Pusu'laEtkinlikFotoğrafYarışma

Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması

Teknolojideki hızlı ilerleyiş ve akıllı telefonlardaki yenilikler, hepimiz için fotoğraf çekmeyi kolaylaştırdı. Özellikle sosyal medyanın anında paylaşım olanağı sunmasının etkisiyle, pek çoğumuz içimizdeki fotoğraf sevgisini fark etmiş olduk. Hem gezdiğimiz yerleri hem de yaşadığımız anları ölümsüzleştirmek vazgeçilmezimiz haline geldi. Peki, günlük bir rutinin parçası olmanın dışında, daha da önemli ve değerliyse fotoğraflarımız; sadece kendimiz için ânı ölümsüzleştirmenin de ötesinde, kültürümüzü ve değerlerimizi yansıtan fotoğraflar çektiysek, ne olacak?

Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması, fotoğraf, Sokak

Esmanur KARABIYIK

 

Elimizde hızla artan fotoğraflarımızın varlığı; fotoğrafları saklamak, sergilemek, korumak konularında zorluklar yaşamamıza neden oluyor. Dijital ortamlara emanet ettiğimiz fotoğraflar hakkında belirsizlik sürerken; fotoğrafları kayıt altına alınması, yaşamalarının sağlanması, izleyicilere/müzelere ve küratörlere ulaşması için kalıcı ve ciddi yayınlara önemli bir sorumluluk düşüyor.

Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması, fotoğraf, Sokak

Alın Yazısı – Burak TÜRK

 

Ankara merkezli bir dernek olan Aktiffelsefe; bilim, tarih ve kültürel belleğimize önemli katkılar sağlamak için pek çok projeyi hayata geçiriyor. Çevremize, topluma yardım edebilmek ve yardımlaşma bilincini geliştirmek için kendimizi tanımamızdan yola çıkarak, seminerler veren ve gönüllülük esasına dayanan bir dernek olan Aktiffelsefe; “daha iyi bir insan, daha iyi bir dünya, daha iyi bir yaşam için felsefe” sloganıyla ve profesyonel gönüllülük bilinciyle gerçekleştirdiği farklı alanlardaki etkinlikleri hayata aktarıyor.

geleneksel turkiye fotograf yarismasi

Düzenledikleri pek çok organizasyon ve etkinlikten biri de gelenekselleşmiş olan fotoğraf yarışması. Aktiffelsefe Derneği; “İş Birliği, Yardımlaşma ve İmece Kültürü” temalı 25. Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması katılım sürecini başlattı. Her şeyin hızla tüketildiği günümüzde, görmeyi unuttuğumuz ama bir yandan da özlediğimiz yardımlaşma kültürünü yeniden hatırlatmak amacıyla “İş Birliği, Yardımlaşma ve İmece Kültürü” konusunu seçtikleri kesin.

Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması, fotoğraf, Sokak

Tahta Araba – Mehmet DEĞİRMENCİOĞLU

 

Aktiffelsefe, yarışma albümlerini kütüphanelere, üniversitelere ve ilgili kurum/kuruluşlara göndererek ve yarışma sergilerini defalarca tekrarlayarak; didaktik bilgilenme, tanıtma, arşivleme için çok önemli ve zor bir hizmet veriyor. Anadolu toprakları üzerinde mevcut ve kaybolmaya yüz tutan değerleri, kültürel mirası korumak ve belgesel fotoğrafçılığına katkı sağlamak amacıyla yapılan yarışma ile 1991 yılından bu yana Türkiye’de önemli bir envantere sahip çıkılmaktadır. Bugüne kadar toplam 1580 fotoğraf sanatçısı, 8352 fotoğrafı ile yarışmaya renk kattı. 

Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması, fotoğraf, Sokak

Tarhana Sevdalıları – Derviş ÖZCAN

 

“İş Birliği, Yardımlaşma ve İmece Kültürü” konulu yarışmaya son katılım 21 Şubat 2020. Bu konudaki fotoğraflarınızın değerlendirilmesini ve önemli bir envanter içinde yer almasını istiyorsanız, renkli ve siyah/beyaz kategorilerinin birinde yarışmaya katılmayı düşünebilirsiniz. 

Yarışmaya katılarak, Türkiye’nin en kapsamlı ve zengin koleksiyonuna girmiş ve en büyük belgesel fotoğraf arşivlerinden birisinin oluşturulmasına katkıda bulunmuş olacaksınız.

Unutmayın! Yayımlanmayan, kullanılmayan fotoğraf yok değerindedir.

Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması ile ilgili tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
Aktiffelsefe Derneği web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ankara Aktiffelsefe Adresi
Güzeltepe Mahallesi, Fuar Sk. 11/13, 06540 Çankaya
Not: Yazıda kullanılan görseller 24. Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması’nda, dereceye girmiş olan fotoğraflardır. (Yarışmanın konusu, “Sokak ve Yaşam”)

Bir Cevap Yazın


Lavarla - ArtAnkara 2021 Sergi

Sanat Dolu Günler | ArtAnkara 2021

Çağdaş sanatın daha geniş kitlelerce bilinirliğini ve izlenmesini arttırmak amacıyla 2015 yılından beri Ankara’nın ilk ve tek çağdaş sanat fuarı olarak kesintisiz devam eden ve...