Pusu'laEtkinlikFestival

Güzün En Parlak Sinema Günleri | Filmekimi 2017

Evet bugün günlerden yine Ekimleri sevdirengillerden! Bu yıl genel olarak 16. yılını, Ankara’da ise 6. yılını kutlayacak olan sonbaharın en parlak sinema etkinliği Filmekimi, kesinleşen bilgiler sonucunda bu sene 13 – 17 Ekim 2017 tarihleri arasında yine Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşecek ve yine Ankaralıları hepsi birbirinden güzel ve ödüllü onlarca festival filmiyle buluşturacak.

Haziran ayında açıklanan ilk filmden itibaren sinemaseverlerin heyecanlanmaya başladığı 16. Filmekimi başta Cannes ve Venedik Film Festivali’nin gözdelerinden oluşan bir seçki ile birlikte bu sene yine dolu dolu bir program ile geliyor. Ankara ayağında Win Wenders’ten Andrey Zvyaginstsev’e Sofia Coppola’dan Lynee Ramsay’e Safdie Kardeşler’den Fatih Akın’a kadar bir çok usta yönetmenin yer alacağı 16. Filmekimi’nin muhakkak izlenmesi gereken 7 filmini sizler için daha yakından mercek altına aldık. Not almak için kağıt-kalemler hazırsa ufaktan dalışa geçelim artık.

**Seçki alfabetik sıralamaya göre yapılmıştır.
**Festivale yoğun ilgiden dolayı 18–19 Ekim tarihlerine ek gösterimler konmuştur.


Beni Adımla Çağır | Call Me By Your Name
Yapım:
2017 – İtalya, Fransa   Tür: Dram, Romantik   Süre: 130 Dakika
Yönetmen: Luca Guadagnino
Oyuncular: Armie Hammer, Amira Casar, Michael Stuhlbarg, Timothee Chalamet, E. Garrel

Amerikalı yazar Andre Aciman’ın çok sevilen romanından beyaz perdeye uyarlanan ve İtalyan yönetmen Luca Guadagnino’nun bütün maharetlerini benzersiz bir şekilde bir araya getirdiği son filmi Beni Adımla Çağır, temas ettiği tüm hisleri izleyiciye geçirmeyi başaran muazzam bir film ve şüphesiz yılın en iyilerinden.

Seanslar: 17 Ekim Salı – 21:30 ~ 18 Ekim Çarşamba – 19:00 | Salon 1


Kare | The Square
Yapım:
2017 – İsveç, Danimarka, Fransa   Tür: Dram, Komedi   Süre: 142 Dakika
Yönetmen: Ruben Östlund
Oyuncular: Dominic West, Elisabeth Moss, Terry Notary, Claes Bang, Christopher Læesso

İmajın kağıt üstündekiliğine, refahın gizliden gizliye yarattığı yozlaşmışlığa ve beslediği riyakarlığa karşı sivri dili, yenilikçi ve tartışmaya açık fikirleriyle tanınan İsveçli yönetmen Ruben Östlund’un Cannes Film Festivali’nin en büyük ödülü olan Altın Palmiye ile dönen son filmi Kare, izleyeni güldürdüğü kadar rahatsız da eden yılın en özgün ve iyi yapımlarından.

Seanslar: 15 Ekim Pazar – 16:00 | Salon 1

https://www.youtube.com/watch?v=zKDPrpJEGBY


Paramparça | In The Fade
Yapım:
2017 – Almanya   Tür: Dram   Süre: 100 Dakika
Yönetmen: Fatih Akın
Oyuncular: Diane Kruger, Denis Moschitto, Ulrich Tukur, Numan Acar, Ulrich Brandhoff

Başrol oyuncusu Diane Kruger’in Cannes’dan En İyi Kadın Oyuncu ödülü ile döndüğü ve yönetmen Fatih Akın’ın Almanya’daki ırkçı cinayetlerin bilinmezliğinden esinlenip senaryosunu yazdığı son filmi Paramparça, yönetmenin güçlü sinema dilinden amansız bir intikam öyküsü ve düzene karşı bir başkaldırı. Ayrıca Almanya’nın bu sene ki Oscar adayı.

Seanslar: 17 Ekim Salı ~ 19 Ekim Perşembe – 19:00 | Salon 1


Sevgisiz | Loveless
Yapım:
2017 – Rusya, Fransa, Belçika, Almanya   Tür: Dram   Süre: 128 Dakika
Yönetmen: Andrey Zvyagintsev
Oyuncular: Mariana Spivak, Alexei Rozin, Matvei Nokinov, Marina Vasilieva, Andris Keishs

Günümüz Rus sinemasının büyük ustası Andrey Zvyagintsev’in yozlaşmışlık, çürümüşlük, hayati değere sahip kurumları ardı ardına işlevsiz hale gelmiş Rus toplumunu işlediği ve Cannes’dan Özel Jüri ödülü ile dönen son filmi Sevgisiz, her şeyini yitirmiş bir toplumun portresini post-modern bir şekilde anlatmaya çalışıyor.

