Pusu'laEtkinlikFestivalSinema

Filmli Ekimler

Ankaralının ekimleri sevmesi için o kadar çok sebep var ki saymakla bitmez herhalde. Bunlardan birisi de bu yıl 15. yılını kutlayan ve Ankaralıların da son 5 yıldır gelmesini dört gözle beklediği sonbaharın en parlak sinema etkinliği olan Filmekimi olsa gerek. Bu yıl 15. yılını 50 filmle kutlayan festival 2012 yılından beri eş zamanlı olarak Ankara’da da düzenleniyor ve Ankaralıları hepsi birbirinden güzel ve ödüllü onlarca festival filmiyle adeta ihya ediyor. Kesinleşen bilgiler sonucunda bu seneki Filmekimi Ankara, 7 – 9 Ekim tarihleri arasında yine Büyülü Fener Kızılay Sineması‘nda gerçekleşecek.

lavarla-filmekimi-ankara-2016

Yaz aylarında ilk filmin açıklanmasıyla birlikte sinemaseverlerin heyecanlanmaya başladığı 15. Filmekimi bu sene dolu dolu bir programla geliyor. En nihayetinde de geçtiğimiz günlerde açıklanan Ankara detayları sonucu 15. Filmekimi gösterimlerinden öne çıkan 10 filmi sizler için daha yakından mercek altına aldık. Not almak için kağıt-kalemler hazır mı? Çünkü bu sene resmen yok yok. Ken Loach’tan Xavier Dolan’a, François Ozon’dan Cristi Puiu’ya, Dardenne Kardeşler’den Park Chan-Woon’a, Pedro Almodovar’dan Daniels’a, Umterbeng, Mingui ve Todd Solenz gibi bir çok usta yönetmen bir arada. Hadi dalışa geçelim artık..


It’s Only the End of the World
Yapımı2016 – Fransa, Kanada  TürDram  Süre95 Dakika
Yönetmen ve SenaryoXavier Dolan  Yapımcı: Xavier Dolan,  Sylvain Corbeil  Oyuncular: Marion Cotillard, Vincent Cassel, Gaspard Ulliel, Lea Seydoux, Nathalie Baye

Annemi Öldürdüm(2009), Hayali Aşklar(2010), Mommy(2014) gibi filmleriyle tanıdığımız Kanadalı yönetmen Xavier Dolan‘ın Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül ve Ekümenik Jüri Ödülü kazanmasına neden olan son filmi It’s Only the End of the World; Fransız yazar Jean-Luc Lagarce’ın 1990 yılındaki filmle aynı isimdeki tiyatro oyunundan uyarlanan bir aile dramı. Aile ve birbirini sevmenin zorluğu üzerine olan filmin oyuncu kadrosunda ise Fransa’nın en ünlü aktristlerinden Oscar ve Altın Küreli Marion Cotillard, Ocean’s serisinden ve Black Swan’dan tanıdığımız Vincent Cassel, Mavi En Sıcak Renktir, Büyük Budapeşte Oteli, Görevimiz Tehlike, Robin Hood ve Spectre gibi filmlerden bildiğimiz genç oyuncu Lea Seydoux, Gaspard Ulliel ve Nathalie Baye gibi ünlü isimler yer alıyor.

#Neden İzlemelisin?
Bizce, sinemanın çılgın fikirlere açık, büyülü genç çocuğu Xavier Dolan ve oyuncu kadrosu yeterli sebepler.

Seanslar: 7 Ekim Cuma – 13:30 – Salon 2 / 8 Ekim Cumartesi – 13:30 – Salon 1


I , Daniel Black
Yapımı: 2016 – İngiltre, Fransa  Tür: Dram  Süre: 100 Dakika
Yönetmen: Ken Loach  Senaryo: Paul Lavert  Yapımcı: Rebecca O’Brien
Oyuncular: Hayley Squires, Colin Coombs, Dave Johns, Micky McGregor

Dünyada siyasi sinema denince ilk akla gelen isimlerden birisi olan İngiliz yönetmen Ken Loach‘ın Özgürlük Rüzgarı‘ndan sonra bu yıl Cannes Film Festivali’nde yeniden Altın Palmiye’ye ulaşmasına sebep olan dokunaklı filmi I, Daniel Black; bozuk sisteme karşı birlik-beraberliği en güzel şekilde ön plana çıkarıyor. Locarno Film Festivali’nde İzleyici Ödülü kazanan film bir çok kişi tarafından yönetmenin şimdiye kadar ki en başarılı filmi olduğu söyleniyor.

#Neden İzlemelisin?
Sosyalist yönetmen Ken Loach’ın her filminde olduğu gibi bu filminde de sistemin bozukluklarını ustalıkla suratınıza vuruyor.

Seanslar: 7 Ekim Cuma – 11:00 – Salon 2 / 8 Ekim Cumartesi – 19:00 – Salon 1

https://www.youtube.com/watch?v=aLEPQ9FYU0U


Julieta
Yapımı: 2016 – İspanya Tür: Dram Süre: 99 Dakika Yönetmen: Pedro Almodovar
Senaryo: Pedro Almodovar Yapımcı: Pedro Almodovar, Agustin Almodovar
Oyuncular: Emma Suarez, Adriana Ugarte, Daniel Grao, Inma Cuesta, Michelle Jenne

Her filmiyle dikkatleri üzerine çekmeyi çok iyi bilen İspanyol yönetmen Pedro Almodovar‘ın 20. filmi olan, Cannes Film Festivali’nde Dünya Prömiyeri yapıp, Altın Palmiye için yarışan, Nobel ödüllü Kanadalı yazar Alice Munro‘nun öykülerinden uyarlanan Julieta; bir kadının iç dünyasına uzanan yolculuğu anlatıyor ve bir çok eleştirmen tarafından “Almodovar’ın 5 yıldızlı dönüşü” olarak nitelendiriliyor.

#Neden İzlemelisin?
Kadın hikayeleri konusunda hatrı sayılır yönetmenlerden olan Pedro Almodovar bu filminde de beklentilerin üzerine çıkmayı başarmış.

Seanslar: 7 Ekim Cuma – 19:00 – Salon 1


Frantz
Yapım: 2016 – Almanya Tür: Dram Süre: 113 Dakika Yönetmen: François Ozon Senaryo: François Ozon, Philippe Piazzo – Yapımcı: Altmayer Kardeşler
Oyuncular: Pierre Niney, Cyrielle Clair, Paula Beer, Ernst Stötzner, Marie Gruber

Fransızların en üretken yönetmenlerinden François Ozon‘un son romantik filmi Frantz; 1.Dünya Savaşı sonrası nişanlısını kaybeden bir kadın ve bir erkek arasındaki hikayeyi konu ediniyor. Başrollerde ise Yves Saint Laurent‘teki performansıyla büyük övgü toplayan Pierre Niney ve genç oyuncu Paula Beer bulunuyor.

#Neden İzlemelisin?
Tamamıyla klasik bir François Ozon filmi ve siyah-beyaz çekilmiş olması listelerde olmayı kolaylaştırıyor.

Seanslar: 7 Ekim Cuma – 16:00 – Salon 1 / 8 Ekim Cumartesi – 21:30 – Salon 2


The Unknown Girl
Yapımı: 2016 – Belçika Tür: Dram Süre: 113 Dakika
Yönetmen ve Senaryo: Dardenne Kardeşler
Yapımcı: Philippe Logie , Bart Van Langendonck
Oyuncular: Adele Haenel, Jeremie Renier, Olivier Courmet, Fabrizio Rongione

İki Altın Palmiyeli Dardenne Kardeşler‘in yine Cannes Film Festivali’nde yarışan son filmleri The Unknown Girl; bireyden yola çıkıp Avrupa toplumunu eleştiriyor.

#Neden İzlemelisin?
Dardenne Kardeşler başlı başına bir izlenme sebebi.

Seanslar: 9 Ekim Pazar – 21:30 – Salon 1


Swiss Army Man
Yapım:
2016 – ABD Tür: Dram , Fantastik , Komedi , Macera Süre: 90 Dakika
Yönetmen ve Senaryo: Dan Kwan , Daniel Scheinert Yapımcı: Mirand Bailey, L. Inglee
Oyuncular: Daniel Radcliffe, Mary Winstead, Paul Dano, Richard Gross, Marika Casteel

Sinema tarihinin en tuhaf, en çılgın hikayelerinden birisine sahip olan, Sundance Film Festivali boyunca en çok konuşulan ve “Daniels” olarak tanınan Amerikalı yönetmenlere En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanmalarına sebep olan Swiss Army Man; ıssız bir adada mahsur kalan bir kişinin adada bulduğu cesetle gerçeküstü yaşadığı bir hikayeyi konu ediniyor. Başrollerde ise mahsur kalan rolünde Paul Dano ve ceset rolünde ise Harry Potter ile özdeşleşen Daniel Radcliffe bulunuyor.

#Neden İzlemelisin?
Sundance Film Festivali’ni açıp izlemeniz ve gerçekten sıradışı hikayesi yeterli gibi.

Seanslar: 7 Ekim Cuma – 13:30 – Salon 1


Sieranevada
Yapım:
2016 – Romanya, Fransa, Bosna Hersek Tür: Dram – Süre: 173 Dakika
Yönetmen ve Senaryo: Cristi Puiu Yapımcı: Sabina Brankovic, Laurence Clerc
Oyuncular: Andi Vasluianu, Mimi Branescu, Bogdan Dumitrache, Eugenia Bosnceaunu

Romanya Yeni Dalgası’nın son dönemde en heyecan verici temsilcisi olan, 3 Oyunculuk Egzersizi ve Bay Lazarescu’nun Ölümü ile tanınan Cristi Puiu‘nun yönettiği son filmi ve Romanya’nın Oscar adayı Sieranevada; yas evinde toplanmış kalabalık bir aileyi konu edinen ve mizahın da ihmal edilmediği bir dram.

#Neden İzlemelisin?
Farklı deneyimler tatmak isteyenler için bulunmaz fırsat.

Seanslar: 7 Ekim Cuma – 16:00 – Salon 2

https://www.youtube.com/watch?v=NLIrDfySU3U


Graduation
Yapım: 2016 – Romanya, Fransa, Belçika  Tür: Dram  Süre: 128 Dakika Yönetmen ve Senaryo: Cristian Mungiu  Yapımcı: Dardenne Kardeşler Oyuncular: Vlad Ivanov, Maria-Victoria Dragus, Adrian Titieni, Valeriu Andriuta

Altın Palmiyeli 4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün ile dünya çapında tanınan Rumen yönetmen Cristian Mungiu‘nun usta işi senaryosu, etkileyici oyuncu performanslarıyla, aileden yola çıkıp toplumu gösterirken alttan alta da işlediği paranoya ve gerilim hissi ile yılın en çok takdir edilen filmlerinden olan ve Mungiu’nun Cannes’da En İyi Yönetmen Ödülü’nü paylaşmasına neden olan son filmi Graduation; doktor bir babanın, kızının geleceği için yaptıklarını konu edinen etkileyici bir dram.

#Neden İzlemelisin?
Kesinlikle usta işi bir çalışma ve mükemmel oyuncu performansları ile diğerlerinden ayrılması çok da zor olmuyor açıkçası.

Seanslar: 8 Ekim Cumartesi – 16:00 – Salon 1

https://www.youtube.com/watch?v=gBCPZhdJYLA


The Handmaiden
Yapım: 2016 – Güney Kore  Tür: Dram, Gerilim, Romantik  Süre: 145 Dakika  Yönetmen: Park Chan-Wook  Senaryo: Park Chan-Wook, Sarah Waters  Yapımcı: CJ Entertainment
Oyuncular: Ha Jung-Woo, Kim Hae-Sook, Kim Min-Hee, Cho Jin-Woong, Kim Tae-Ri

Kusursuz senaryosu, dahice bir yönetmenlikle izleyiciyi çok katmanlı bir gerilime sürükleyen, Sarah Waters‘ın The Fingersmith adlı romanından uyarlanan ve G.Koreli yıldız yönetmen Park Chan-Wook‘a Cannes’da Vulcain En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’nü kazanmasına neden olan son filmi The Handmaiden; 1930’lu yıllarda Japon işgalindeki Kore’de şehvet, entrika ve cinsel gerilimle örülü göz alıcı bir hikaye sunuyor.

#Neden İzlemelisin?
Film eleştirmenleri tarafından sezonun en iyileri arasında gösterilen filmi kaçırmak olmaz herhalde dimi?

Seanslar: 8 Ekim Cumartesi – 21:30 – Salon 1


My Life As a Courgette
Yapımı:
2016 – İsviçre, Fransa – Tür: Animasyon, AileSüre: 66 Dakika
Yönetmen: Claude Barras – Senaryo: Gilles Paris, Claude Barras, Celine Sciamma
Yapımcı: Marc Bonny, Armelle Glorennec, Pauline Gygax

Her yaşa hitap edip, izleyicinin gönlünü fetheden, İsviçreli yönetmen Claude Barras‘ın ilk uzun metrajlı filmi olan My Life As a Courgette; İsviçre’nin Oscar adayı. Ayrıca dünyanın en prestijli canlandırma festivali Annecy‘den En İyi Film ve İzleyici Ödülleriyle döndü.

#Neden İzlemelisin?
7’den 70’e izleyenlerin büyük çoğunluğunun beğenisini kazanan film, dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapıp dakikalarca ayakta alkışlandı.

Seanslar: 9 Ekim Pazar – 11:00 – Salon 1


Bu 10 filmin dışında da Florence, Commune, Slack Bay, Elle, The Beatles ve Wiener Dog‘ta bu sene ki Ankara Filmekimi programında bizi mutlu eden yapımlardan ama bununla birlikte özellikle Toni Erdmann, American Honey, Arrival ve Voyage of Time‘ın Ankara’ya gelmeyişi bizleri oldukça üzdü.

Detaylı Bilgi ve Program

Gelelim bilet konusuna. Filmekimi biletleri 1 Ekim Cumartesi günü 10:30’dan itibaren Biletix’te ve 6 Ekim Perşembe gününden itibaren, Büyülü Fener Kızılay Sineması gişesinde (10:30 – 20:00 arasında) satılmaya başlanacak. Sinema gişelerinden alınan biletlere hizmet bedeli eklenmez. Her seans için en fazla 6 bilet satın alınabilir. Bilet fiyatları ise tam 15 TL, öğrenciler ve 65 yaş üstü izleyiciler için indirimli 13 TL’dir. Vodafone Freezone indirimleriyle ilgili detayları yukarıdaki linkte bulabilirsiniz.

Fotoğraf desteği için İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na teşekkürü borç biliriz.

Kendiniz gibi güzel bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle.. Yeni yazılarda, etkinliklerde ve Filmekimi’nde görüşmek dileğiyle.. Etkinlikle kalın!

 

 

 

 

 

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir