Pusu'laEtkinlikFestivalSinema

Engelsiz Filmler Festivali 10 yaşında!

Sinema başta olmak üzere kültürel yaşama eşit katılımın sağlanması için yolculuğuna başlayan ve bu sene 10. yaşını kutlayacak olan Türkiye’nin ilk ve tek erişebilir film festivali Engelsiz Filmler Festivali, 14 – 16 Ekim’de Eskişehir’de, 17 – 23 Ekim tarihleri arasında ise hem çevrim içi hem de fiziksel olarak Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak.

Lavarla - 10. Engelsiz Filmler Festivali

Her yıl olduğu gibi bu sene de tüm gösterimlerin ve yan etkinliklerin ücretsiz olacağı festivalin 17 – 23 Ekim tarihlerindeki Ankara ayağı Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda gerçekleşecek.

Puruli Kültür Sanat tarafından 2013 yılından beri düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali’nde bugüne kadar Türkiye’den ve dünyadan 316 film gösterimi ve 118 yan etkinlik erişebilir olarak çevrim içi ve fizikselde 180 binden fazla izleyiciye ulaştı.

Festival, her yıl Türkiye ve dünya sinemasının önde gelen yapımlarından birçok filmi Sesli Betimleme Derneği aracılığıyla göremeyen sinemaseverler için sesli betimleme, duyamayanlar için ise işaret dili ve ayrıntılı alt yazılı olarak hazırlatıp görme ve işitme engelli sinemaseverlerin erişimine sunmasının yanı sıra ortopedik engelli sinemaseverlere uygun, erişebilir mekanları tercih etmeye dikkat ediyor.  

Lavarla’nın yeniden basın sponsorları arasında yer aldığı festivalde Ankara’yı neler bekliyor?

Engelsiz Filmler Festivali, bu yıl “Yarışmalar”, “Kaleydoskop”, “Oditoryum”, “Onlar” ve “Çocuklar İçin” adlı beş tematik başlıktan oluşuyor ve seçkisinde 18 farklı ülkeden 13 tanesi kısa, 12 tanesi de çocuk olmak üzere toplamda 39 film yer alıyor.


YARIŞMALAR

Geçen senenin ardından festival bu sene de Ulusal Uzun Film ve Uluslararası Kısa Film kategorilerinde ödüller dağıtacak.

Lavarla - 10. Engelsiz Filmler Festivali - Ulusal Uzun Yarışması

Ulusal Uzun Film Yarışması

2021 yapımı beş başarılı filmin yarışacağı bölümde Kıvanç Sezer, Çağla Zencirci ve Selin Vatansever Tezcan’dan oluşan yarışma jürisi tarafından seçilecek En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ile izleyicilerin seçeceği Seyirci Özel Ödülü, 22 Ekim Cumartesi akşamı yayınlanacak kapanış videosu ile duyurulacak.

*Yarışma filmleri alfabetik şekilde düzenlenmiştir.

BENİ SEVENLER LİSTESİ
Yapım:
Türkiye – 2021   Süre: 90 Dakika   Tür: Dram, Siyah-Beyaz
Yönetmen – Senaryo:
Emre Erdoğdu

Dünya prömiyerini yaptığı Tallinn Black Nights Film Festivali’nden En İyi Görüntü Yönetmeni ödülü ile döndükten sonra Türkiye prömiyerini yaptığı 40. İstanbul Film Festivali’nden de En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu ödülleriyle dönen yönetmen Emre Erdoğdu’nun ikinci metrajlı filmi Beni Sevenler Listesi, sevilmeme paranoyasıyla büyük riskler alarak yavaş yavaş yok olan ünlülerin uyuşturucu satıcısı Yılmaz’ın hikayesine odaklanıyor.

Gösterim Tarihi
19 Ekim 2022 – Çarşamba | 19:00


DÖRT DUVAR
Yapım:
İngiltre, Türkiye – 2021   Süre: 114 Dakika   Tür: Dram
Yönetmen:
Bahman Ghobadi
Senaryo:
Bahman Ghobadi, Hamed Habibi

Dünya prömiyerini yaptığı 34. Tokyo Film Festivali’nden En İyi Erkek Oyuncu ödülü ile dönen İranlı ünlü yönetmen Bahman Ghobadi’nin son filmi Dört Duvar, memleketinden uzakta müzisyenliğe devam eden ve deniz manzaralı bir evin hayalini kuran Baran’ın hikayesine yer veriyor.

