Mayıs, 2022

28mays(mays 28)10:0012haz(haz 12)18:00FRESH ANKARA ÇAĞDAŞ SANAT SERGİSİBaşkent Kültür Yolu FestivaliUlus İlk Meclis İlkokuluEtkinlik tipi:Sergi

etkinlik detayları

Kültür ve Turizm Bakanlığı projesi olarak 28 Mayıs - 12 Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek olan, Başkent Kültür Yolu Festivali bir çok kültür ve sanat etkinliğini Ankara halkı ile buluşturacak.

Kendimizi sanatla ifade etme biçimimiz, yaratıcı kimliğimizin önemli bir uzantısıdır. Sanatçılar genellikle “yarattıkları sanat eserlerinin görsel yönlerine odaklanarak, ulaşmak istedikleri hedeflerini benimser” ön yargısının kısır döngüsü içinde incelenirler. Ancak sanatçının sanat eserine yansıttığı görsellikle ifade edilen, dönemi ve döneminin hayatının derin gerçeklikleridir. Bu gerçeklikleri sanat eserine dönüştüren ve sanatçının yeteneğini besleyen değerlerse kültürel alt yapısıdır. Sanatın tarihi, felsefesi ile şekillenen, teknik donanımlarla zenginleşen kültür düzeyi ile hayatı algılayan sanatçılar, dönemlerinin sanat hareketleri içinde var olurlar. Beklentimiz, güncelin sınırlarını aşan, Resim, Heykel, Seramik gibi güzel sanatlar dallarında, geleceğin sanatını belirleyecek genç kuşağın yaratacağı sanat hareketlerini belirleyecek sanatçı adaylarını sanat çevrelerine tanıtmaktır.

Serginin Amacı
Güzel sanatlar alanında öğrenim görmekte olan veya mezun öğrencilerin, sanatçı adayları olarak mesleki gelişimlerine destek olmak, genç sanatçıların eserlerinin tanıtılması ile sanat ortamına ve piyasasına girişlerine zemin hazırlamak.

Serginin Kazanımları
Fresh Ankara, genç sanatçılar ve eserlerini koleksiyonerler, sanatseverler ve galerilerle tanıştırarak, kendi mesleklerinde gelişip ilerlemelerine ve sanat ortamında bilinçli ve özenli olarak etkinlik deneyimi kazanmalarına öncü olacaktır. Ayrıca, genç sanatçıların, sanat alanında karşı karşıya kalacakları rekabetle tanışmaları, özgür ve özgün sanatçı bilinçlerini geliştirmelerini ve ilkelerini belirlemelerini sağlayacaktır.

Serginin Önemi
”Bu Günün Gençleri Yarının Sanatçıları” konseptli etkinliğimiz; Genç Sanatçıların; özgünlük, üslup ve çağdaş sanat hareketleri konusunda bilinçlendirilmesi, çağdaş sanat hareketleri ve uygulama alanları hakkında deneyimlerini pekiştirilmesi, sanatın gelişiminin asal değeri olan estetik değerler ve gelişim süreçlerinin önemi hakkında bilinçlenmelerine önayak olunmasıdır.

Zaman

28 Mayıs (Cumartesi) 2022 10:00:00 - 12 Haziran (Pazar) 2022 18:00:00

yer

Ulus İlk Meclis İlkokulu

Bir Cevap Yazın

X