Pusu'laMekanÇocuk

Erimtan Arkeoloji Müzesi’nde Çocuk Olmak

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi; koleksiyoner ve sanatsever Yüksel Erimtan’ın arkeoloji merakıyla ortaya çıkmış. İyi ki de bu merak somutlaşıp müze haline dönüşmüş. Sanat, bilim, tarih ve kültürle ilgili eserlerin halka gösterilmek için sergilendiği yer olan müzeler; geçmişi bilmemizi, geleceğe yön verebilmemizi sağladıkları için önemlidirler. Başlangıç noktamızı anlamamız, gelişimin farkına varmamız ve de gelecek için hayaller kurabilmemiz için hep olmalıdırlar. 

Çağdaş müzecilik anlayışını benimseyerek koleksiyonları müzelerin kalbi olarak görüp sergilemek kadar, bu koleksiyonlar etrafında yapılabilecek etkinliklere de ayrı bir önem verdiği için diğer müzelerden ayrılıyor Erimtan. Müzelerin etkin birer eğitim kurumu olarak tasarlanıp, işletilmesini misyon olarak benimsemeleri, ziyaretçilerine yaşattıkları deneyimlerin zenginliğine değer vermelerinden geliyor. Yetişkin ziyaretçiler kadar her yaştan çocuk ziyaretçiye önem göstermeleriyle bir anne olarak ayrıca ilgileniyorum. 

Çocuklara müzeyi sevdirmek; tarihi, kültürel, sanatsal eserlerin önemini anlatmak amacıyla pek çok çalışma yapıyorlar. Biz bu hafta sonu kızımla “Seramikten Hayvan Yapma” etkinliklerine katıldık. Eğitimden sorumlu Ebru Hanım’ın, minikleri kapıda karşılamasıyla başlayan keyifli bir saat geçirdik. Etkinliğin içeriğine bağlı olarak kısa bir müze gezisiyle tarihi yolculuğa çıktı minik ziyaretçiler.

Müze gezisi sırasında sorular sorarak çocukların da sürece katılımını sağlayan, gösterdiği eserleri kısa hikayelerle zenginleştiren Ebru Hanım; minik misafirlerin hayal dünyalarında özgürce dolaşmalarını önemsiyor. Öyle ki “Sihirli Sikkeler” etkinliğinde çocukları, diledikleri şekilde para yapabilmeleri için destekliyor. “Müze İçinde Müze” etkinliğinde çocuklardan kendi müzelerini tasarlamalarını istiyor. Onlara hayal dünyalarının sınırsızlığını vurgulayıp, kendilerine özel tasarımlar yapmalarını sağlıyor.

Hareketli ve de bol sohbetli müze gezisi sonrasında atölyeye geçiliyor. Gayet ferah ve de çocukların ilgisini çekecek renklerdeki atölyede minikler önlüklerini takıp, minderlerini alarak istedikleri yerlere oturuyorlar. Ebru ablalarının çamurlarını ve malzemelerini vermeleri ile minik eller hayal dünyalarını somutlaştırmak için çalışmaya başlıyor. Amaç en güzel hayvan figürünü yapmak değil tabii ki; öncelikle çocukların müzede sıkılmadan vakit geçirebilmeleri, kendilerini ifade edebilmeleri, merak ettikleri soruları sorabilmeleri hedefleniyor. Etkinliğin sonunda hayal dünyalarını ve parmaklarını çalıştırarak somutlaştırdıkları bir anı ile evlerine dönebilmeleri sağlanıyor.

Hafta sonu bireysel katılımlara, hafta içi okul gruplarına “Fantastik Kahramanlar, Sihirli Sikkeler, Arkeolojik Söyleşiler, Çömlek Boyama” vb. etkinlikler düzenleniyor. Etkinliklerde 25-40 TL arasında bir katılım ücreti alınıyor. (Okul gruplarından ise daha uygun bir ücret alınıyor)

Müzenin harika bir bahçeye bakan cafesi var. Çocuklu aileler için çok önemli olan yemek konusuna çözüm sunan cafede her türlü ihtiyaç karşılanabilir. Çocuk ziyaretçilere, tüm personelin gösterdiği özen ayrıca takdir edilecek bir durum. Çocuk dostu bir müze olduğunu özellikle belirtmek isterim.

Etkinlik detayları için müzenin kendi sitesini ya da instagram hesabını takip edebilirsiniz.
Web sayfası: http://www.erimtanmuseum.org
Telefon numarası: 03123110401
Adres: Kale Mh., Gözcü Sk. No:10, 06250 Altındağ

Not: Müzenin otoparkı bulunmamaktadır. Fakat Ankara Kalesi’ne kadar çıkıldığında kullanılabilen belediyeye ait bir otopark mevcut.

Bir Cevap Yazın

Pusu'la

Çocuk Gözüyle Varşova

Polonya’nın tarihi dendiğinde hep derin acılar, yıkımlar ve toplu ölümler akla geliyor. Schindler’in Listesi, Piyano gibi filmleri seyretmiş olanlar II. Dünya Savaşı’nda Polonya’nın nasıl bir...

Çocuk

Yeni Yılda 1 Milyon Kitap

Son yıllarda ülkemizde çocuk edebiyatına ve çocuk kitaplarına gösterilen ilgi giderek artıyor. Bunda hem genişleyen pedagojik perspektifin hem de başarılı çizer ve yazarların bu alana...

oyuncak müzesi kapak görseli Pusu'la

Oyuncakların Renkli Dünyası: Oyuncak Müzesi

Büyüklerimizden hep duymuşuzdur: “Bizim zamanımızda böyle oyuncaklar yoktu, tahtadan yaptığımız arabalar, bez bebeklerimiz vardı” diye. Şimdiki çocuklar gerçekten çok şanslı. Bir oyuncak dükkanına girdiğinizde kendinizi...