Pusu'laMüzik

Fantastik Bir Müzik Projesi: SenfoRock

Ankara’nın soğuk kış günlerinde yapılacaklar listesine eklenebilecek çok şey vardır. Battaniyenizin altına girip sıcacık evinizde kahve-kitap keyfi yapabileceğiniz gibi, evinize yakın bir sinemada mısırınızla bütünleşerek filminizi izleyebilir ya da hoş bir mekanda güzel bir canlı müzik performansı dinleyebilirsiniz. İşte listenin bu kısmında Orkestra Şefi ve Besteci Musa Göçmen’in senfoni orkestrasıyla rock müziğin fantastik buluşmasını gerçekleştirdiği SenfoRock var.

Hepimizin bildiği Metallica, AC DC, Black Sabbath, Motörhead, Judas Priest, Megadeth, Slayer, Deep Purple, Iron Maiden, Manowar, Accept, DIO, Helloween, Scorpions ve diğer efsanelerin unutulmayan müthiş şarkılarının bünyemizde yaratacağı hoşluk dışında, ekipteki konuk solistleri aynı sahnede dinlemek de bir ayrıcalık. Çünkü çoğu, Ankara mekanlarında sahne alan ve hatırı sayılır bir dinleyici kitlesine sahip olan  Rock-blues-metal gruplarının vokalistlerinden oluşmakta. Asena Özçetin (Kara Kedi/Cats), İzgi Gültekin (The Madcap/İzgi), Aylin Çınar (Wicca), Batu Akdeniz (Heavy Sky), Bora Biçer (Büyük Birader, Mojo Town, The Doors Tribute Band), Murat Zümrüt (Knightmare, Fresh), Zafer Mutlu (Tenor), Murat Çayır (Mojo Town, The Doors Tribute Band) Ankara rock/metal müzik camiasının duayeni Hicri Bozdağ’ın fazlaca katkısının olduğu projede Ozan Erkal (Elektro gitar), Bülent Başara (Elektro Gitar), Koray Ergünay (Bas Gitar), Kemal Hatipoğu (Davul) da sahnede olacak.  Tabi koroya değinmeden geçmek olmaz. Yorumu ve sesi güzel sıkı rock dinleyicilerinden oluşan bir korodan bahsediyoruz ki şarkıları ne kadar hissederek söyleyeceklerini gelin siz düşünün.

SenfoRock’ı yöneten ve bu projeyi uluslararası platforma da taşıyacak olan Orkestra Şefi ve Besteci Musa Göçmen; büyük ölçekli senfonik eserler besteleyen, operalar yazan ve özel senfonik projelere imza atan oldukça tanınmış bir sanatçı. Avrupa’nın en önemli rock festivallerinden olan “Masters of Rock” festivalinin açılışını yaptı, Canada Sol Music Management’in çatısı altına kabul edildi ve çeşitli projelerinde yer aldı. 2011 Japonya depremi için tüm dünya sanatçılarının katılımıyla gerçekleştirilen Shine isimli şarkı için ülkemizden davet alan tek sanatçı oldu. Eserin orkestrasyonlarını yaptı ve şefliğini üstlendi. Mevlana’ nın 800. yılı için yazdığı ‘Senfonik Sema’ gösterisiyle adından söz ettirdi. “Göçmen Senfonik” projesi kapsamında Avrupa ve Asya’da konserler verdi. Yurt içi ve yurt dışında 5 solo albüm yapan, belgesel, film ve medya müziği de besteleyen Göçmen halen çalışmalarını kendi senfonik orkestrası GocSo ile Ankara’da sürdürmektedir.

Hem Türkiye’de hem de dünyada yapısı itibariyle bir ilki gerçekleştiren SenfoRock’ı, Şef Musa Göçmen şöyle anlatıyor: ‘Senfonik orkestra müziğe inanılmaz büyük bir güç katar. Rock müziğin gücü de tartışılmaz. Bu iki güç birleşince ortaya ne çıkar, SenfoRock. Senfonik Müzik ve Rock müziğin buluşması fikri bile kaçırılmayacak bir şey. Efsane grupların efsane şarkıları… Tabi ki tek konsere sığmayacak. Her konserde yeni düzenlemeler ile bu efsane daha da büyüyecek.”

18 Aralık 2016’da Ankara’da ilk konserini gerçekleştiren ve yalnızca fantastik afişiyle bile merak uyandıran Senforock konserler serisi; Ankara’daki rock-metal severler için asla kaçırılmaması gereken bir müzik hareketi olarak izleyicilerini bekliyor.

Facebook / Instagram


KAYNAKLAR:    

http://www.musagocmen.com
http://urbanista.com.tr/2016/12/15/senforock/

Bir Cevap Yazın

Müzik

Müziği ve gitarıyla Burak Altuni

“Müzik hakkında güzel bir şey, çarpar, acıtmaz!” Bob Marley Burak Altuni… Müzikle tanıştığında 3 yaşındaymış, flütle başlamış. Ne yazık ki baba acısı müzikten de öncesine...