Pusu'laMüzik

Herkes Ona Aşık: Pattie Boyd

“Love you all the time
And never leave you.
Please come on back to me.”
-I Need You, The Beatles

Birçok şarkı, iki erkek ve bir kadın. Yakın arkadaşlar Eric Clapton, George Harrison ve Pattie Boyd çevresinde dönen bir aşk üçgeni. Hazırsanız şimdi o üçgenin içinde bir yolculuğa çıkıyoruz.

George Harrison ve dünyalar güzeli Pattie Boyd, 1966 yılında evlendi. The Beatles’ın efsane dörtlüsünün en genç üyesi George Harrison kariyerinin en parlak dönemini yaşıyordu. Pattie Boyd’un ise başı The Beatles hayranları yani “Beatlemania”lar ile dertteydi. Bir konser sonrası hayranlar Pattie’yi yakaladı, kolundan tuttu, savurdu, saçlarını çekti. Kızlar Pattie’den hem nefret ediyor hem de onun gibi giyiniyor, ona benzemeye çalışıyordu. Pattie Boyd, George Harrison’a aşık olduğunda sadece 19 yaşındaydı. Üstelik bir başkasıyla birlikteydi. Bu yüzden George Harrison’ın ilk buluşma teklifini reddeti. Birkaç gün sonra sevgilisinden ayrıldı ve George Harrison ile görüşmeye başladı.

The Beatles çılgınlığının zirve yaptığı zamanlarda grup, dünya turnelerine son verme ve stüdyo çalışmalarına odaklanma kararı aldı. Bu sırada Harrison ve Boyd, Hindistan’da 6 hafta geçirdi. Döndüklerinde vejetaryen olma kararı almış, yogaya başlamışlardı. George Harrison ve Pattie Boyd, Doğu kültürüne hayranlık duyuyordu.

“Something in the way she moves
Attracts me like no other lover.”
-Something, The Beatles

Yıl 1970 olduğunda birtakım anlaşmazlıklar başladı. Bir türlü “aile” olmayı başaramıyorlardı. Spiritüel konularda da ayrılık yaşamaya başlamışlardı. O günlerde Harrison’ın inançlarına ters düşecek şekilde Pattie Boyd modellik kariyerine geri döndü. 1974’te Boyd, Harrison’dan ayrılmaya karar verdiğinde gerekçe olarak “George Harrison’ın sadakatsizliğini” gösterdi. Harrison, grup arkadaşı Ringo Starr’ın eşi Maureen Starkey ile birlikte olmuştu. Pattie Boyd ise Rolling Stones’un Ronnie Wood’uyla. Bunlara rağmen o döneme tanık olanlar diyor ki: “1977’de gerçekleşen ayrılık örnek bir ayrılıktı; saygılı, kimseyi kırmadan, iyi atlatılmış.”

Pattie Boyd ve George Harrison, bir yaz günü

Dönelim Eric Clapton’a. 1960’larda George Harrison’ın en yakın arkadaşlarından biri. Birlikte şarkılar yazıp besteliyorlar. İşte tam da o günlerin birinde Eric Clapton, Pattie Boyd’a aşık oluyor. Gözünü kör eden bu aşkı görmezden gelmek için kısa bir süre Pattie’nin kız kardeşiyle bile birlikte oluyor. Ve karşılıksız aşkını şarkılarda anlatıyor… Meşhur “Layla” şarkısı ilhamını Nizami’nin “Leylâ ile Mecnun”undan alıyor. Eric Clapton kendisini aşktan deliye dönen Mecnun’a benzetiyor. 1970’lerde Boyd tarafından reddedildiğinde ise kendini uyuşturucu maddelere veriyor. Aradan geçen 4 yıl sonrasında, Harrison ve Boyd ilişkisinin bozulmaya başladığı zamanlarda Eric Clapton bir hamle daha yapıyor. Bir kıvılcım daha. Ve ateş! Eric Clapton ve Pattie Boyd aşkı başlıyor.

Pattie Boyd ve Eric Clapton, evlilik töreninde ©Alpha Press

“Like a fool, I fell in love with you,
Turned my whole world upside down”
-Layla, Eric Clapton

Aşk başlıyor başlamasına ama pek de hayal edilen gibi gitmiyor. Eric Clapton da Pattie Boyd da o dönem çok içiyor. Olumsuz etkileri ilişkilerine de yansıyınca 1989’da boşanıyorlar. Gerekçe, sadakatsizlik ve Clapton’ın alkol alışkanlığı. Bu ilişki neden böyle kötü gidiyor diye sorarsanız Pattie Boyd her şeyi özetliyor: “Eric sadece George’da olanı istedi.”

Pattie Boyd ve Eric Clapton, evlilik töreninde

Pattie’ye bir gün “Hayatının aşkı kim?” diye sorulduğunda şöyle yanıtlıyor: “Sanırım George. O her zaman sevgi doluydu. Ayrıldıktan sonra arkadaş kaldık. Ölmeden önce beni görmeye geldi. Zannediyorum beni her zaman sevdi.”

Pattie Boyd ve George Harrison, bir yaz günü

Eric Clapton hakkındaysa şöyle diyor: “Eric sadece kendini seviyor. George’la ayrılmak konusunda kararsız olduğum zamanlarda beni ayrılığa ikna etti. Onu suçlamak istemiyorum ama bence davranışı yanlıştı. Tabii ben de suçluydum. Eric tarafından yönlendirilmeye fazlasıyla açıktım.” Bu arada aynı kadına aşık olmak Eric Clapton ve George Harrison arkadaşlığına en ufak bir zarar dahi vermiyor. Hatta Harrison, Clapton’a “husband-in-law” (üvey kocam) diyor.

“It’s late in the evening; she’s wondering what clothes to wear
She puts on her make-up and brushes her long blonde hair
And then she asks me, Do I look all right?
And I say, “Yes, you look wonderful tonight”
-Wonderful Tonight, Eric Clapton

2007 yılında Rolling Stone dergisi Pattie Boyd’dan “Legendary Rock Muse” (Rock’ın İlham Perisi) olarak bahsediyor. Haksız sayılmazlar. Pattie Boyd bugüne kadar pek çok şarkıya ilham verdi. Onlardan biri de Wonderful Tonight. Hikayesini Pattie anlatıyor: “Bir gün bir davete katılacaktık. Bir sürü kıyafet deniyordum ve bir türlü olmuyordu. Eric yan odadaydı ve müzikle uğraşıyordu. Geç kaldığımız için bana kızacak sandım ve yanına gittim. ‘Kıyafetim olmuş mu?’ diye sordum. O da bana dakikalar önce yazdığı şarkıyı çaldı: Wonderful Tonight.”

Müzik dünyasının en çok konuşulan aşklarından biri Pattie Boyd, Eric Clapton ve George Harrison aşkını bir de şarkıların penceresinden görmek isterseniz, Pattie Boyd’a Yazılan Şarkılar Spotify Listesi huzurlarınızda. İyi dinlemeler!

Bir Cevap Yazın

Müzik

Müziği ve gitarıyla Burak Altuni

“Müzik hakkında güzel bir şey, çarpar, acıtmaz!” Bob Marley Burak Altuni… Müzikle tanıştığında 3 yaşındaymış, flütle başlamış. Ne yazık ki baba acısı müzikten de öncesine...