Gösterim Tarihi
17 Ekim 2022 – Pazartesi | 21:00


KERR
Yapım:
Fransa, Yunanistan, Türkiye – 2021   Süre: 100 Dakika   Tür: Dram, Gerilim
Yönetmen – Senaryo:
Tayfun Pirselimoğlu

Geçen sene Türkiye prömiyerini yaptığı Altın Portakal’dan En İyi Yönetmen, En İyi Müzik, Film-Yön En İyi Yönetmen ödülleriyle döndükten sonra bu sene de İstanbul’dan En İyi Yönetmen ve En İyi Sanat Yönetmeni ödüllerini alan yönetmen Tayfun Pirselimoğlu’nun aynı adlı romanından uyarladığı son filmi Kerr, bir tren istasyonundaki cinayetin tek tanığı olan ve cehennem gibi bir kasabada sıkışıp kalan Can’ın hikayesini anlatıyor.

Gösterim Tarihi
19 Ekim 2022 – Çarşamba | 21:00


OKUL TIRAŞI
Yapım:
Türkiye – 2021   Süre: 85 Dakika   Tür: Dram
Yönetmen – Senaryo:
Ferit Karahan

İlk uzun metrajlı filmi Cennetten Kovulmak ile 50. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden En İyi Film, 24. Ankara Film Festivali’nden de En İyi İlk Film ödülleri ile dönerek adından söz ettirmeye başlayan genç yönetmen Ferit Karahan’ın dünya prömiyerini yaptığı 71. Berlinale’den FIPRESCI, 58. Altın Portakal’dan En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu ve 32. Ankara Film Festivali’nden de En İyi Kurgu ödülleriyle döndüğü son filmi Okul Tıraşı, okulda hastalanan arkadaşını doktora götürmeye çalışan bir gencin yaşadığı mücadeleyi konu ediniyor.

Gösterim Tarihi
18 Ekim 2022 – Salı | 19:00


ZUHAL
Yapım:
Türkiye, Almanya – 2021   Süre: 88 Dakika   Tür: Dram
Yönetmen:
Nazlı Elif Durlu
Senaryo:
Nazlı Elif Durlu, Ziya Demirel

3 Ekim 2021’de prömiyerini yaptığı 58. Altın Portakal’dan En İyi Kadın Oyuncu ve 41. Altın Lale’den Seyfi Teoman En İyi İlk Film, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu ödülleri ile dönerek adından bolca söz ettiren yönetmen Nazlı Elif Durlu’nun ilk uzun metrajlı filmi Zuhal, İstanbul merkezinde yalnız yaşayan başarılı avukat Zuhal’ın evinin derinlerinden gelen kedi sesinin peşinde çıktığı çaresiz arayışı ve o güne dek yüzlerini bile görmediği komşularıyla yaşadığı absürt karşılaşmaları konu alıyor.

Gösterim Tarihi
18 Ekim 2022 – Salı | 21:00


Lavarla - 10. Engelsiz - Kısa Film Yarışması

Uluslararası Kısa Film Yarışması

Kısa film türünün gelişimine katkıda bulunmak, bu alandaki üretimin artmasını teşvik etmek ve türün yönetmenlerine destek olarak kısa film severler ile yönetmenleri bi araya getirmek amacıyla bu yıl ikinci kez düzenlenen Uluslararası Kısa Film Yarışması’na 19 farklı ülkeden toplamda 90 kısa film başvuru yaptı ve bunlar arasından 7 farklı ülkeden 13 film finale kalmaya hak kazandı.

Bu yıl para ödülü de eklenen yarışmada; En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo 500’er USD, En İyi Film ise 1000 USD’nin sahibi olacak. Jüri değerlendirmelerinin ardından ödüle layık görülen filmlere 22 Ekim Cumartesi akşamı ödülleri takdim edilecek. Detaylar | Jüri Üyeleri


Lavarla - 10. Engelsiz Filmler Festivali - Kaleydoskop

KALEYDOSKOP

Dünyanın farklı coğrafya ve kültürlerinden hikayeler sunacak olan festivalin sevilen bölümlerinden Kaleydoskop, kardeşinin doğduğu gece yetişkinliğe adım atan 14 yaşındaki bir kız çocuğunun bir gecede değişen hayatının ele alındığı Cennet Gibi, bu sene Cannes, San Sebastian, Saray Bosna gibi önde gelen film festivallerinde yarışan ve festival kapsamında Ankara prömiyerini yapacak olan Korsaj ve bütün aileyi sarsan, imkansız bir aşk hikayesine odaklanan Bir Tavuşkuşu’nun Cenneti ile sinemaseverlere hakim bakış açısını sorgulatan renki bir seçki vaat ediyor. Detaylar

*Bölümdeki bazı gösterimler online olarak da gerçekleştirilecektir.


