KentHafıza

Gençlik Parkı 1950’ler

1928’de Türkiye’ye gelen Alman kent plancısı ve mimar Hermann Jansen’in şehrin ortasına yapılmasını önerdiği park planı kabul ediliyor ve 1938’de parkın inşaatına başlanıyor. Akabinde, bir yıl sonra başlayan 2. Cihan Harbi’nin getirdiği zor şartlar… Parkın ortaya çıkışı planlanan süreyi aşıyor ve Gençlik Parkı, 19 Mayıs 1943 günü açılıyor.

“Ankaralılar için artık bir deniz hasreti bahsi uzun yıllar mevzu değildir. Ankara Gençlik Parkı havuzu motörleri, botları, kotraları ve kayıkları ile adeta ufak bir deniz haline gelmiştir. Park Ankaralıların bir taraftan yüzme, diğer taraftan kürek çekme, kotra kullanma gibi bütün su sporları ihtiyacını karşılamaktadır.”

genclik parki-lavarla
Radyo dergisi, zaman zaman Gençlik Parkı’na, haberlerle, yazılarla, fotoğraflarla sütunlarında yer ayırıyor. Gündelik hayatın alanları çoğalıyor, çeşitleniyor Ankara’da. Orman Çiftliği’nin havuzları, Çubuk Barajı’nın gölü derken, Gençlik Parkıyla deniz bozkırın ortasına taşınıyor. Yüzme yarışları, kürek yarışları düzenleniyor, yelkeni açılmış sandallar sakin sularında yol alıyor. 80 bine yakın fidan dikiliyor parka.

Paylaşım: Ali Öner

Lavarla
Lavarla, “Ankara’da hayat yok!” olarak ortaya çıkan bir şikayetin aslında gerçek olmadığını kanıtlamak üzere yola çıkan kalabalık bir ekip.

  Bir Cevap Yazın

  Hemhüm Mescidi (Cami) Kent

  Ankara’da An’ı Yakalamak

  “Ankara’nın en çok İstanbul’a dönüş yolunu sevdim.” Yahya Kemal Beyatlı Her Ankaralının ömründe en az bir kez maruz kaldığı bir sorudur: “Ankara’da deniz yok, nasıl...  Kent

  Kimler Geldi Kimler Geçti

  Anadolu, en çok ayak izinin bulunduğu topraklardır. Hem kadimliği, hem verimliliği, hem de çeşitliliğiyle bu topraklar her zaman insana kucak açmıştır. Anadolu üzerinde kimi zaman...