Pusu'laMekan

Gürkan Plak Evi: Sakarya Caddesi’nin Nostaljik Yüzü

Bayındır Sokak’ta, Zafer Çarşısı’nın hemen arkasında bir yer var, oradan dalga dalga nostaljik sesler yayılıyor. Elvis Presley bitiyor, Zeki Müren başlıyor ve müzik içinize o kadar işliyor ki daha içeri girmeden anlıyorsunuz o dalgaların 45’liklerden yayıldığını.

Gürkan Plak Evi, 80’li yıllarda Adilhan İş Merkezi’nin içinde serüvenine başlamış. O yıllarda, yalnızca pikaplar, plaklar ve gramofonların satıldığı bir dükkanmış, meraklıları da gelip bu dükkanı ziyaret edermiş. 1995-96 yıllarında işler biraz daha büyümüş ve Gürkan Plak Evi’nin sahibi, ortağı Ömer Bey ile plakçılık tutkusunu büyütmeye başlamış.

Gürkan ve Ömer ortaklar son birkaç yıldırsa Kızılay Bayındır Sokak’ta açtıkları kafeyle, hem gençlik tutkularını daha da büyütmüşler, hem de daha fazla insana plak sevgisini aşılamaya başlamışlar.

gürkan plakevi2

gürkan plak evi kızılay

“Arşiv konusunda yalnızca Ankara’da değil, Türkiye’de tekiz,” diyor Ömer Bey. Yaptığı iş onun yalnızca işi değil aynı zamanda hayat tutkusu. Yıllarını bu ilgi alanına adamış biri olarak, bunu söyleme hakkını pek tabii kendinde buluyor.

Etrafta bir sürü eski radyo ve gramofon var, orijinal film afişleriyse mekana çok daha büyük bir değer katıyor. Etrafa bakmaktan, duvarları incelemekten sipariş vermeyi unutuyorsunuz.

gürkan plak evi kapak

Zaman ilerledikçe, yalnızca eski günleri hatırlamak isteyen insanlar değil, geçmişe saygı duyan genç bir kitlenin de mekanlarını ziyaret etmeye başladığını söylüyor Ömer Bey. ”Yaz günleri değil de, kışın görün burayı siz, gençlerle doluyor,” diyor. Çünkü en çok gençlerin geçmişe, eskiye değer vermesi heyecanlandırıyormuş onu.

Gürkan Plak Evi

Mekanın dekorasyonu, etrafa serpiştirilmiş ufak parçalar bile müthiş. Hepsi ayrı ayrı tarih, anısı olan parçalar. Her bir detayı fotoğraflayıp, hepsi hakkında sorular sormak istiyor insan. Meraklısı, plak tutkunu, retro özlemi olan olmayan tüm Ankara insanını da bekliyorlar. Yalnızca güzel müzik dinleyip plak satın almak için değil, pikaplarınızdaki arızaları gidermeleri konusunda yardım almak için de ziyaret edebilirsiniz onları. Kapıları sonuna kadar açık olacaktır.

gürkan plak evi 2
Adres : Bayındır-1 Sokak No:3, Cumhuriyet Mahallesi, – Kızılay / Ankara
Telefon : 0312 431 5747

2 Comments

  1. Gidip görün, çok güzel bir havası var, nostalji var her yerinde, oturup kahvenizi içersiniz eski bir plak eşliğinde nostalji yaşarsınız. Pişman olmazsınız.

Bir Cevap Yazın