Lavarla - 10. Engelsiz - Oditoryum

ODİTORYUM

Festivalin müzik ve sesin dönüştürücü gücüne odaklanan bölümü Oditoryum, bu sene dünya prömiyerini yaptığı 72. Berlin Film Festivali’nden Panorama Seyirci Ödülü ile dönen “misafir işçi” olarak Almanya’ya giden Türklerin beraberinde getirdiği müzik kültürüne yakından bakan Aşk, Mark ve Ölüm, Brezilyalı yönetmen Mirissa Neff’in çok uluslu bir punk grubu yolculuğuna odaklanan ilk filmi Ulusal Uyanış ve Mariano Biasin’in yine 72. Berlin Film Festivali’nin Generation 14plus bölümünde dünya prömiyerini yaptığı son filmi Olağanüstü filmlerinden oluşuyor. Detaylar


Lavarla - 10. Engelsiz Filmler Festivali - Onlar

ONLAR

Engelsiz Filmler Festivali ‘nin 10. yılına özel seçkisi Onlar’da kendilerini zor koşullarda var edebilmiş, standartların dışına çıkma cesaretini göstererek kendi benliklerini kurabilmiş üç nadir kişinin hikayesi anlatılacak.

Seçki, prömiyerini yaptığı 72. Berlin Film Festivali’nden En İyi Senaryo ve En İyi Kadın Oyuncu ödülleriyle dönerek 2022 yılına çok hızlı giren ve festival kapsamında Ankara prömiyerini yapacak olan Rabiye Kurnaz George W. Bush’a Karşı, bir anne oğlun yaşama katılma çabasını gözler önüne seren Görülmeyi Bekleyenler ile bir gecelik misafirlikten toplumsal sorgulamalara  doğru bir yolculuğa çıkaran Yarına Kadar yapımlarından oluşuyor. Detaylar

*Bölümdeki bazı gösterimler online olarak da gerçekleştirilecektir.


Lavarla - 10. Engelsiz - Çocuklar İçin

ÇOCUKLAR İÇİN

Engelsiz Filmler Festivali programının artık klasikleşen bir parçası olan Çocuklar İçin bölümü, birbirinden renkli ve eğlenceli hikayelerle, geleceğin sinefil adaylarını sinemanın büyülü dünyasıyla tanıştırarak, minik izleyicilere film izleme alışkanlığı ve sinema kültürü kazandırmayı amaçlıyor. Seçkide bu sene 9 farklı ülkeden yine hepsi birbirinden renkli 12 animasyon film yer alıyor. Detaylar

*Bölümdeki tüm gösterimler online olarak da gerçekleştirilecektir.


Lavarla - Engelsiz Filmler Festivali - 10 Yaşında

Tüm Gösterimlerin Ücretsiz Olduğunu Bir Kez Daha Hatırlatmak İstediğimiz Festivalin Tüm Detaylarına ve Programına Buradan Ulaşabilirsiniz!


10. Engelsiz Filmler Festivali Tanıtım Filmi

Kendiniz gibi keyifli bir ekim ayı geçirmeniz dileğiyle. Yeni yazılarda, etkinliklerde, festivallerde ve 10. Engelsiz Filmler Festivali’nde görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!


Festival İletişim Bilgileri | Site | Facebook | Instagram | Twitter

Bir Cevap Yazın

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Ocak Bülteni

Yeni yıldan herkese merhabalar! Umarız sağlıklı, bol etkinlikli ve Lavarla’lı, hepimiz için güzel haberlerle dolu, musmutlu bir yıl olur. Yılbaşı yorgunluğunu atabildik mi bakalım? Enerjiler...

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Aralık Bülteni

Geldik 2022’ye veda etmeye! Resmi olarak kışın başlangıcı, yeni yılın son ayı aralıktan herkese merhabalar! Neler yaptık bakalım geride kalan ayda? Sinema, tiyatro, caz derken...

Pusu'la

27’lik Gezici Festival başlıyor!

1995 senesinde serüvenine sinemanın seçkin örneklerini Türkiye’nin değişik kentlerindeki sinemaseverlere sunan bir festival otobüsü olarak başlayıp, zamanla Ankara’nın yolunu gözlediği büyük bir festivale dönüşen, Ankara...

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Kasım Bülteni

Aşkların ve sonbaharın bir başka olduğu kasım ayından herkese merhabalar! Neler yaptık bakalım yeni sezonun ilk ayında? Önümüzdeki ay yapacağımız çılgınlığı saymazsak son açık havaların...