fbpx

Şubat, 2024

05şbt01tmzOktay Anılanmert Retrospektif SergisiTürkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, Ulus, Çam Sk. No: 3 Altındağ/AnkaraEtkinlik tipi:SergiÜcretsiz

etkinlik detayları

Ankara Ulus’ta bulunan Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nin 3. katında yer alan Ankara Sanat Galerisi, 2018’de kaybettiğimiz sanatçı Oktay Anılanmert’in eserlerini “Oktay Anılanmert Retrospektif Sergisi” adı altında sergiliyor. Resimlerinde, günümüz dünyasında kaybolan insan öğesinin değerlerini ve yaşamla ilişkisi konularını yorumlayan sanatçının eserleri, 1 Temmuz’a kadar ücretsiz görülebilmek mümkün. “Oktay Anılanmert Retrospektif Sergisi”nde sanatçının geçmiş yıllarda açtığı sergilerinden bir seçki yer alıyor. Desenleri ve beyaz ağırlıklı resimleri ile tanınan Anılanmert, bu kez Boston’da yaptığı çalışmalarından doğan ve hareketin öne çıktığı daha renkli eserlerle de izleyiciye sunuluyor.

Uluslararası sergi, bienal, gösteri ve yurtiçi sanatsal etkinliklerde 1960’lı yıllarda yer almaya başlayan Oktay Anılanmert, genellikle resimlerinde soyut-gerçeküstü, minimalist anlatımlarla, bazen mizah-espri bazen de eleştiren bir yaklaşıma odaklanır. Sanatçının eserleri, zıtlıklarla göze çarpan bu eylemler yaşamla ilgili çağrışımlarla yüklüdür. Sanatçının resimlerinde izlendiği gibi, birbirine karışan, kaynaşan figürler zaman zaman birbirlerini yönlendirir ve sürükler. Bu tavır ve biçim anlayışı, kendi yazıp sahnelediği pantomim oyunlarına da yansır. Çok yönlü bir sanatçı olan Oktay Anılanmert’in yaratıcılığı resimde olduğu kadar, büyük düzenlemeler, fresk uygulamaları, metal yapıtları, mozaik panolar, pantomim metinleri ve oyunlarında da gözlenebilir.

Oktay Anılanmert Hakkında:

1939’da İstanbul’da doğan sanatçı İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nde sanat eğitimi gördü ve yeni ismi Mimar Sinan Üniversitesi olan aynı kurumun öğretim kadrosuna 1971’de katıldı. 1981’de doçent, 1989’da profesör oldu. Uluslararası sergi, bienal, gösteri ve yurtiçi sanatsal etkinliklerde yer alan sanatçı, yurtiçi sergilerinin dışında New York, Paris, Roma, Atina, Prag, Madrid, Budapeşte, Almata ve Moskova’da da sanatsal etkinliklerde yer aldı. Anılanmert, 2018’de aramızdan ayrıldı.

Sergi, Ankara Ulus’ta bulunan Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nin 3. katında yer alan Ankara Sanat Galerisi’nde 1 Temmuz’a kadar ücretsiz ziyaret edilebilir.

Zaman

5 Şubat (Pazartesi) 2024 10:00:00 - 1 Temmuz (Pazartesi) 2024 17:00:00

yer

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi

Ulus, Çam Sk. No: 3 Altındağ/Ankara

Katılmak İçin ;

Ücretsiz

Bir Cevap Yazın

X