Pusu'laMekanVintage

Gerçek Bir Tutkunun Hikayesi: Vintage 06

Dünya teknolojik ilerlemelerin ışığında gelişiyor, farklılaşıyor, dönüşüyor hatta evriliyor. Son yıllarda belki de bu gelişim ve hızlı değişimden rahatsız olan insanlar, geçmişe olan özlemlerini hayatımıza taşımayı bir adım daha öteye götürdü ve geçmişe ait olanı kullanmayı, değerlendirmeyi bir trende dönüştürdü. Tüketim çılgınlığının alıp başını gittiği bu yüzyılda eskiye ait olan değer kazanıyor ve tüketim çılgınlığı biraz olsun populeritesini kaybetmeye başlıyor. Vintage sever bizlerse, bu durumdan hayli memnun, vintage ürünlerini bir araya getiren insanları hayranlıkla izliyor hatta biz de yeniyi satın almak yerine, dönüştürme, değerlendirme ve daha az tüketme yoluna evriliyoruz. ankara-vintage-06-lavarlaVintage, secondhand ve nostalji kavramları trende dönüşmeden çok önce hayatımızın bir parçasıydı. Babaannelerimizin kıyafetlerini, dedelerimizin o ahşap kapaklı radyolarını kurcalarken farkında olmadan bu akımın bir parçası olmuştuk bile.

lavarla-vintage-06-ankaraKimilerimizde bu akım sonradan bir alışkanlığa, alışkanlık kimilerimizde sevgiye, sevgi bir işe hatta tutkuya dönüştü. Evet Vintage kesinlikle bir tutku. Vintage, içinde hayallerimizi, çocukluğumuzu, görmediğiniz yılları kitaplardan belgesellerden izleyip hayran olduğumuz her şeyi barındırır. Görmeye can attığımız, dokunmaya kıyamayacağımız eşyalar bir araya toplanır. Her birinin bir hikayesi vardır ve bu hikayelerin hepsi anlatılmaya dinlenmeye hayran olunmaya değerdir.

lavarla-ankara-vintage-06

Eski günlerden kalan anılarını bizimle paylaşmaya ve yeni hikayelere şahit olmaya devam eden, vintage eşyaları toplayan bir koleksiyoner de Vintage 06’nın ortaklarından Memduh Bey. Vintage 06 adıyla açtığı mağazasında, ortağıyla birlikte bize gezmeye, bakmaya ve dokunmaya doyamayacağımız ürünlerle dolu bir dünya yaratmış.

ankara-lavarla-vintage 06 Her şey öylesine özel ve öylesine bakılmaya değer ki insan burayı keşfettikten sonra bir şey almayacak bile olsa her gün uğramak istiyor. 70’li yıllarda plak biriktirerek girdiği bu yolculuk aldığı ilk radyo ve zaman içinde toparlayarak dönüştürdüğü ses sistemleri, radyolar, speakerlar, driverlarla farklı bir serüvene dönüşmüş. Müzik aşkı ve vintage tutkusunun harmanlanmasıyla ortaya çıkan Vintage 06, müzisyen veya müziğe ilgisi olan herkesin müdavimi ve hayranı olacağı bir yer.

aadde5d1-fa7d-4e87-88f9-72ff68ef22a3 1930’lardan 1995’lere kadar geniş bir arşive sahip Vintage 06’da, serisinin ilk ürünü cihazlardan, dünyada sadece 5 tane üretilmiş special edition ürünlere, üretildiği yıllarda Türkiye’de satışa sunulmamış nos (kullanılmamış eski ürün) cihazlara kadar inanılmaz bir ürün yelpazesi mevcut. İçeri girdiğinizde bu büyük vintage koleksiyonunu görmenin şaşkınlığını atlattıktan sonra sakinleşip her şeyi tek tek incelemenizi tavsiye ederim. İlgisi olmayan insanlar için bile inanılmaz bir sanat, teknoloji ve müzik yolculuğu olacağı kesin.

