KentHafıza

Hard Rock Cafe Ankara

Çekirdek çitleme seslerinin arasında, Güvenpark’ın çayırında, sofra bezine benzeyen bir şeyin üzerine cüssesini yaymış dayıyı görünce bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Üzerinde, siyah fon üzerine “ARD ROCK CAF” yazan bir tişört vardı. Çamaşır makinesinin 90 derece sıcağına dayanamayıp harfleri dökülmüş olsa da anlayacağımı anlayıp yoluma devam ettim.

Bir zamanlar bu şehirde Hard Rock Cafe vardı, ne oldu ona beraber bakalım.

1998’in sonları, Michael Jackson ve Metallica’nın 45 bin insanı havalara uçurduğu zamanlardan 5 yıl, Deep Purple ve Rolling Stones’un aynı sayıda insanı mest ettiği zamanlardan 5 ay sonrası.

Vatandaşımızın rock’n’roll sevgisini yeraltından çıkarıp, statlara sığdıramayıp, ulu orta yaşadığı zamanlar. Siyah tişörtler, siyah makyajlar, omuz boyunu geçen saçlar, yarı baygın gözler, ama güzel gözler, sağ kulağa takılan cüretkar küpeler ve geri kalan her ne varsa.

Aynı zamanlarda, Beatles’ın topraklarından başlayıp tüm dünyaya yayılan Hard Rock Cafe furyası da son sürat devam etmekte. Açığa çıkmış bu sevgi, akıllara güzel bir soruyu getiriyor: “Hard Rock Cafe? Türkiye’de?”

Gerekli görüşmeler yapılıyor, İstanbul’un en cafcaflı yerlerinde mekanlara bakılıyor, efendime söyleyeyim yurdumuzun en iyi barmenleri, en yakışıklı garsonları tek tek bulunuyor. Demem o ki her şey hazır iş sadece bir iki imzaya, bir de onay mailine bakıyor. Beklenen cevap çok geçmeden geliyor. Mr.İstanbullu yatırımcı diye başlayan yazıda büyük puntolarla ANKARA yazıyor,  kırık bir Türkçe ile başkent ANKARA!

Hard Rock Cafe Kanunları Madde 3: Bir ülkede Hard Rock Cafe açılacak ise ilk olarak o ülkenin başkentine açılmak zorundadır.

Ankara, 78 yıldır başkent olmasının gerçeği ile İstanbul’a sağlam bir gol atıyor. Mr.Ankaralı Yatırımcılar hemen devreye giriyorlar ve 1998 yılının sonlarına doğru Hard Rock Cafe Ankara’yı şehrimize konduruyorlar.

Çankaya’da açılan Hard Rock Cafe, girişindeki devasa gitar heykeli, büyüklerimizin söylediğine göre Ozzy Osbourne’un ceketi ve Michael Jackson’ın saç tokası gibi pahada inanılmaz değerli parçaları ile dünya standartlarına yakın bir mekan konumuna geliyor. Ankaralı müzik ve güzel mekan severler de fiyatlarının yüksek olmasına rağmen Hard Rock Cafe’ye büyük ilgi gösteriyor.

Ancak zamanla beraber Mr.Ankaralı Yatırımcılar daha çok müşteri, daha çok para inancıyla konseptin dışına çıkmaya başlıyorlar. Tarihler 2002’yi gösterdiğinde Hard Rock Cafe Ankara kapılarını kapatırken içeriden gelen son seslerin bir disko müziğine ait olduğu işitiliyor.

Hard Rock Cafe’nin dünyada kapattığı ilk şubesi de böylelikle Ankara oluyor. Bu üzücü bir durum gibi görünse de Güvenpark’taki dayı ve ben halimizden pek şikayetçi değil gibiyiz.

Çünkü Ankara’da, Hard Rock’lara bin basacak güzellikte mekanlar aramızda. Bu yazıda bulabilirsiniz.

2 Comments

  1. Siz şikayetçi değilseniz de ben şikayetçiyim Ankara’nın dünya markalarını yitirmesine.
    Az aşağıda Ankara’nın en nezih caddelerinden Çankaya Caddesi’nde TGI Friday’s de 97-98 arası bir yıl faaliyet gösterdi ve gitti. Şu an bu cadde satılık/kiralık mağazalarla dolu, tek yön hızlı trafiğin de etkisiyle ölü bir otoban havasında. Eakiden tavernalar, pastaneler olan yaya trafiği canlı bir caddeydi.
    Ankara git gide iç anadolu kasabasına evriliyor, ve biz de çaresizce izliyoruz.

  2. instagram’a reklam vermişsiniz. geldim baktım. ortada yazı namına hiçbir şey yok. neden kapandı o bile yok yazıda. bir de kapanmasından şikayetçi değiliz diye mum dikmişsiniz. bloglarda bile yazılar daha özenli artık. yazmak zorunda değilsiniz \m/

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kent

Ankara Yeniden I: Kızılay, Tunalı, Bahçelievler

2023 yılının kasım ayında, uzun yılların ardından Ankara’ya gittim ve bir ay kaldım. Üniversite okuduğum, büyüdüğüm, özgürleştiğim, kendimi tanımaya başladığım, ilk kez kendi paramı kazandığım,...