Pusu'laEtkinlikFestival

!f Ankara 2018 – Lavarla Seçkisi

Malumunuz üzere 17. !f Bağımsız Filmler Festivali’nin Ankara ayağı olan !f Ankara 2018 bugün başlıyor. Hatırlarsanız bununla ilgili olarak biletlerin ön satışa çıktığı gün olan 21 Şubat 2018 tarihinde detaylı bir festival yazısı yayınlamıştık. Sonrasında ise biletleri satın almamızla birlikte biz festivalcilerin heyecanı giderek yükseldi diye tahmin ediyoruz.

İşte bu sene 11 bölümde 4’ü kısa olmak üzere toplamda 45 gösterimin yapılacağı festivalde bir nebze de olsa kafalardaki karışıklıkları gidermek adına sizlere bir !f Ankara 2018’in Muhakkak İzlenmesi Gereken 10 Filmi – Lavarla Seçkisi  yapmaya çalıştık. Her ne kadar bütün gösterimler birbirinden güzel ve başarılı yapımlar olsa da bizlere göre festivalde bu sene bir tık daha öne çıkan yapımları naçizane derlemeye çalıştık.


 !f Ankara 2018 – Lavarla Seçkisi

*Sıralamalar herhangi bir düzene göre yapılmamıştır.

 

Savaştan Sonra | Mudbound
Yapım:
2017 – ABD     Tür: Dram     Süre: 134 Dakika
Yönetmen:
Dee Rees     Senaryo: Virgil Williams

4’ü Oscar 2’si Golden Globe olmak üzere 121 adaylıktan şimdilik 26 ödülle dönen Netflix yapımı Savaştan Sonra, II. Dünya Savaşı sonrası Amerika’da sosyal hiyerarşinin taşları yerinden oynarken, bazı şeylerin nasıl da değişmediğini seyirciye yoğun bir şekilde aktarıyor. Film, köleliğin kağıt üzerinde sona erdiği, ancak sosyal yaşamdaki ırkçılığın şiddetle sürdüğü yılları ele alıyor.

Gösterim Tarihi:
1 Mart 2018 Perşembe22:00 | Bilet Satın Al

https://www.youtube.com/watch?v=xucHiOAa8Rs


Partilerde Kız Tavlama Sanatı | How To Talks To Girls At Parties
Yapım:
2017 – ABD     Tür: Bilim Kurgu – Komedi – Romantik     Süre: 102 Dakika
Yönetmen – Senaryo:
John Cameron Mitchell

Oynadığı her karakterle 2017’e resmen damga vuran Nicole Kidman’ın en kaçık ve öfkeli halleriyle yine karşımıza çıktığı Partilerde Kız Tavlama Sanatı, kural tanımayan psikedelik bir dünyada Punk’ın doğuşu, ilk aşkın ve tadında yenilmezliği ve partilerde kızlarla konuşma sanatı gibi varoluşun önemli meselelerinden birisini seyirciye aynı anda yaşatan etkili bir yapım.

Gösterim Tarihi:
1 Mart 2018 Perşembe21:30 | Bilet Satın Al


Stalin’in Ölümü | The Death Of Stalin
Yapım:
2017 – Fransa | İngiltere     Tür: Dram – Komedi     Süre: 106 Dakika
Yönetmen:
Armando Iannucci   Senaryo: David Schneider – Fabien Nury

Veep dizisiyle tanıdığımız politik taşlamanın ve kara komedinin ustası Armando Iannucci tarafından Fabien Nury ve Thierry Robin’in çizgi romanından uyarlanan Stalin’in Ölümü, hiç beklemeyeceğiniz kadar komik ve dünyanın savrulduğu güncel politik iklime cuk oturur nitelikte. Film tam anlamıyla mükemmel bir taşlama örneği.

Gösterim Tarihi:
2 Mart 2018 Cuma21:30 | Bilet Satın Al


Yıldızlar Asla Ölmez | Film Stars Dont Die In Liverpool
Yapım:
2017 – ABD     Tür: Dram – Romantik     Süre: 105 Dakika
Yönetmen:
Paul McGuigan         Senaryo: Matt Greenhalgh

26 yaşındaki Peter Turner ve 55 yaşındaki Oscar ödüllü Gloria Grahame’nin yaşadığı eğlenceli ve tutkulu aşk hikayesini konu edinen ve Sherlock’un yaratıcısı Paul McGuigan’nın yönettiği Yıldızlar Asla Ölmez, 70’li yılların renkli ve aynı zamanda sadece bir portresini ortaya koyuyor.

Gösterim Tarihi:
4 Mart 2018 Pazar
21:30 | Bilet Satın Al


Karanlık Nehir | Dark River
Yapım:
2017 – İngiltere     Tür: Dram – Gerilim – Gizem     Süre: 89 Dakika
Yönetmen – Senaryo:
Clio Barnard

!f 2013’ten hazırladığımız Bencil Dev’in yönetmeni Clio Barnard’ın İngiliz işçi sınıfı ve büyümenin yaralı hallerini ele aldığı son eseri Karanlık Nehir, insan ruhunun ve doğasının kırılmış parçalarından oluşan, tıpkı Alan Clarke ve Ken Loach’ın sinemasını hatırlatan sosyal gerçekçi bir şiir.

Gösterim Tarihi:
3 Mart 2018 Cumartesi15:30 | Bilet Satın Al


Dev Avcısı | I Kill Giants
Yapım:
2017 – ABD     Tür: Dram – Fantastik – Gerilim     Süre: 104 Dakika
Yönetmen:
Anders Walter           Senaryo: Joe Kelly

Ander Walter’in Joe Kelly’nin çok satan çizgi romanından son zamanlardaki en sıcak çizgi roman uyarlamalarından birisine imza attığı son filmi Dev Avcısı, hem gerçek dünyadaki hem de hayal dünyasındaki canavarları alt etmeye çalışan genç bir kızın nefes kesici ve oldukça eğlenceli hikayesini ele alıyor. Çok yaşa Barbara Thorson!

Gösterim Tarihi:
3 Mart 2018 Cumartesi19:00 | Bilet Satın Al

https://www.youtube.com/watch?v=Stfr1rxDidY


Hiçlik Fabrikası | Nothing Factory
Yapım:
2017 – Portekiz     Tür: Dram – Müzikal     Süre: 177 Dakika
Yönetmen:
Pedro Pinho     Senaryo: Tiago Hespanha – Luisa Homem

Yılın en dikkat çeken ilk filmlerinden ve Keş!f Uluslararası Yarışaması’nın da iddialı yapımlarından olan bol ödüllü Hiçlik Fabrikası, sosyal gerçekliği müzikalle, uzun politik tartışmaları ise kendine has yeniden canlandırmalarla bir araya getiren hem çok eğlenceli hem de kafa açıcı 3 saatlik başarılı bir ilk yapım.

Gösterim Tarihi:
4 Mart 2018 Pazar22:00 | Bilet Satın Al


İstila! | Invasion!
Yapım:
2017 – İran     Tür: Suç – Gizem     Süre: 90 Dakika
Yönetmen – Senaryo:
Shahram Mokri

!f 2014’te Balık ve Kedi filmiyle Keş!f Uluslararası Yarışması‘nı kazanan İranlı yönetmen Shahram Mokri’nin yeni filmi İstila!, seyirciyi her an şüpheye düşürmeyi başaran, tek plan çekilmiş bir bilim kurgu gizem/polisiye.

Gösterim Tarihi:
4 Mart 2018 Pazar17:00 | Bilet Satın Al


Uzaktan Havlayan Köpekler | The Distant Barking Of Dogs
Yapım:
2018 – Danimarka            Tür: Belgesel                     Süre: 90 Dakika
Yönetmen – Senaryo:
Simon Lereng Wilmont

Savaş yerinde çocuk olmanın ve büyümek zorunda kalmanın hikayesini ele alan Uzakta Havlayan Köpekler, yetişkinlerin sert dünyasını anlamak için çocukluğun masum bakış acısında ısrar eden soğuk konulu ama sıcak bir film.

Gösterim Tarihi:
1 Mart 2018 Perşembe15:00 | Bilet Satın Al


Kar | Snow
Yapım:
2017 – Türkiye                   Tür: Dram                           Süre: 100 Dakika
Yönetmen – Senaryo:
Emre Erdoğdu

Bu sene !f seyircisinin kalbine en çok dokunan filme “İzleyici Ödülü” gidecek olan yeni bölümü !f Yeni’nin ilk kazananı Kar, gençliğe dair gördüğümüz en samimi filmlerden birisi ve gerek müziğiyle gerek görselliğiyle gerekse genç oyuncuların doğallığıyla hafızalara kazınacak bir film.

Gösterim Tarihi:
4 Mart 2018 Pazar17:30 | Bilet Satın Al


Tüm bu filmlerin sadece Lavarla seçkisi olduğunu unutmayınız. Dilerseniz bütün festival programına buradan ulaşabilirsiniz.

Bol bol ilklere ve sinemaya doyduğunuz, ağız dolusu gülüp anılar biriktirdiğiniz, eğlenceli ve keyifli bir festival süreci geçirmeniz ümidiyle. Yeni yazılarda, etkinliklerde, festivallerde ve !f Ankara 2018’de görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir