Nisan, 2023

23nisn(nisn 23)10:0031ara(ara 31)18:00Yaşasın CumhuriyetTürkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, Ulus, Çam Sk. No: 3 Altındağ/AnkaraEtkinlik tipi:SergiÜcretsiz

etkinlik detayları

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Siyasi ve askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsun, iktisadi zaferle taçlanmazsa sonuç kalıcı olamaz” sözünden alınan ilhamla hazırlanan sergide, iktisadi ve sosyal hayatın kalkınması mercek altına alınıyor. İş Sanat’ın koordinasyonunda hazırlanan serginin tasarımını Pattu Mimarlık üstleniyor. Serginin küratörlüğünü ise, 19. ve 20. yüzyıl Türkiye iktisadi ve sosyal tarihi, ticari denizcilik ve deniz işletmeciliği tarihi, kurum ve girişimcilik tarihi konularında yaptığı çalışmalarla bilinen, Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Murat Koraltürk üstleniyor.

Cumhuriyet’in kuruluşunun ilk 15 yılının anlatıldığı sergi, mahkemelerden postanelere, limanlardan madenlere, demiryollarından bankalara, şehirlerdeki temel ihtiyaçlara kadar pek çok sektörde yabancı hakimiyetinin sürdüğünü gözler önüne seriyor ve devralınan mirasın anlatılmasıyla başlıyor.

Sergide Başkent’e ayrılmış özel bir bölüm de yer alıyor ve kentin planlı büyümesi ve sosyal hayatının zenginleşmesi film ve fotoğraflar eşliğinde anlatılıyor.

Başta Türkiye İş Bankası Müzesi arşivi olmak üzere çok sayıda kurumsal ve kişisel arşivin yanı sıra aile yadigârlarından ödünç verilen 2 bini aşkın belge, fotoğraf, film ve objenin yer aldığı Yaşasın Cumhuriyet Sergisi, Türkiye İş Bankası Müzesi’nde sene sonuna kadar pazartesi günleri hariç her gün ücretsiz ziyaret edilebilir.

İstanbul ve Ankara’daki sergilere katkıda bulunmak isteyenler isim, telefon numarası, adres ve ödünç verilecek malzemenin bir fotoğrafını sergi@issanat.com.tr e-posta adresine gönderebilir, sorularını iletebilirler.

Zaman

23 Nisan (Pazar) 2023 10:00:00 - 31 Aralık (Pazar) 2023 18:00:00

yer

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi

Ulus, Çam Sk. No: 3 Altındağ/Ankara

Katılmak İçin ;

Ücretsiz

Bir Cevap Yazın

X