MeselelerYaşam

Hayata İyilik Yap!

‘Dünyayı güzellik kurtaracak’ der şair. Ve evet bir insanı, bir hayvanı, bir ağacı sevmekle başlayacak her şey. Biliyoruz ki; aklında, fikrinde, kalbinde ‘iyilik’ olandan zarar gelmez. ‘Daha güzel bir dünya mümkün!’ diye düşünenlere, ‘çorbada benim de tuzum bulunsun’ isteyenlere; içerisinde gönüllü olarak yer alabilecekleri, ihtiyaç sahiplerine maddi ve manevi destek olabilecekleri çeşitli dernek, vakıf  ve sosyal sorumluluk projelerini sıraladım. Bu liste tüm güzel kalplere ‘iyi gelecek’.

LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR VAKFI (LÖSEV): Lösemili çocukların tedavileri devam ederken; siz de onların yüzündeki gülümsemeye sebep olabilirsiniz. Lösev gönüllüsü olarak yapabilecekleriniz arasında; Lösev’ın tanıtıma destek olmak; üniversitelerinizde ilgili çalışmalarda yer almak, Lösemili Çocuklar Okulu’nda gönüllü olarak öğretmenlik yapmak gibi birçok seçeneğiniz var. Ayrıntılı bilgi ve başvuru formu için; www.losev.org.tr

Adres: Reşit Galip Cad. İlk adım Sok. No:14 GOP Tel: 447 06 60


TÜRKİYE EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI (TEGV): Eğitim gönüllülerinde bütün etkinlikler gönüllüler sayesinde gerçekleşiyor. Haliyle çocukların eğitimlerine destek olmak isteyen 18 yaşını doldurmuş, en az lise mezunu olan herkese bu vakfın kapıları açık. Gönüllü olmaya karar verdiğiniz anda; başvuru formuna www.tegv.org.tr‘den ulaşabilirsiniz. Dilerseniz 10 hafta boyunca çocuklarla etkinliklerde buluşuyor, dilerseniz destek gönüllüsü olarak eğitim faaliyetleri dışında kalan alanlarda vakfa destek oluyorsunuz.

Adres: Semahat-Dr.Nusret Arsel Eğitim Parkı: İstasyon Mah. Hikmet Özer Cad. Etimesgut Tel: 553 98 00


TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI (TOG): Gençlerin gönüllü olarak sosyal sorumluluk çalışmalarına katılmasını sağlayarak kişisel gelişimlerine destek olan bir diğer vakıf da Toplum Gönüllüleri. www.tog.org.tr üzerinden gönüllü başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Adres: Meşrutiyet Mahallesi Karanfil Sokak No:24/14 Kızılay Tel: 418 44 43


TEMA VAKFI: Çevre sorunlarına karşı duyarlı ve bilinçli bir kamuoyu oluşturmak adına kurulan TEMA Vakfı’nda gönüllü olursanız; tüm doğal varlıklarımızın korunması amacıyla gerçekleştirilen etkinliklere katılabilir, bu etkinliklerin gerçekleşmesine katkı sağlayabilirsiniz. Gönüllü eğitmen ekiplerine katılarak; okullarda TEMA vakfını tanıtıcı, çölleşme tehlikesine dikkat çeken eğitimler, sunumlar gerçekleştirebilirsiniz. Doğal varlıkların korunması amacıyla farkındalık yaratma, imza toplama kampanyalarına katılabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi ve gönüllü formunu doldurmak için www.tema.org.tr

Adres: Konur Sok. No:52 D:5 Kızılay  Tel: 419 73 00


HAYAT SENDE DERNEĞİ: 2007 yılında yetiştirme yurdunda yetişmiş bir grup genç tarafından kurulan bu derneğin amacı; koruma altındaki gençlere maddi ve manevi olarak destek olmak ve farkındalık yaratmak. Sen de gönüllü olarak; dilersen bağış yapabilirsin; dilersen projelerinde onlara destek olabilirsin. Ayrıca doğum gününüzde size hediye alınması yerine; bu güzel günü koruma altındaki çocuklara hediye edebiliyorsunuz. www.hayatsende.org’dan dernekle ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilir; banaenguzelhediye.com’dan doğum gününüzü bağışlayabilirsiniz.

Adres: Necatibey Cad. No: 27/11 Kızılay Tel: 229 44 46


ANKARA GÖNÜLLÜ TAKIMI: Ankara Gönüllü Takımı üniversite öğrencilerini, üniversite mezunlarını ve toplumun her kesimini bir araya getirerek üniversite kültürünün ve birikiminin toplumla paylaşılmasını amaçlayan, ODTÜ Mezunları Derneği’ne bağlı bir gönüllü topluluğu. Bu topluluğa üye olarak; hali hazırda devam eden Üniversite-Ev projesine dahil olabilir; proje kapsamında 4, 5, 6 ve 7. sınıflaraa giden öğrencilere sosyo-kültürel açıdan destek olabilirsiniz. Ayrıca kırtasiye, kitap ve düzenlenen etkinliklere maddi olarak bağışta bulunabilirsiniz.

Adres:  Odtü Mezunlar Derneği 100. Yıl  Tel: 286 79 79


SEREBRAL PALSİLİ ÇOCUKLAR DERNEĞİ (SERÇEV): Çocukların, engelli çocukların tüm engellilerin sesi olmak; Serebral Palsili çocuklarımıza ve ailelerine destek olmak amacıyla kurulan SERÇEV’de gönüllü olarak; eğitici faaliyetlerde ve etkinliklerde görev alabilirsiniz. www.sercev.org.tr’den gönüllü formuna ulaşmanız mümkün.

Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. Engelsiz Oyun Parkı Çukurambar Tel: 286 10 84


OYUNCAK KÜTÜPHANESİ:Oyuncakların son kullanma tarihi yoktur!’ sloganıyla yola çıkan bu sosyal sorumluluk projesinde amaç ulaşabildikleri her çocuğu oyuncakla tanıştırmak, çocuklara oyuncak ve oyun kültürünü aşılamak. Siz de dilerseniz gönüllü olarak bu projede ve etkinliklerde görev alabilir veya oyuncak bağışında bulunabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için; www.oyuncakkutuphanesi.net

Adres: Kavaklıdere Mah. Bestekar Sokak 12/7 Çankaya  Tel: 432 53 07


ÇERÇÖP ÇORBACILAR / ANKARA ÇORBA GÖNÜLLÜLERİ: İsraf edilen yiyecekleri toplayan, geri kazandıran, herkes için sıcak çorba sunan bu insan dostu oluşuma destek vermek için; tüketilebilecek durumda olan sebze, meyve, bitkisel gıdalar, yağ, un, baharat ne varsa getiriyorsunuz, birlikte pişirip ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyorsunuz. Yine aynı amaçla kurulan ANKARA ÇORBA GÖNÜLLÜLERİ de sokakta yaşamak zorunda olan insanların yanında olmak için çabalıyor. Bu güzel insanlara destek olmak isterseniz; facebook üzerinden kendileriyle iletişime geçebilirsiniz.

.


HAYVAN KURTARMA DERNEĞİ: Amaçları hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek; hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamak olan dernekte; gönüllü olarak görev alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken hayvankurtarma.org sitesindeki gönüllü formunu doldurmak. Ayrıca maddi olarak bağışlarınızla ve www.kolaymama.com’dan alacağınız mamalarla bu derneğe destek olabilirsiniz.

Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mah. İlko Sitesi 2839. Cad. No:25 Çayyolu Tel: 0555 339 93 01


DOYURAN KARELER: Sokak hayvanlarına mama karşılığında düğün, portre ve kurumsal fotoğraf çekimleri yapıyor. Ayrıca fotoğrafçılık kurslarıyla; hem fotoğraf çekmeyi öğrenip hem de sokak hayvanlarını doyurabilirsiniz. Sosyal medya hesapları üzerinden; mail ve 0532 415 8508 numaralı telefondan kendileriyle iletişime geçmeniz mümkün.

.


ZİHİNSEL YETERSİZ ÇOCUKLARI YETİŞTİRME VE KORUMA VAKFI (ZİÇEV): Özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarımızın gelişimine katkıda bulunmak için yine gönüllü olarak destek verebilirsiniz. Mesela çocuklarımıza seramik, serigrafi, bilgisayar oyunları öğretebilir, kermeslerde görev alabilir, çeşitli kaynaklardan bağış ve kaynak temin edebilirsiniz. Neler yapabileceğinizi görmek için www.zicev.org.tr adresini tıklamanız yeterli.

Adres: Bahçelievler Mah. 79.cadde No:33 Gölbaşı Tel: 484 24 70


KARDEŞ OKULLAR: 2007 senesinde kurulan bu platformda; destek bekleyen okulları görebilir, belirlenen ihtiyaçları doğrultusunda yardımda bulunabilirsiniz veya kendi okulunuz için destek isteyebilirsiniz. Bilgi için; www.kardesokullar.com


İHTİYAÇ HARİTASI:  İhtiyaç haritası farklı konulardaki ihtiyaçların ihtiyaç sahipleri ile ihtiyacı karşılamak isteyen kişiler ve kurumların buluştuğu online bir platform. Temel olarak üç bölümden oluşan bu platforma ihtiyaç girerek; ihtiyaçlara destek olarak ya da gönüllü olarak dahil oluyorsunuz. Burada amaç kesinlikte nakit olarak para yardımı değil; ihtiyaçların kendi kaynaklarımız ile karşılanması. Bilgi için; www.ihtiyacharitasi.org

Herkese iyilik dolu günler !


Kapak Görseli : Depositphotos

Bir Cevap Yazın