Perdede Ankara Polisiyesi

Behzat Ç. olmasaydı neden bahsedecektik biz? Ankara’da geçen kitaplar, Ankara’da geçen filmler, Ankara’da geçen diziler, Ankara’nın en popüler hayali kahramanları… Amirim’in yer almayacağı bir liste yok gibi. Kitap serisi Behzat Ç.’nin Ankara filmleri, Ankara’ya yakışır bir polisiyeyi gözler önüne seriyor. Dizisinden tanıdığımız Serdar Akar’ın yönettiği Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm ve Behzat Ç. Ankara Yanıyor filmleri, ağzından küfür eksilmeyen anti kahramanımız Behzat Ç.’yi izlemek isteyenler için ideal.

6. Barış Bıçakçı’nın Ankara’sı

Ankara’yı en güzel anlatan romancılardan biri, şüphesiz Barış Bıçakçı… Onun kitaplarından birini film olarak izlemek zaten başlı başına büyülü bir deneyim. Bu bir de Bizim Büyük Çaresizliğimiz romanı olunca, gerçekten güzel bir film çıkıyor ortaya. Seyfi Teoman’ın yönettiği filmin başrolünde İlker Aksum, Fatih Al ve Güneş Sayın var. Geçmişten gelen sağlam bir dostluk, dengeyi bozan emanet bir kız çocuğu, fonda Ankara manzarası… Hâlâ izlemediyseniz mutlaka göz atın!

7. Yalnızlığın Kavşağında Hikayeler

Ankara’da deniz yok (dikkat dikkat!) malum… Bu durumda insanlar manzaraya değil, birbirlerine bakıyorlar. Kimileri bu durumun ufku daralttığını düşünebilir. Bense sağlam dostluklar yarattığına inananlardanım. Benzer bir durum sıradaki filminizde de karşımıza çıkıyor. Ankara’da geçen filmler listesinin nispeten yeni öğelerinden Siyah Beyaz. Ankaralıların müdavimi olduğu aynı isimli mekandan alıyor adını ve orada geçiyor hikaye… Tuncel Kurtiz, Erkan Can, Şevval Sam, Taner Birsel, Nejat İşler filmin başrolünde. 2010 yapımı film, ilişkiler ve yalnızlık üzerine.

8. Ankara’da Romantik Tesadüfler

Ankara’da bir insanın kağıt parasının, döne dolaşa başkasının cebine girmesi aslında o kadar sıradan bir hadise ki! Herkesin birbirine iki kişi uzaklıkta olduğu bir büyükşehirden söz ediyoruz sonuçta… Böylesi bir şehirde aşka dair tesadüfler elbette karşımıza çıkacaktır! 2011 yapımı Aşk Tesadüfleri Sever, Ömer Faruk Sorak yönetiminde harika bir aşk filmi. Başrolde Mehmet Günsür ve Belçim Bilgin, hayatları bir arada olmaları için onları yönlendiren tesadüflerle örülü bir çifti canlandırıyor. Ankara’da geçen filmler arasında aşkı en güzel anlatanlardan birisi…

Ankara’da geçen ilk filme göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım…


* Bu başlık, Ferhan Şensoy’un “İçinden Tramvay Geçen Şarkı” isimli oyunundan esinlenilmiştir.

Jeyan İdil Aslan
Berlin'de bir Angaralı >< Angara girl in Berlin world

    Bir Cevap Yazın
    Pusu'la

    ODTÜ’den sergi izlenimleri 3: “Oyun”

    “Hayat, sanat ve ruh… Hayat ruhu döver ve ezerken, sanat bir ruha sahip olduğunuzu hatırlatır.” Stella Adler ODTÜ Tasarım Fabrikası’nın Sanat Danışmanı Murat Akın, Heykeltıraş...