Gerçek bir tutkunun eseri Vintage 06 aynı zamanda üst katında vintage kıyafetler, ayakkabılar ve aksesuarlar da bulunduruyor. İnce bir zevkle seçilmiş her parça başka bir hikaye, başka bir dönem barındırıyor bünyesinde.

vintage-06-ankara-vintage-lavarla
30’lar, 40’lar, 50’ler, 60’lar, 70’ler, 80’ler ve 90’lar bir yerinden tutup sizi içine çekmemesi nereyse imkansız. Memduh Bey’in, müzik ve cihazlar hakkındaki engin bilgisini dinledikten sonra sanırım müzik hakkında hiçbir şey bilmiyorum telaşına kapıldım. Kendi tasarımı akustik panelleri de gördükten sonra şapka çıkarıp önünde eğildim açıkçası. Yurt dışından getirilen akustik panellere oranla daha uygun fiyatlara satılan bu paneller, dekoratif anlamda da  muazzam. Ayrıca eski araba figürlerinin işlendiği tabloların arkasına kurdukları  sistemle gerçek anlamda şık ve havalı akustik paneller de yapmışlar.

58c173d5-79e9-412d-a45a-cd05c4a8c017

İşlerliğini tamamen yitirmiş çalışmayan radyoları onararak, yeniden kullanılabilir hale getiriyorlar. 1937 yılında Amerika’da üretilen ve çalışmaz haldeki Spartone marka radyonun kasasındaki pirinçleri tek tek onarırken “Sanki 1937’lere gittim, benim için inanılmazdı” diyor Memduh Bey.

7339bddd-b7a8-448e-b7a2-e7a0c82c59f9

Satış ve dönüştürme dışında üretim yapmaya da başlanmış Vintage 06’da. Arzuladıkları ürünler için yüksek rakamlar talep edildiğini görünce kendileri de bu işe koyulmuşlar ve çok da iyi etmişler. İnce işçilik ve kaliteli malzemeyle ortaya çıkardıkları tasarımlar orijinalleri kadar başarılı. Malzemeler hakkında  geniş bir bilgiye sahip olmalarının yanında yaptıkları işi de en ince ayrıntısına kadar sahiplenip her detayını öğrenmiş ve öyle ortaya koymuşlar.

Tutkuyla ve sevgiyle yapılan her şey gibi tutkuyla açılan Vintage 06 da kesinlikle harika bir yer olmuş. İstanbul ve hatta yurt dışındaki örneklerini düşününce Ankara’da böyle bir arşiv ve koleksiyon içeren bir vintage mağazası görmek hepimiz için  kazanç. Facebook adresinden de takip edebileceğiniz Vintage 06’yı mutlaka gidip görmenizi tavsiye ederim.

Adres: Tunalı Hilmi Cad. No:41/A

<Reklam değildir, herhangi bir ticari karşılık tarafı değil destek olmak amaçlı yazılmıştır. Yazının tüm hakları lavarla.com’a aittir.>

Gaye Şahin
Hominem te memento...

  4 Comments

  1. Kaleminize sağlık..ne kadar güzel özetlemişsiniz Memduh kardeşimin yıllara sari tutkusunu ve dükkanda ki mevcut durumunu..Aslında bu dükkanın eşi ve benzeri yok Türkiye de bilmem biliyormusunuz. …Sağolun varolun..

   1. Bu güzel duyguların için çok teşekkürler abim :-)))

  2. Bizimle beraber bu heyecanı yaşayıp,bu güzel yazıyı yüreğinize ve kaleminize yürekten teşekkürler Gaye hanım.Başarılarınızın devamını dilerim Vintage 06 ailesi Memduh Uraz & Fatih Subaşı…

  3. Mekanı görmeyen MEMDUH BEY,le tanışmayan tutkuyu yaşayamaz derim ayrı bir hava ve güzellik herşey mükemmel ötesi elinize sağlık süpersiniz Saygılar

  Bir Cevap Yazın