Seanslar: 13 Ekim Cuma – 16:00 | Salon 1

https://www.youtube.com/watch?v=s6QmSPNeNzk


Soygun | Good Time
Yapım:
2017 – ABD   Tür: Dram, Suç   Süre: 99 Dakika
Yönetmen: Safdie Kardeşler
Oyuncular: Robert Pattinson, Jenifer Jason Leigh, Barkhad Abdi, Benny Safdie, Cliff Moylan

Robert Pattinson’un oyunculuk olarak yıldızlaştığı ve Cannes’dan Soundtrack ödülü ile dönen Safdie Kardeşler’in tıpkı kusursuz bir saat gibi işleyen son filmleri Soygun, gerek kurgusuyla, gerek efsaneyi müzikleriyle ve gerekse sınırsız yan karakter bolluğuyla adeta sarhoş eden bir film.

Seanslar: 13 Ekim Cuma – 21:30 | Salon 1


The Beguiled
Yapım:
2017 – ABD   Tür: Dram, Western   Süre: 91 Dakika
Yönetmen: Sofia Coppola
Oyuncular: Nicole Kidman, Colin Farrell, Kirsten Dunst, Elle Fanning, Oona Laurence

Amerikan bağımsız sinemasının en heyecan verici yönetmenlerinden Sofia Coppola’nın 1971 yılının en iyi filmlerinden birisini yeniden yorumladığı ve Cannes’dan En İyi Yönetmen ödülü ile döndüğü hem gerilimli hem komik son filmi The Beguiled, cinsiyetler gerilimi üzerinden yol alan, inanılmaz yaramaz, zımba gibi bir dönem filmi ve Colin Farrell, Kirsten Dunst, Nicole Kidman gibi başarılı oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor.

Seanslar: 16 Ekim Pazartesi – 11:00 | Salon 1


**Yapımcı Şirket Tarafından Kaynaklanan Sebepten Ötürü Film, Bütün Festival Programlarından Çıkarılmıştır ve Yerine Victoria & Abdul Gösterimi Getirilmiştir. Gösterim Detayları Burada!
You Were Never Really Here
Yapım:
2017 – ABD   Tür: Dram, Gerilim, Gizem   Süre: 95 Dakika
Yönetmen: Lynne Ramsay
Oyuncular: Joaquin Phoenix, Alessandro Niyola, Leigh Dunham, Alex Manette, J. Doman

Joaquin Phoenix’in oyunculuk olarak yıldızlaşıp Cannes’dan En İyi Erkek Oyuncu ödülü ile döndüğü ve “Kevin Hakkında Konuşmalıyız” filmiyle ustalığını konuşturan yönetmen Lynee Ramsay’in Cannes’dan En İyi Senaryo ödülü ile döndüğü son filmi You Were Never Really Here, hiçbir beklentiye prim vermeyen, kafa karıştırıcı, zihin bükücü, her anı can alıcı ve tek başına sinemanın asla ölmeyeceğinin kanıtı niteliğinde bir film.

Seanslar: 16 Ekim Pazartesi – 21:30 | Salon 1


Bunun dışında Derin Sular, İçimdeki Güneş, Kalp Atışı Dakikada 120, Kutsal Geyiğin Ölümü(18-19 Ekim’de Ek 2 Seans Daha Eklenmiştir), The Party ve Velayet de bu sene ki Filmekimi Ankara programında bizi mutlu eden yapımlardan ama bununla birlikte özellikle Bruno Dumont’un Jeannette’si, Michael Haneke’nin Mutlu Sonu ve efsane yönetmen Jean-Luc Godard’a ithaf edilmiş Redoubtable Ankara’ya gelmeyerek bizleri üzen yapımlardan.

Bilet konusuna geldiğimizde ise tamın 17 TL, öğrenci ve 65 yaş üstünün 14 TL olduğu biletler 23 Eylül Cumartesi günü 10:30’dan itibaren Biletix’te ve 12 Ekim Perşembe günü itibariyle de Kızılay Büyülü Fener Sinema gişelerinden (10:30 – 20:00 arasında) satılmaya başlanacak ve her seans için en fazla 6 bilet satın alınabilecek. Festivalin ana sponsorlarından Vodafone’nun bilet kampanyaları detaylarına ve diğer festival bilet detaylarına ise buradan ulaşabilirsiniz. (Bilet detayları hakkında bütün illere aynı linki verdikleri için üstten Ankara sekmesini seçmeyi unutmayın lütfen!)

Detaylı Bilgi ve Tüm Festival Programı


Bilgi ve fotoğraf desteği için İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na teşekkürü borç biliriz.

Kendiniz gibi keyifli bir hafta geçirmeniz dileğiyle. Yeni yazılarda, etkinliklerde, festivallerde ve Filmekimi’nde görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir