Eylül, 2023

05eyl(eyl 5)18:0031ara(ara 31)18:00Zeki Faik İzer'Paris, İstanbul, Nice'Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, Ulus, Çam Sk. No: 3 Altındağ/AnkaraEtkinlik tipi:Resim SergisiÜcretsiz

etkinlik detayları

"İzer; Picasso, Cezanne, Matisse, Ingres, Poussin, Velázquez, Rembrandt gibi sanatçılardan esinlense de, hiçbir zaman tamamen çekimlerine kapılmamış, doğu, batı, çağdaş, klasik ayırt etmeksizin çizerek, boyayarak, etüt ederek tüm yaşamına yayılan bir çalışkanlıkla öğrenmeye çalışmıştır. Othon Friesz'in Henri Matisse'vari resimlerinde ve Delacroix'nın resimlerinde kullandığı renkle ışığın ilişkisi onda yeni ufuklar açmış, önceleri dört renkle çalıştığı eserlerine yenilerini ekleyerek herkesin ürktüğü canlı ve parlak renkleri eserlerine yansıtmıştır. Özellikle İstanbul, Paris, Nice üçgeni içindeki yaşamı, İzer'in sanatındaki farklı eğilimlerin ve farklı disiplinlerin ortaya çıkmasına vesile olmuştur."

Yaşamı boyunca sayısız sergi açan ve hem Türkiye'de hem de yurt dışından ödülleri bulunan 1988 yılında hayatını kaybeden sanatçı Zeki Faik İzer'in 'Paris, İstanbul, Nice' başlıklı sergisi Ankara'da açıldı.

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi'nin 3'üncü katında bulunan İş Sanat Ankara Sanat Galerisi'ndeki sergi 31 Aralık'a kadar ziyaret edilebilecek.

Galeri, pazartesi hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz gezilebilir.

Zaman

5 Eylül (Salı) 2023 18:00:00 - 31 Aralık (Pazar) 2023 18:00:00

yer

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi

Ulus, Çam Sk. No: 3 Altındağ/Ankara

Katılmak İçin ;

Ücretsiz

Bir Cevap Yazın

X