Pusu'laMüzik

Farklılığın Uyumu: Ankara Çoksesli Korosu

Çoksesli koro; kadın seslerinden alto ve soprano, erkek seslerinden tenor ve bas ses gruplarını içeren, enstrüman eşliğine gerek duymayan koro türüdür. Bir haziran günü CSO salonunda “Yaza Merhaba” konserlerinde ilk defa karşılaştık onlarla. 40 kişiyi aşkın, 18 yaşından 50-60 yaş aralığına kadar uzanan büyük ve enerjik bir ekip. Tamamen içten gelen bir tutku ile söyledikleri güzel bir konser izledik. Klasik melodiler ile birlikte günümüz popüler müzik anlayışına da göz kırpan canlı, neşeli bir repertuvarları vardı. Gönüllü olarak aynı hayalin peşinden amatör ruhla koşan bir ekiple karşılaşmıştık, Ankara Çoksesli Korosu.
Gelin bu ekibi yakından tanıyalım.

1965 yıllında kurulan Radyo Çocuk Korosu, Çocuk Saati programı ile o dönemin yıldızı haline gelmişler. Prof. Muzaffer Arkan girişimi ile Radyo Çocuk Korosu uzun yıllar sanat etkinliklerini sürdürmüş. Daha sonra devamının sağlanması için Ankara Gençlik Korosu adını (ismini) almış, böylece yaşı büyüyen koristlerin koroya devam etmesi amaçlanmış. Ankara Gençlik Korosunun çalışmalarını kurumsal kimlik altında gerçekleştirebilmesi amacıyla Ankara Çoksesli Müzik Derneği kurulmuş, yurt içi ve Avrupa’da düzenlenen yarışmalara, festivallere katılmışlar. 1990‘lı yıllarda koronun dağılmasına rağmen, Dernek müzik dersleriyle etkinliklerine devam etmiş.

Sonraki yıllarda Muzaffer Arkan’ın anısını canlandırmak amacıyla, Ankara Çoksesli Korosu 2012 yılında 15 kişi ile yeni bir başlangıç yapmış. Çeşitli meslek gruplarından yeni koristleriyle ve Nilgün Tuzkaya Şefliğinde dernek bünyesinde çalışmalarına başlamış, tekrar büyük bir aile haline gelmişler. 2017 yılında kadınların yoğun katılımı ile de Kadınlar Korosu ve Ankara Çoksesli Korosu olmak üzere iki farklı ekibe sahip olmuşlar.

Müzikte farklılıkların da bir uyum içerisinde olabileceği gösteren Koro ve Dernek çalışmalarına devam ediyor. Her eylül ayındaki seçmelerle büyüyen ekip, yıl içinde de bir çok konsere imzasını atıyor. Gelecek yıllar için uluslararası yarışmalara katılma kararı almışlar ve bu amacı gerçekleştirmek için gerekli olan sponsor ve çalışma yeri arayışına halen devam etmekteler. Ayrıca, bu konuda yardımlara ve önerilere tamamen açıklar.


Klasik ve popüler müzik türlerinin yanı sıra halk türkülerinin de çok sesli düzenlemelerini seslendiren Ankara Çoksesli Korosu bu konuda gönüllü ve ilgisi olan herkesi aralarına davet ediyor. Koro dışında Dernek müzik eğitimlerine de devam ediyor, seçim size kalmış. İster eğitim alın, ister şarkı söyleyin, isterseniz bizim gibi bu güzel konserlerin keyfini çıkartın. Fırsatı olan herkese bu ekibi canlı olarak dinlemesini tavsiye ediyoruz. Etkinlikler için ise hem Dernek sayfasını hem de bizi takip edebilirsiniz.

Ankara Çoksesli Müzik Derneği ve Korosu / Facebook

Bir Cevap Yazın


Müzik

Cem Kısmet ile Pilli Bebek ve Ankara’ya dair

Eşimle, mekanın dışarıdaki barına oturmuş, özlediğimiz bir heyecanla konseri bekliyoruz. Pandemiye alışmışlık ve aşılanmış olmanın verdiği rahatlık, arsızca kendini güncelleyen varyantların verdiği rahatsızlığa karışıyor. Her...

Müzik

Müziğin Doğduğu Gün

Sinema tarihinin en ikonik dans sahneleri düşünüldüğünde akla ilk gelenlerden biri Pulp Fiction’da Uma Thurman (Mia Wallace) ve John Travolta’nın (Vincent Vega) yaptığı twist dansıdır....

Lavarla - Cer Kapak Görseli | (Sadibey'den Alıntıdır) Mekan

Ocak Ayında CerModern

CerModern ‘den herkese merhaba! 2010 yılından beri, Ankara’daki büyük bir boşluğu elinden geldiğince doldurmaya çalışan, şehrin ilk modern sanat merkezi CerModern’in etkinliklerine daha yakından baktığımız...