Pusu'laMekan

Engel Yok, Ç’engel Kafe Var

Kimimiz her gün kimimiz arada sırada geçiyoruz önünden. Belki fark etmiyoruz çoğu zaman ya da belki de oldukça bilincindeyiz işin. Güzel bir yer ve güzel insanlar var çalışan, hizmet sektörünün tam da göbeğinde bizleri bekleyen. Göbek kelimesinden yola çıkarsak yeri de oldukça merkezi üstelik. Kızılay’daki Ç’engel Kafe’den bahsediyorum.

Ç’ engel Kafe, Çankaya Belediyesi tarafından herkese sağlık ve eşitlik ilkesi doğrultusunda 2005 yılında topluma kazandırılmış. Engelli arkadaşlarımızın topluma entegre olması adına ve de sağlıklı bireylerle engelli bireylerin bir arada yaşamasına yönelik olan bu kafe aynı zamanda engelli dostlarımızın yaşam kalitelerini yükseltmeyi amaçlarken toplumda karşılaştıkları sorunları da çözebilmeyi hedefliyor.

Birlikte yaşamak çok güzelken neden farklı bir yol tercih edelim ki?

Ç’ engel Kafe sayesinde zihinsel engelli gençlerle toplumdaki diğer gruplar yüz yüze iletişim sağlayabiliyorlar. Onları daha yakından tanıma, sorunlarını fark etme ve de iletişim kurarak dostlarımızı daha iyi anlama gibi hem birey bazında hem de toplum için çok faydalı bir imkan sunuluyor. Bana göre, bir toplum içinde barındırdığı renklerle güzeldir. İşte Ç’ engel Kafe’de tam da böyle içten ve olumlu bir atmosfer mevcut. Kapısından girer girmez farklı tonların güzelliğini hissediyor insan. Bu ortam, birlikte ve eşit yaşamanın farkındalığını da arttırıyor.

Peki Ç’engel Kafe’de neler oluyor?

Burada engelli dostlarımız sadece çalışmıyor aynı zamanda onlar için düzenlenen çeşitli sportif, kültürel aktivitelere de katılma imkanı buluyorlar. Aynı doğrultuda dans, halk oyunları, drama-tiyatro, ebru baskısı, fotoğrafçılık, bilgisayar eğitimi gibi kurslara katılıyorlar. Ayrıca bunlarla birlikte tiyatro, sinema ve konser ve benzeri etkinliklerle de iç içe olabiliyorlar.

Bunların yanı sıra, Ç’engel Kafe, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından 25 belediyenin sunduğu 40 proje arasından ödül almaya hak kazanan bir uygulamadır.

Dilerim ki biz bireyler toplumun bir parçası olarak bu güzel projeleri destekler ve gelişmesine, çoğalmasına katkıda bulunabiliriz. Arkadaşınızla öğle arasında ya da akşamüzeri Ç’engel’de buluşup bir çay içmeye ne dersiniz?

Adres: Çankaya Belediyesi Yerleşkesi Ziya Gökalp Caddesi No: 47 Kolej
Telefon: (0312) 458 90 00 / 4444
E- mail: cengel@cankayabelde.com.tr

Fotoğraflar için Ali‘ ye teşekkür ediyorum.

Not: Eğer mekanı ziyaretiniz sırasında fotoğraf çekmek isterseniz, Çankaya Belediyesi’nin uyarısına göre mekanda çalışan arkadaşlarımızın yüzlerini açıkça fotoğraflamanın yasak olduğunu hatırlatalım.

Bir Cevap Yazın

Pusu'la

Eski Ankara Esnafı II: Kalaycılar Baharat

Geleneksel Türk mutfağının vazgeçilmezi olan baharatın tarihçesine bakıldığı zaman, ilk kullanıldığı yer Uzak Doğu olarak görülür. Baharat kullanımı kayıtlı tarihten çok daha öncesine dayanıyor. İnsanoğlu,...Pusu'la

Askıda Müze Eğitimi Var!

Askıda ekmek, askıda yemek derken askıda müze eğitimi var! Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi bize yeni bir sosyal sorumluluk bilincinin kapılarını açıyor. Peki, bu askıda...