Eylül, 2023

05eyl01ekmBir Zamanlar Denizin Olduğu YerCerModernEtkinlik tipi:SergiÜcretsiz

etkinlik detayları

Bir zamanlar süper kıta Pangea'nın doğusunda, sınırları bugünkü Asya, Avrupa, Afrika ve Avustralya kıtalarını oluşturan büyük bir körfez vardı. Şimdi DOLOMİTLER denilen yer, 250 milyon yıl önce Tetis okyanusunun deniz yatağıydı.

20 milyon yıl önce, 2009'dan beri UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan İtalyan Alpleri'nin bu dağlık manzarası oluşmaya başladı. Deniz çekildi, ilk nehirler yataklarını kazdı, vadiler şekillendi. Bir zamanların mercan resifleri büyük bir kuvvet tarafından itildi ve sıkıştırıldı, büküldü ve istiflendi, düzleşti ve yontuldu. Geriye pembe tonlu kule gibi göğe yükselen sarp kaya oluşumları kaldı. İçlerinde, geçmiş şahitliğini yapan fosiller ve dev deniz kabukları bulunuyordu.

Dirençler, yer değiştirmeler ve sürtüşmeler, taşlaşmış olanın parçalanması ve özgürleşmesi, var olma ve dönüşme arasındaki bitmek bilmeyen bir oyunda fikirlerin şekillenmesi, bu bölgeden doğan sanatçıların yapıtlarında içsel güçler olarak algılanıyor. Somut olanla öngörülemeyen arasındaki sürekli çatışma, burada sunulan on sanatçının çalışmalarını karakterize ediyor. Heykel, resim, fotoğraf ve sanat enstalasyonları gibi çeşitli sanatsal formlar aracılığıyla fikirlerine şekil veriyorlar. Bölgeden etkilenerek, uluslararası kabul gören ve gelenek ile değişim, doğa ile kurgu ve zanaatkarlık ile teknoloji arasında bir köprü oluşturan eserler yaratıyorlar.

Bu sergi, geçmişi keşfetmeyi, bugünü yansıtmayı ve gelecek hakkında hayaller kurmayı amaçlamaktadır ve izleyiciyi bu on sanatçının dünyalarına kaptırmaya, sürekli bir değişim duygusu geliştirmeye ve metaforik olarak bir denizin kaybolmasıyla yeni ufukların açıldığını fark etmeye bir davet niteliğindedir.

Sergi, Julia Bornefeld, Aron Demetz, Arnold Mario Dall'O, Wil-ma Kammerer, Hubert Kostner, Sissa Micheli, Robert Pan, Peter Senoner, Barbara Tavella, Gustav Willeit Südtiroler Künstlerbund adına Lisa Trockner küratörlüğünde gerçekleştirilmektedir.

Zaman

5 Eylül (Salı) 2023 11:00:00 - 1 Ekim (Pazar) 2023 19:00:00

yer

CerModern

Katılmak İçin ;

Ücretsiz

Bir Cevap Yazın

X