Pusu'laMekan

Güvenevler’de Neler Oluyor: Yeni Mekanlar

Butik mekanlar, hikayeleri ve bende yarattığı yaşanmışlık hissinden olsa gerek hep farklı gelmiştir gözüme. Canım kahve istiyorsa gözümü kırpmadan civardaki butik kafeye girerim. Kalabalıktan nefes alınmayan ve kahvenin lezzetinin kimsenin umrunda olmadığı zincirlerden kaçarım hep. Tatlı yiyeceksem butik pastanelere gider, sınırlı sayıda ve belki de sadece o güne özel üretilmiş tatlılarından yerim. “Ya bir daha o tatlıdan bulamazsam” hüznü çöker üstüme ama lezzetten sarhoşumdur çoktan.

Ankara son yıllarda dur durak bilmeden butik mekanlar ile doluyor, yüzleri güldürüyor. Farabi ve Mesnevi Caddeleri ile aralarında kalan sokaklardan kahve kokuları yükseliyor, şehrin kahvaltı adresleri de bu civara kaymış, benden söylemesi. İşte Güvenevler tarafında açılan yeni mekanlardan kısa kısa notlar.

Un Bakery& Coffee

İtiraf etmeliyim ki eskiden serpme kahvaltıları çok severdim, sınırsız çay eşliğinde uzun uzun oturmaya bayılırdım. Serpme kahvaltılarda çok özel ve emek verilmiş şeyler yemediğimi fark ettiğimde dermanı butik mekanlarda buldum. Un’da sadece iki çeşit kahvaltı var, zaten toplamda 4-5 masası var, pek sevimli. Pankek ya da ekmek üstü avokado-yumurta. Pankeklerine bayıldım, kocaman ve yumuşacık. Yanında gelen muz dilimleri ve soslarla tadından yenmez. Avokado-yumurta ikilisi son zamanların en popülerlerinden, burası da hakkını vererek yapmış. Porsiyonlar çok büyük, paylaşmayı düşünebilirsiniz.

Un’un tezgahtan bana göz kırpan tatlıları da gözlerimi kamaştırdı, denemek için sabırsızlanıyorum.

Adres: Güvenevler Mahallesi, Alaçam Sk. No:19, 06690 Çankaya/Ankara

Instagram: unbakeryteacoffee

Coffee Code Roasters

Kendi çekirdeğini kavurup, öğüten ve bunlardan lezzetli kahveler yapan mekanlara bayılıyorum! Coffee Code Roasters, Ankara’nın nadir kavurucularından. İçeri girer girmez sizi saran kahve kokusu ve güzel müzikler eşliğinde sakin caddeyi izlemek çok keyifliydi.

Adres: Güvenevler Mahallesi, No:38/B, Mesnevi Sokağı, 06690 Çankaya/Ankara

Instagram: coffeecoderoasters

Let’s Bake Artisan Bakery

Şehrin en gözde mekanlarından olmuş durumda Let’s Bake. Pazar kahvaltısı için bir gün önceden aradığımızda rezervasyonlar dolmuştu, öyle söyleyeyim. Hal böyle olunca tatlılarını denemeye gittik. Her şey o kadar enfes gözüküyor ki, karar vermek zorlu bir mücadeleye dönüşüyor. Devil’s Cake damağınızdan çikolata tadını uzun süre atamayacağınız bir efsane olmuş. “Ya bir daha o tatlıdan bulamazsam” kaygısının merkez yeri burası sanırım, ertesi gün gittiğinizde o tatlıdan olmayabilir, seviyorsanız hemen yiyin bence…

Adres: Güvenevler Mahallesi, Yeşilyurt Apartmanı, Yeşilyurt Sk. No:5/A, 06690 Çankaya/Ankara

Instagram: letsbakeartisan

Potter’s Coffee

Tabii ki beni buraya çeken ilk şey ismi oldu, herhangi bir Potterhead’e olacağı gibi. Burası bir kahvecinin yanı sıra seramik atölyesi. Sık sık düzenlenen atölyelere katılıp, kendi kupalarınızı kendiniz yapabilirsiiz. Üstüne de güzel bir kahve, günü güzel hatırlamak için her şey tamam!

Adres: Aziziye Mahallesi, Mesnevi Sokağı No:19, 06690 Çankaya/Ankara

Instagram: potterscoffeeshop

Güvenevler Civarı’ndan son keşifler böyleydi. Tunalı keşifleri için bu yazıya göz atabilirsiniz. Bir gün bir çılgınlık yapıp kahvaltı-kahve-tatlı-kahve rotası çizmek isterseniz, bu mekanlar sizi asla pişman etmeyecek. Alacağınız kalorileri düşünmeyin, Cinnah’tan Kızılay’a doğru yürürsünüz geçer gider!

Eliçe Kılıç
Çok gezerken çok okuyanlardan.

    Bir Cevap Yazın
    Lavarla - Cer Kapak Görseli | (Sadibey'den Alıntıdır) Mekan

    Ocak Ayında CerModern

    CerModern ‘den herkese merhaba! 2010 yılından beri, Ankara’daki büyük bir boşluğu elinden geldiğince doldurmaya çalışan, şehrin ilk modern sanat merkezi CerModern’in etkinliklerine daha yakından baktığımız...