Pusu'laEtkinlikFestival

Festival Otobüsü Geliyor! 25. Gezici Festival

1995 senesinde serüvenine sinemanın seçkin örneklerini Türkiye’nin değişik kentlerindeki sinemaseverlere sunan bir festival otobüsü olarak başlayıp zamanla Ankara’nın yolunu gözlediği büyük bir festivale dönüşen, Ankara Sinema Derneği’nin T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla düzenlediği ve bu yıl 25. yaşını kutlayacak olan Gezici Festival, 29 Kasım – 5 Aralık tarihleri arasında yine Kızılay Büyülü Fener Sineması ve Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek ve Ankaralılara yine ilklerle dolu bir sinema haftası yaşatacak. Bununla birlikte festivalin diğer durakları ise bu sene yine Sinop ve Kastamonu.

Lavarla - 25. Gezici Festival Ankara 2019

Lavarla Olarak Bu Sene Yine Basın Sponsorları Arasında Yer Aldığımız 25. Gezici Festivalde Ankaralıları Neler Bekliyor?

Lavarla

Çeyrek asırlık festivalin bu seneki seçkisinde, ABD’den Almanya’ya, Brezilya’dan Fransa’ya, Türkiye’den Japonya’ya kadar dünyanın birçok farklı ülkesinden kısa ve uzun metrajlı 40’dan fazla film yer alacak.

BÖLÜMLER

Gezici Festival, 25. senesinde hepsi birbirinden keyifli 9 alt bölümden oluşuyor.

Dünya Sineması

Lavarla - 25. Gezici Festival - Dünya Sineması

Her yıl olduğu gibi dünyada düzenlenen festivallerde öne çıkan yapıtların gösterimlerini içeren festivalin her sene en çok merakla beklenen bölümü, bu sene Avustralya’dan Guatemala’ya, Japonya’dan Brezilya’ya birçok değişik coğrafyanın yapıtlarını yine sinemaseverlerle buluşturuyor. Zaman Her Şeyi Siler, Sinek Kuşu, Annelerimiz, Görünmez Yaşam bu yıl bölümün önemli gösterimlerinden sadece birkaç tanesi.
#DünyaSineması – Tanıtım Filmi

Türkiye 2019

Lavarla - 25. Gezici Festival - Türkiye 2019

Her yıl ulusal ve uluslararası festivallerde beğeni toplayan yerli filmleri bir araya getirmekle yetinmeyip film ekiplerinin de katılımıyla gerçekleşen atölye ve söyleşileri de kapsayan festivalin bu bölümü, bu yıl yine 2019’a damga vuran, yılın en başarılı yerli yapımlarını Ankaralıların ilk kez beğenisine sunuyor. Nuh Tepesi, Bozkır, Küçük Şeyler bu senenin önemli gösterimlerinden sadece bazıları. #Türkiye2019 – Tanıtım Filmi

Fatih Özgüven Seçkisi | Terazi Filmleri

Lavarla - Fatih Özgüven Seçkisi - Terazi Filmleri

Önceki yıllarda Zeki DemirkubuzTuncel KurtizBarış BıçakçıMurathan MunganReha Erdem, Ercan Kesal gibi sinemanın ve edebiyatın öne çıkan isimlerinin seçtikleri filmleri sinemaseverlerle buluşturan festivalin gelenekselleşen bölümü, bu yıl yazar ve eleştirmen Fatih Özgüven’in seçtiği 3 (üç) filmle sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. #Ücretsiz #FatihÖzgüven – Tanıtım Filmi

Sanat Uzun Hayat Kısa

Lavarla - Sanat Uzun Hayat Kısa

Kökeni Hipokrat’a kadar uzanan ve birçok farklı yorumlaması olsa da en yaygın anlamıyla insanın ömrünün kısa, sanatın ise sonsuzluğuna dikkat çeken Latince deyim Ars Longa, Vita Brevis’ten esinlenilen bölüm, tıpkı deyimin farklı yorumlanmaları gibi, müzik, tiyatro, edebiyat ve sinema gibi farklı sanat dallarından sanatçıların hayatlarını ele alan 5 filmden oluşuyor ve sanat ile hayat arasındaki ilişkiyi sorguluyor.
#Ücretsiz #SanatUzunHayatKısa – Tanıtım Filmi

Sessiz Film, Canlı Müzik

Lavarla - 25. Gezici Festival - Sessiz Filmler

Festivalin klasikleşen ve aynı zamanda en çok ilgi gören bölümlerinden olan Sessiz Film, Canlı Müzik bölümü, bu sene 1920’li yıllarından 3 filmle karşımıza çıkıyor. Sessiz Film Müziği deyince dünyada ilk akla gelen isimlerden olan Donald Sosin ve Muhsin Ertuğrul’un 92 yıl sonra seyirci karşısına çıkacak olan Ukrayna yapımı Tanilla gösterimi bölümün merakla beklenenleri arasında ilk sırada geliyor. #Ücretsiz #Sessiz Film – Tanıtım Filmi

Amerikan Sinemasının Kadın Öncüleri

Lavarla - 25. Gezici Festival - Amerikan Sinemasının Öncü Kadınları

Sinema sektöründe ne yazık ki hala çok yaygın olan cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmek amacıyla, Il Cinema Ritrovato Festivali’nin küratörü ve sinema yazarı Ehsan Khoshbakht’ın ABD Büyükelçiliği katkılarıyla hazırladığı bölüm, Amerikan sinemasının üç öncü kadın yönetmenin üç başyapıtından oluşuyor.
#Ücretsiz #AmerikanSinemasınınKadınÖncüleri – Tanıtım Filmi

Siyah Perde | Sinema ve Irkçılık

Lavarla - 25. Gezici Festival - Siyah Perde - Sinema ve Irkçılık

Dünyanın güncel sorunlarından bir diğeri olan ırkçılık ve ayrımcılığa dikkat çekmek isteyen Siyah Perde bölümü, iki dev klasikten oluşuyor. #SiyahPerde #Irkçılık – Tanıtım Filmi

Kısa İyidir | Çocuk Filmleri

Lavarla - 25. Gezici Festival - Kısa İyidir - Çocuk Filmleri

Gösterimleri yine Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılacak olan Kısa İyidir ve Çocuk Filmleri yine ücretsiz olarak izleyiciyle buluşuyor. Festivalin bu seneki Kısa seçkisinde 7 farklı ülkeden yılın en başarılı filmleri yer alıyor. Çocuk seçkisi ise Çek Cumhuriyet’inden. #Ücretsiz – Tanıtım Filmleri Kısa İyidir | Çocuk Filmleri

Dilerseniz tüm festival programına buradan ulaşabilirsiniz.


MİSAFİRLİ GÖSTERİMLER

Festival bu sene de başarılı filmleri sadece seyirciyle buluşturmakla kalmayıp bir tık daha üste çıktığı ve son yıllarda festivalin film programları kadar merakla beklenenleri arasında olan geleneğine devam ediyor. Bozkır ve Aidiyet filmlerinin yönetmenleri, ülkemizin bu seneki başarılı yapımlarından Nuh Tepesi, Küçük Şeyler, Soluk, Şehitler filmlerinin ekip üyeleri, yazar ve eleştirmen Fatih Özgüven, Ehsan Khoshbakht ve daha fazlası bu sene yine Gezici Festival’de Ankaralı izleyiciyle buluşuyor.


AFİŞ TASARIM – SERGİ

Lavarla - Behiç Ak - Afiş Tasarım - Sergi

İlk yılından bu yana festivali yalnız bırakmayan ve her yıl festivale birbirinden özgü afişler sunan Behiç Ak, bu yıl da hazırladığı afişle Gezici Festival’e desteğini sürdürüyor.
Bununla birlikte Behiç Ak’ın bugüne kadar festival için hazırladığı tüm afişlerin yer aldığı sergi 2 – 9 Aralık 2019 tarihleri arasında, Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde izlenebilecek.
Ayrıca dilerseniz buradan Behiç Ak’ın 25 yıllık festival macerasına ulaşabilirsiniz.


BİLET

Lavarla - 25. Gezici Festival - Bilet

Hafta içi ilk seansların 15 TL, öğrencinin 17 TL ve tamın ise 21 TL olduğu 25. Gezici Festival biletlerini dilerseniz online olarak buradan ya da Büyülü Fener Sinemaları gişelerinden bizzat giderek satın alabilirsiniz. Bununla birlikte Çağdaş Sanatlar Merkezi tüm gösterimlerin ücretsiz olduğunu bir kez daha hatırlatalım.


Festival ile ilgili son dakika detaylarını sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bol bol ilklere ve sinemaya doyduğunuz, ağız dolusu gülüp anılar biriktirdiğiniz, eğlenceli ve keyifli bir festival süreci geçirmeniz ümidiyle. Yeni yazılarda, etkinliklerde, festivallerde ve 25. Gezici Festival ’de görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!


Festival İletişim Bilgileri | Resmi Site | Facebook | Twitter | Instagram | Vimeo

 

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir