Mayıs, 2022

Bu yinelenen bir olaydır

10mays19:0020:45Mayıs Film SeçkisiGoethe Institut AnkaraEtkinlik tipi:Film GösterimiÜcretsiz

etkinlik detayları

Mayıs Film Seçkisi 10, 24 ve 31 Mayıs 2022 saat 19:00’da Goethe-Institut’ta.

Aşkmobil
Almanya
2019, 106′, Renkli
Almanca, İngilizce, Bulgarca | Türkçe altyazılı
Yönetmen: Elke Margarete Lehrenkrauss

Wolfsburg yakınlarında trafiğin yoğun olduğu bir yolda her ikiyüz metrede bir ağaçların altında bir mobil ev veya karavan duruyor. Kırmızı ışıklarla aydınlatılmış camların arkasında erotik çamaşır giymiş kadınlar müşterilerini bekliyor. Çoğunlukla yurtdışından gelmiş olan bu seks işçileri, ailelerine yardım edecek ya da bir gün huzurlu bir yaşam sürme hayallerini gerçekleştirecek kadar para biriktirmeyi umuyor.


Taipei Mucizesi
Almanya
2019, 83′, Renkli
Almanca | Türkçe altyazılı
Yönetmen: John David Seidler

1981 yılında Alman Futbol Federasyonu yöneticilerinin önüne resmi bir yazı gelir: Tayvan bir dünya kadın futbol şampiyonası düzenlemektedir ve Almanya’nın da katılımı beklenmektedir. Ama Almanya’nın bir kadın milli takımı yoktur, kurulmasına hiç gerek duyulmamıştır. Bunu itiraf etmek ve kendilerini utandırmak istemezler. SSG 09 Bergisch Gladbach kadın futbol takımı milli takım yerine geçsin işte diye düşünürler. Bergisch Gladbach’ı kimse bilmese de, şehrin kadın futbol takımı ülkenin en iyisidir çünkü.

Takım kalkar gider Tayvan’a sahiden, masrafları da kendileri karşılarlar. Ve inanılmaz bir şey olur; hiçbir maçı kaybetmeden dünya şampiyonu olurlar. İşte şimdi Futbol Federasyonu’nun bir kadın milli takımı kurmaktan başka çaresi kalmamıştır.

Taipei Mucizesi erkeklerin cehaleti ve kadınların vizyonuna göndermeler içeren eğlenceli bir belgesel.


Nöbetçi
Almanya
2020, 88′, Renkli
Kürtçe, Türkçe, Turoyo | Türkçe altyazılı
Yönetmen: Martina Priessner

Süryani Ortodoks rahibe Dayrato 18 yıldır Türkiye’nin güneydoğusunda terk edilmiş ve harap hâldeki Zaz köyünde bir kilisede yaşamakta. 14 yıl boyunca Papaz Abuna ile bu kiliseye bakmış. Abuna dört yıl önce öldüğünden bu yana da hayvanlarıyla beraber kilisede hayatına devam etmekte. Fakat Dayrato’nun varlığı bile bölgenin ileri gelenlerinin gözüne batmakta. Kimi düşmanca tavırlar ve tehditler bir yana, kendi cemaatinden de pek destek bulamıyor 60’lı yaşlarındaki kadın. Film boyunca kamera gündelik hayatında Dayrato’ya eşlik ediyor ve onun hayatta kalma mücadelesini, endişelerini ve baş ettiği zorlukları gözlemliyor. Zira korku ve yalnızlık Rahibe Dayrato’nun peşini asla bırakmıyor.

Tüm bunlara rağmen o cesur ve korkusuz bir kadın. Ne pahasına olursa olsun bu kutsal toprakları asla terk etmeyeceğine ve kiliseyi koruyacağına dair Abuna’ya söz vermiş. Bu sözünden vazgeçmeye de hiç niyeti yok.

Zaman

10 Mayıs (Salı) 2022 19:00:00 - 10 Mayıs (Salı) 2022 20:45:00

yer

Goethe Institut Ankara

Katılmak İçin ;

Ücretsiz

Bir Cevap Yazın

X