Pusu'laKonserEtkinlik

Film Müzikleri Konseri’nden Aklımızda Kalanlar

Ankara’nın en büyük yarı açık amfi tiyatrosu olan Bilkent Odeon, 18 Haziran’da muhteşem bir etkinliğe ev sahipliği yaptı ve Bilkent Senfoni Orkestrası efsanevi film müziklerini bizlerle yeniden buluşturdu. Minderlerimizi ve kahvelerimizi alıp yerlerimize oturduğumuzda saat 20:00 civarıydı ve tanıdık yüzler gördükçe, keyfimiz daha da yerine geldi. Daha önce bu konseri kaçırdığımız için; biletleri bir ay öncesinden satın almıştık. İyi ki öyle yapmışız çünkü konserden bir hafta önce tüm biletlerin tükendiğini öğrendik.

Saat 20:30’a yaklaştığında Odeon’un tamamı dolmuştu. Bilkent’in keyifli atmosferi; Ankara’nın bu kez bizi şaşırtmayan güzel havası ve BSO’nun mükemmel repertuarı ile birleşince ortaya hafızalarımıza kazınan bir etkinlik çıktı.
film muzikleri lavarla
Konseri Işın Metin yönetti. Kendisi Beethoven, Brahms, Schumann ve Tchaikovsky gibi bestecilerin tüm senfonilerini yorumlamış, yurt içi ve yurt dışında bir çok orkestrada dinleyicilerle buluşmuş, ödüllü bir şef. Gelelim BSO’nun bizler için hazırladığı gecenin ayrıntılarına..
Açılış Indiana Jones ile yapıldı ve Titanik’ten bölümler ile devam etti. Aklımızda yer etmiş Leonardo Di Caprio ve Kate Winslet’ın görüntüleri, kulağımızda “my heart will go on”..
Ve tabii ki Libertango.. Yönetmenliğini Roman Polanski’nin yaptığı Frantic filminde yer alan Astor Piazzolla’nın ünlü Libertango’su… BSO Trompet Solisti Julian Lupu tarafından yorumlanan bu eser bittiğinde Odeon’da birkaç dakika süren bir ‘alkış arası’ verildi diyebilirim.

John Williams’ın Schindler’in Listesi filmindeki ünlü keman solosu BSO Konzertmeister Yardımcısı Irina Nikotina tarafından seslendirildi ki benim için gecenin en güzel eserlerinden biri buydu.
Ayrıca gece boyunca; John Williams’ın Yıldız Savaşları, Superman, Bir Geyşanın Anıları ve Harry Potter; Hans Zimmer’in Gladiator’ü; Ennio Morricone’nin Cennet Sineması, Evita, Görevimiz Tehlike ve Yüzüklerin Efendi’si film müziklerinden bölümler seslendirildi. Kapanış Karayip Korsanları ile yapılsa da; yoğun alkışlar eşliğinde Şef Işın Metin sahneye geri döndü ve Yıldız Savaşları ile konseri alkışlar eşliğinde bitirdi.

film muzikleri lavarla 3
Benim gibi ‘Scent Of a Woman’ filminden ‘Por Una Cabeza’ bekleyenler küçük bir hayal kırıklığı yaşasa da; konserin tamamı o kadar güzeldi ki, ‘belki seneye dinleriz’ diyerek aklımızda film kareleri, dilimizde mırıldandığımız melodilerle oradan ayrıldık. Yanılmıyorsam senede bir kez yapılan Film Müzikleri Konseri’ni en azından bir kez mutlaka dinlemelisiniz.

Kulaklarımızın pasını silen Bilkent Senfoni Orkestrasına bu güzel gece için tekrar teşekkürler.

Bir Cevap Yazın


Lavarla - ArtAnkara 2021 Sergi

Sanat Dolu Günler | ArtAnkara 2021

Çağdaş sanatın daha geniş kitlelerce bilinirliğini ve izlenmesini arttırmak amacıyla 2015 yılından beri Ankara’nın ilk ve tek çağdaş sanat fuarı olarak kesintisiz devam eden ve...