Pusu'laMekan

Huzur Bülten’de!

Hani bir yeri bilirsin ama adresinin orası olduğunu bilmezsin ya? İşte Bülten Sokak da aslında birçok insan için öyle. Tunalı Hilmi Caddesi’nde takılıp da yer olarak orayı bilmeyen yoktur herhalde ama isim olarak pek bilinmez Bülten Sokak. Aslında  Tunalı’daki birçok paralel ve benzer sokaktan hemencecik ayrılır çünkü Tunalı Hilmi Caddesi, Bestekar Sokak ve Tunus Caddesi’ni, üçünü aynı anda kesen tek sokaktır! Hadi biraz daha detaylandıralım isterseniz.

Yaklaşık 1 km uzunluğunda epeyce uzun bir sokak. Tunalı’nın alt tarafında kalan kısmına “Aşağı Bülten” diğer kısmına ve asıl benim yazımın amacı olan bölüme ise “Yukarı Bülten” diyebiliriz. Dilerseniz herkesin kesin bildiği bölüm olan Aşağı Bülten’den birazcık bahsedelim.

Bir ucu Tunus Caddesi’nden başlayan Aşağı Bülten’de yılların eskitemediği Mısır Cafe, özellikle haftanın bazı günlerinde Ankara’nın ağır entelektüellerinin takıldığı Cafe Bien, onun karşısında herkesin bildiği Bomonti, komşusu Leman Kültür ve karşısında Mangal Kebap. Hemencecik Bestekar’a geldik bile. Devamında meşhur “Merdivenler”, karşısında yıllanmış Kebap 49. Biraz yukarıda Ankara’nın en iyi Irish publarından Dubh Linn, yanında Boteco ve Lox. Yanlarında  ise yakın zamanda açılan benim de gözdelerimden olan S’team Up Sandwich ve karşısında Goofy’s Coffee & Tea bulunmaktadır. Son olarak da Tunalı Simitçisi ile Aşağı Bülten Tunalı Hilmi Caddesi’ne bağlanmakta. Birçoğunuzun “Aaa” dediğini duyar gibiyim çünkü kimi zaman geceleri eğlenmeye gittiğiniz, kimi zaman tatlı bir gündüz kaçamağı yaptığınız sokak aslında Aşağı Bülten’miş!

bulten

Aslında buraya kadar olan kısım genel bir bilgilendirmeydi. Gelgelelim yaklaşık son altı aydır kanımca taşınma sebebi olarak bile görülebilecek, “herkeşce” çok bilinmeyen, huzurun adresi “Yukarı Bülten’e” ya da nam-ı diğer “Kahveciler Sokağı’na”. Özellikle 2016 itibariyle canlanan ve güzelleşen, artık huzur dolu butikleriyle Ankara’ya (benim tabirimle, Kadıköy’ün “Moda’sı” gibi) bir dokunuş ve yeni heyecanlar yaşatmaya başlayan Kahveciler Sokağı Ankara’da benim gözde yerlerimden birisi olmayı çoktan başardı bile! Tunalı’dan başlayıp Nene Hatun Caddesi’ne kadar uzanan Yukarı Bülten aslında Aşağı Bülten’in yaklaşık dört katı uzunluğunda ama ben Tunalı’ya yakın kısmından bahsedeceğim. Neler yapabiliyoruz peki Yukarı Bülten’de?

Bülten Sardunya

Mesela sokağın en eski sahiplerinden birisi olan Sardunya Cafe’nin samimi bahçesinde güzel yemekler eşliğinde huzur dolu, romantik ya da hoş sohbetler yapabilirsiniz. Karnımız doydu ama biz muhabbete doyamadık yemek üstü bir de kahve keyfi mi yapalım diyorsunuz?

Bülten Kahve Noktaları !

#4in1 #lungo #koala #crop #guzu

Sokağın nam-ı diğer isminden de anlaşılacağı üzere tam yerindesiniz o zaman çünkü Ankara’nın yeni nesil, cici, en iyi butik kahvecilerinden dört tanesi burada. Bunlardan ilki sokağın en kıdemlisi, benim de ikinci evim sayılabilecek olan Lungo Espresso Barç Hemen akabinde mekan yazılarımızdan bildiğiniz CROP, Koala ve sokağın yeni katılımcısı, en küçük çocuk, Guzu. İşte bu dört samimi yeni nesil butik kahveci bu isteğinizi karşılamak için sizleri bekliyor olacak. Kahveye doyup samimi sohbetler için daha fazla beklemeyin. Peki başka mı neler var ?

Bülten Kish

Lungo’nun yan komşusu Cafe Kish! Sevgi katılarak yapılan menüsünü tadan birçok insandan birçoğunun tekrar geldiği biliniyor. Giderek büyüyen bir daimi müşteri kitlesi var. Beş çayları için mükemmel ötesi ve muhakkak uğranılası bir yer. Bitti mi peki? Durun durun tabii ki bitmedi! Siz hiç tatlısız menü gördünüz mü?

Bülten Kaktüs

Benim diğer gözdem, sağlıklı yaşamcıların, vejeteryanların, veganların yeni uğrak noktası ve sokağın son göz ağrılarından bir tanesi: Kaktüs Smoothies & More. Bir yönden tamamen doğal, günlük, ultra sağlıklı seçmekte zorlanacağınız birbirinden farklı soğuk smoothieler içerken öte yandan samimi ve genç sahibesi ile tatlı sohbetler yapabilirsiniz. Elbette değişik ve bir o kadar lezzetli olan salata ve sandviçlerini, çeşit çeşit bitki çaylarını, ev yapımı granola barlarını ve yeni başlayan hafta sonu kahvaltılarını da unutmamak lazım. İşlenmemiş olan bütün mekanları tek tek daha detaylı işleyeceğim için daha fazla uzatmıyorum. Neredeyse unutuyordum!

bulten 2

Şarapsal Blog’dan alınmıştır.

Yukarı Bülten’de bir de Cem Adrian’a ait “Adrianopolis Times” adında antika saatçimiz var. O yüzden bir gün sokakta Cem Adrian’ı görürseniz çok şaşırmayın. Bununla birlikte sokağımızda “Dubonnet” adında Ankara’nın en iyi butik şarapçılarından birisi bulunmakta. Yapacağınız yemeği söylüyorsunuz, şarabınızı alıp gidiyorsunuz. Baya geniş bir şarap yelpazesine sahip ve ambiyansı çok güzel. Bunların dışında sokakta “Aldino” adında 4 yıldızlı bir otel ve Özel Çankaya Hastanesi bulunmakta. Şimdilik Kahveciler Sokağı’ndan aktaracaklarım bu kadar. Mekanların detayları için takipte kalın. Kendiniz gibi güzel bir gün geçirmeniz dileğiyle. Keyifli bloglanmalar !

Fotoğraflar için Işıl’a kucak dolusu sevgiler.

2 Comments

  1. Koala ‘da kahve içmeli ….muhteşem kahveleri var…

Bir Cevap Yazın