KentHafıza

Gençlik Parkı 1950’ler

1928’de Türkiye’ye gelen Alman kent plancısı ve mimar Hermann Jansen’in şehrin ortasına yapılmasını önerdiği park planı kabul ediliyor ve 1938’de parkın inşaatına başlanıyor. Akabinde, bir yıl sonra başlayan 2. Cihan Harbi’nin getirdiği zor şartlar… Parkın ortaya çıkışı planlanan süreyi aşıyor ve Gençlik Parkı, 19 Mayıs 1943 günü açılıyor.

“Ankaralılar için artık bir deniz hasreti bahsi uzun yıllar mevzu değildir. Ankara Gençlik Parkı havuzu motörleri, botları, kotraları ve kayıkları ile adeta ufak bir deniz haline gelmiştir. Park Ankaralıların bir taraftan yüzme, diğer taraftan kürek çekme, kotra kullanma gibi bütün su sporları ihtiyacını karşılamaktadır.”

genclik parki-lavarla
Radyo dergisi, zaman zaman Gençlik Parkı’na, haberlerle, yazılarla, fotoğraflarla sütunlarında yer ayırıyor. Gündelik hayatın alanları çoğalıyor, çeşitleniyor Ankara’da. Orman Çiftliği’nin havuzları, Çubuk Barajı’nın gölü derken, Gençlik Parkıyla deniz bozkırın ortasına taşınıyor. Yüzme yarışları, kürek yarışları düzenleniyor, yelkeni açılmış sandallar sakin sularında yol alıyor. 80 bine yakın fidan dikiliyor parka.

Paylaşım: Ali Öner

Lavarla
Ankara merkezli bir kültür-sanat ve kent oluşumu.

Bir Cevap Yazın